Woda otacza nas wszędzie. Używamy jej do picia, w domu do przygotowywania posiłków, prania czy kąpieli. Woda wykorzystywana jest w dużych ilościach także w rolnictwie i przemyśle. Według badań, w Polsce zużywa się średnio około 100 litrów wody na osobę dziennie. Niestety nie zawsze woda w naszych domach jest dobra jakościowo. W wielu mieszkaniach i domach występuje tzw. twarda woda, która mie jest dobra dla organizmu ludzkiego i może powodować niszczenie sprzętu oraz instalacji w domu.
Czym jednak jest twarda woda? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Twarda woda zawiera dużą ilość związków wapnia, magnezu, żelaza oraz manganu. Występują dwa główne rodzaje twardości wody:
Twardość przemijająca, zwana również węglanową, powstaje przez kwaśne sole kwasu węglowego. Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju twardości łatwo się pozbyć chociażby poprzez przegotowanie wody. Warto jednak zaznaczyć, iż wytrącające się podczas gotowania związki osadzają się w postaci kamienia. Twardość wody trwała pojawia się na skutek soli innych kwasów, chlorków, siarczanów, a także azotanów. Twarda woda występuje w różnych regionach świata. W Polsce, zdecydowana większość gospodarstw domowych ma dostęp właśnie do takiej wody.
Rozpoznanie twardej wody nie jest skomplikowane. Najbardziej charakterystycznym objawem występowania twardej wody jest osad i kamień, który osadza się w łazience, kuchni oraz na sprzętach domowych, takich jak czajnik czy pralka. Ponadto twarda woda (nawet po zagotowanium) ma dość nieprzyjemny smak, a ubrania po wypraniu są szorstkie i nieprzyjemne. Charakterystyczny biały nalot pojawiający się na armaturze oraz naczyniach powinien być pierwszym to również oznaka występowania twardej wody. Co ważne, dłuższy kontakt z twardą wodą może prowadzić do przesuszania włosów i skóry.
Twardość trwałą wody określić można zasięgając informacji do dostawcy wody lub przeprowadzając w warunkach domowych, łatwy test kropelkowy (paskowy). Specjalne paski do analizy wody dostępne są większości marketów budowlanych w cenie nie przekraczającej zwykle kilkunastu złotych. Test przeprowadza się, wkładając pasek do wody aby po chwili odczytać wynik, którego interpretacja zazwyczaj podana jest z tyłu opakowania lub w instrukcji.
Twarda woda niszczy pralki, to fakt. Osadzanie się kamienia i osadu na uszczelkach, rurach oraz bębnie, w perspektywie czasu skutkuje awariami i skraca okres użytkowania sprzętu. Warto zauważyć, iż twarda woda w mniejszym stopniu się pieni, a więc konieczne jest dodawanie większej ilości płynów i detergentów do prania (wobec tego proszki i płyny do prania szybciej się zużywają). Dzieje się tak dlatego, że wszelkie mydła oraz środki piorące nie rozpuszczają się prawidłowo, kiedy w wodzie znajdują się duże ilości soli metali oraz kwasów tłuszczowych (w efekcie detergenty zamiast czyścić ubrania łączą się z jonami minerałów).
Ponadto prane w twardej wodzie ubrania stają się sztywne, szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Dodatkowo, zawarte w niej minerały przyczepiają się do tkanin, osłabiając ich włókna, co jest przyczyną szybszego niszczenia ubrań (znacznie szybciej powstają przetarcia i dziury). Prawnie w twardej wodzie znacznie przyspiesza proces blaknięcia kolorów, a także prowadzi do powstawania nieestetycznych, jasnych plam, które mogą zniszczyć ulubioną koszulę lub sukienkę.
Mydła, środki piorące czy detergenty w połączeniu z twardą wodą nie działają efektywnie. Dzieję się tak ponieważ, między zawartymi w mydle solami sodowymi i potasowymi oraz znajdującymi się w twardej wodzie jonami wapnia i magnezu dochodzi do reakcji. Dodatkowo, napięcie powierzchniowe wody twardej jest większe niż miękkiej. Te dwa czynniku powodują, iż środki myjące znacznie słabiej się rozpuszczają i pienią, co powoduje znaczne obniżenie ich właściwości myjących i piorących.
Twarda woda przyczynia się do wysuszenia skóry oraz włosów. Osoby mające problem z trądzikiem mogą zauważyć zaostrzenie problemu. Zawarte w wodzie jony wapnia i magnezu podrażniają gruczoły łojowe, powodując nadprodukcję sebum. Przyczynia się to do przetłuszczania szczególnie cery oraz włosów. Pojawiają się niedoskonałości oraz zaczerwienienia. Bardziej wrażliwa skóra może swędzieć i piec. Ponadto konieczność użycia większej ilości kosmetyków negatywnie wpływa na jej stan.
W twardej wodzie zdecydowanie trudniej spłukać z włosów szampon czy odżywkę. Nie do końca usunięte resztki piany oraz pozostałość kosmetyków mogą podrażniać skórę głowy, powodować przetłuszczanie włosów oraz wysuszanie ich końcówek. Włosy sprawiają wrażenie zniszczonych, a ponadto ciężko się je rozczesuje i układa. Woda o wysokiej twardości może być również powodem powstawania łupieżu oraz problemów skórnych głowy. W skrajnych przypadkach, twarda woda może również przyczyniać się do wypadania włosów.
Tak. Twardą wodę można zmiękczyć. W tym celu należy stosować filtry lub specjalne urządzenia służące do filtracji wody. Są to najczęściej stosowane (i skuteczne) sposoby, które poprawią jakość wody pitnej. Natomiast, aby kompleksowo zmiękczać wodę, warto zainwestować w domową stację do uzdatniania wody, którą podłącza się do instalacji wodnej. W ten sposób, dzięki niewielkiemu urządzeniu, woda w domu ma znacznie lepsze parametry.
Dzięki zastosowaniu domowej stacji uzdatniania wody, skutecznie rozwiązane zostają wszystkie wymienione wcześniej efekty występowania złej jakości wody tj. osadzający się kamień w czajniku czy pralce.
Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą pod numerem 81 44 67 035. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i doradzimy najbardziej optymalne rozwiązanie dla poprawy jakości wody w Państwa domu lub firmie.