Basen w domu - ile kosztuje?

Basen w domu - ile kosztuje?

Basen w ogrodzie to już nie amerykański sen. Budowa własnego basenu nie jest już tak kosztowna jak jeszcze kilkanaście lat temu. Jakie są zatem rodzaje basenów oraz koszty konieczne do realizacji przedsięwzięcia? Wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju i wielkości basenu – to jest czynnik kluczowy, od którego zależą wszystkie wydatki. Warto pamiętać, że koszty budowy basenu stacjonarnego szacuje się jako 60-70%, resztę stanowi jego utrzymanie.

Jaki basen wybrać?

Przede wszystkim warto zapoznać się ze wszystkimi rodzajami basenów i dopasować go do swoich możliwości finansowych oraz czasowych. Nie bez znaczenia jest tutaj również kwestia zaangażowania. Basen stacjonarny wymaga czasu w kwestii pielęgnacji oraz utrzymania go w odpowiednim stanie do następnego sezonu. Warto w tej sprawie zaufać specjalistycznym firmom, które zajmują się serwisowaniem i pielęgnowaniem obiektów. Można zdecydować się również na baseny przenośne – jest to jednak rozwiązanie sezonowe.

Baseny przenośne są wystawiane na okres jednego sezonu, zdarza się jednak, że ich okres przydatności jest dużo krótszy. Wymagają zdecydowanie mniej uwagi i zaangażowania (zwłaszcza najprostsze dmuchawce dla dzieci, w których wodę można wymieniać nawet codziennie, bez konieczności ingerencji żadnych środków) i są tańsze. Baseny stacjonarne to przemyślana decyzja na lata, a ich utrzymanie wymaga nakładów czasowych i finansowych. Dobrze jest polecić ich pielęgnację specjalistom. Ceny są dużo wyższe w porównaniu do basenów sezonowych, ale komfort nieporównywalnie większy.

Rodzaje basenów

Dwa podstawowe rodzaje basenów to stacjonarne i przenośne. Czym się różnią na który basen warto się zdecydować? Baseny przenośne dzielimy na:

 • dmuchane – cechuje je najmniejszy koszt, ale też najmniejsza wytrzymałość, bardzo łatwo ulegają zniszczeniom i nie są odporne na warunki atmosferyczne, ceny małych basenów dla dzieci zaczynają się od ok.50zł
 • rozporowe – te baseny wykonane są z PCV, a znajdująca się w nich woda rozpiera wnętrze nadając odpowiedni kształt, wersje dziecięce są dostępne już od 100-150zł
 • stelażowe – najbardziej wytrzymałe ze wszystkich basenów przenośnych, ceny zaczynają się od 1500zł za małe rozmiary, wymagają pielęgnacji

Niekwestionowanymi zaletami basenów przenośnych są cena oraz łatwość montażu i demontażu. W zależności od preferowanego rozmiaru, najprostsze baseny dla dzieci są dostępne za mniej niż 100zł. Jednak ich jakość bywa słaba - większość nie będzie odporna na warunki atmosferyczne czy użytkowanie przez zwierzęta (baseny dmuchane mogą ulec zniszczeniu nawet podczas próby wejścia zwierzęcia do środka, np. poprzez przecięcie powierzchni pazurem)

Baseny stacjonarne są stabilne i posłużą przez długie lata

Wymagane jest jednak odpowiednia pielęgnacja i konserwacja. W ich budowie warto skorzystać z usług specjalistów.

Rodzaje basenów stacjonarnych

 • poliestrowe – najszybsze w montażu ze wszystkich basenów stacjonarnych, mogą posłużyć kilka lat, przywożone są w formie gotowej konstrukcji (bez dodatkowego wzmocnienia), koszty średniej wielkości basenu zaczynają się od 12 000zł
 • drewniane – wciąż łatwe w montażu i demontażu (można to zrobić samodzielnie), są to baseny naziemne, z dodatkowo wzmocnioną konstrukcją i trzymające temperaturę, koszty średniej wielkości basenu zaczynają się od 13 000zł
 • stalowe – produkowane są ze stali ocynkowanej, ze względu na gładką powierzchnię łatwo je utrzymać w czystości, koszty średniej wielkości basenu zaczynają się od 9 000zł
 • murowane – to najdroższa, ale i najtrwalsza konstrukcja, zwłaszcza jeśli jest to basen umieszczony w ziemi, w tym przypadku konieczne jest skorzystanie z usług specjalistów, bo na jego budowę składa się więcej elementów niż przygotowanie gruntu i napełnienie wodą, koszty średniej wielkości basenu zaczynają się od 20 000zł

Pomoc specjalistów

basen2Na rynku nie brakuje firm, które zajmują się budową i montażem basenów na terenie domostw prywatnych, a także hoteli czy ośrodków SPA. Warto wybrać firmę, która zrobi to w sposób profesjonalny i będzie pomocna na każdym etapie współpracy.

Na co zwrócić uwagę decydując się na konkretną firmę?

Profesjonalna firma każdy projekt realizuje w sposób indywidualny, dopasowując się w pełni do potrzeb Zleceniodawcy. Niemniej ważny jest zakres usług – oprócz samej budowy, należy pamiętać, iż poziom obsługi serwisowej jest również bardzo ważny. Warto dokładnie zorientować się co wchodzi w zakres usług i jakie są możliwości dodatkowe.

Dobrze jest też sprawdzić opinie innych użytkowników – taka informacja może okazać się przydatna. Przy wyborze basenu na lata warto skorzystać z usług firmy, która jest specjalistą w swojej dziedzinie. Da to pewność, że wszystkie ważne elementy (odpowiedni stan, higiena, bezpieczeństwo) zostały uwzględnione przy budowie zbiornika.

Koszty budowy i utrzymania basenu

Ze względu na dużą rozpiętość rodzajów oraz wymiarów basenów ciężko jest wskazać konkretną cenę czy nawet przedział cenowy. Można jednak sprawdzić jakie są minimalne koszty konieczne do budowy poszczególnych basenów. Koszty rosną tym bardziej, im większe są wymagania czy rozmiar niecki. Średnich rozmiarów, solidny basen zewnętrzny może kosztować od ok. 20 000 – 40 000zł.. Koszty basenu mogą wzrosnąć w zależności od ukształtowania terenu (najczęstszym problemem są wysoko stojące wody gruntowe). Dobrze jest wycenić ze specjalistą szacowany koszt budowy basenu, który uwzględni wszystkie czynniki występujące na danym obszarze.

Jak łatwo się domyślić, nie wystarczy zbudować basenu żeby z niego korzystać. W celu zachowania higieny i utrzymania porządku, konieczna jest regularna pielęgnacja. Można to zlecić fachowcom (dobrze jest sprawdzić czy firma montująca basen ma taką usługę w ofercie) lub robić na własną rękę. Nawet wybierając drugą możliwość, warto raz na jakiś czas zlecić oczyszczanie zbiornika profesjonalnej firmie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

W przypadku budowy basenu stacjonarnego oraz postawienia basenu stelażowego, warto mieć w domu parę produktów i przyrządów umożlwiających samodzielne czyszczenie zbiorników. Jakie produkty warto mieć w celu odpowiedniej pielęgnacji basenu? - odkurzacz basenowy – przyda się w przypadku większych obiektów, nie jest konieczny przy basenach przenośnych

 • prysznic solarny
 • przykrycie letnie i zimowe – warto upewnić się, że rozmiar jest odpowiedni, ma to znaczenie w przypadku konserwacji
 • zestaw chemii basenowej – zapewni higienę i czystość wody
 • akcesoria basenowe: termometr, dozownik chemii basenowej, miernik pH, podbierak

Dlaczego warto skorzystać z usług specjalisty w kwestii budowy basenu? Firmy zajmujące się zawodowo budową zbiorników wodnych mają ogromne doświadczenie w tym temacie. Dzięki ich doświadczeniu można uniknąć wielu błędów w czasie budowy i późniejszego utrzymania zbiorników. Zalecana jest wcześniejsza wycena. Warto zaufać najlepszym, zwłaszcza jeśli chodzi o higienę i komfort użytkowania.


Zobacz więcej

15 listopada 2023
Twarda woda, czyli jaka?

Woda otacza nas wszędzie. Używamy jej do picia, w domu do przygotowywania posiłków, prania czy kąpieli. Woda wykorzystywana jest w dużych ilościach także w rolnictwie i przemyśle.

22 pażdziernika 2023
Lepiej pić wodę przegotowaną czy mineralną?

Filtrowana woda z kranu jest zdrowsza niż woda butelkowana, to fakt. Faktem jest również, iż spożywanie wody tego typu to rozwiązanie bardzo ekologiczne (pamiętajmy o wszystkich tych plastikowych butelkach, które wędrują na wysypisko).

8 września 2023
Bakterie e coli w wodzie

Bakterie obecne w wodzie to istotny problem, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Mikroorganizmy wpływają na smak oraz zapach wody. Mają one również negatywny wpływ na zdrowie i odporność. Są szczególnie groźne w przypadku osób starszych i dzieci.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

 • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
 • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
 • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin