Jak usunąć chlor z wody?

Jak usunąć chlor z wody?

Wiele osób zastanawia się czy woda, która płynie z kranu nadaje się do spożycia bez przegotowania. Jest to trudne pytanie, zwłaszcza w dobie wszechobecnej chemizacji. W większości miast woda z kran dopuszczona jest do bezpośredniego spożycia. Oznacza to, iż nie zawiera ona bakterii coli, ani innych niebezpiecznych dla zdrowia człowieka substancji.W wodzie kranowej pozostaje jednak pierwiastek, który w naturalnym środowisku nie występuje.

Jest to oczywiście chlor, który dodawany jest do wody przez przedsiębiorstwa oczyszczające wodę. Jego głównym zadaniem jest dezynfekowanie cieczy i pozbycie się z niej, groźnych dla zdrowia człowieka, mikroorganizmów.

Chlor powstrzymuje również rozwój bakterii, będących przyczynami wielu chorób

Skąd jeszcze znamy chlor? - chlor na basenie

basenTa sama substancja, ale w znacznie większym stężeniu, występuje w wodzie na każdym basenie. Charakterystyczny zapach w tego rodzaju miejscach powodowany jest właśnie obecnością chloru. Warto pamiętać, iż pierwiastek ten, oprócz swoich zalet, ma również negatywny wpływ na organizm człowieka.

Problemem nie jest jednak sam chlor, ze względu na niskie stężenie w wodzie z kranu, ale związki, które powstają w efekcie jego kontaktu z innymi pierwiastkami. Podczas transportu wody do domów i mieszkań (który trwać może nawet kilka dni), powstają pochodne związki chloru. Jak dowodzą badania, są one znacznie bardziej toksyczne i rakotwórcze niż omawiany pierwiastek.

Ciekawostką jest również, że chlor wchodzi także w skład wody butelkowanej

Zawartość chloru w wodzie

Pozytywne aspekty chlorowania wody są niepodważalne. Chlor stanowi jeden z nielicznych związków, które można stosować w celu oczyszczania cieczy. Z całą pewnością zapobiega on rozwojowi wielu chorób, takich jak dur brzuszny, czerwonka i cholera, poprzez neutralizowanie bakterii, które je wywołują. Jest to niekwestionowana zaleta stosowania tego pierwiastka.

Polecamy również artykuł: Jak wybrać filtr do wody?

Warto tutaj dodać, że opisywana metoda oczyszczania wody wykorzystywana jest nie tylko w Polsce. Jest to najpopularniejszy proces, mający na celu pozbycie się biologicznych zagrożeń z wody, na całym świecie. Metoda ta stosowana jest niezależnie od poziomu rozwoju danego państwa.

Zapach chloru

Charakterystyczny zapach, o którym wspomniano we wstępie, występuje nie tylko na basenach. W zwykłej wodzie kranowej czasami również wyczuć można podobny zapach. Mimo, iż zapach w tym przypadku jest zdecydowanie słabszy, z pewnością nie można zaliczyć go do najprzyjemniejszych. Wyczuwalny jest on również w smaku potraw i napojów takich jak herbata, czy kawa. W niektórych przypadkach, posmak chloru jest niestety zbyt intensywny.

Jak chlor działa na skórę?

Kolejnym problemem, jaki rodzi się w efekcie stosowania chlorowanej wody, jest jego negatywny wpływ na skórę. O ile znane są efekty uczulenia na poszczególne substancje, o tyle nikt nie spodziewa się tego rodzaju dolegliwości podczas mycia. Swędzenie i pieczenie skóry wydaje się mało prawdopodobne w czasie kąpieli.

Jak się okazuje, chlor zawarty w wodzie może jednak przyczyniać się do takich odczuć. Jego toksyczność i żrące właściwości doprowadzają do poważnych problemów u osób z wrażliwą skórą. Co więcej, w trakcie gorących pryszniców, spore jego ilości są również wdychane do organizmu.

Jak usunąć chlor z wody pitnej?

woda-szklankaW XXI wieku nie trzeba już wspominać o skutkach wprowadzania substancji toksycznych do układu pokarmowego i oddechowego. Zastanowić się jednak należy, jak uniknąć tego rodzaju ingerencji szkodliwych pierwiastków w swój organizm. Jednym z najlepszych sposobów pozbycia się chloru z wody jest proces odwróconej osmozy. Znany jest on przede wszystkim akwarystom, zajmującym się hodowlą bardzo wymagających gatunków, nietolerujących substancji toksycznych.

Polega na usuwaniu wszystkich nienaturalnych składników z wody (chodzi przede wszystkim o chlor, siarczany, pestycydy i azotany). Dzięki jego zastosowaniu unika się wszystkich opisanych powyżej niedogodności. Najczęściej cały proces przeprowadzany jest w 4, lub też 5 krokach które kojarzone są z poszczególnymi filtrami, kolejno: mechanicznym (20 mikronów), węglowym, mechanicznym (5 mikronów), membranie osmotycznej i wkładzie szlifującym.

Domowe filtry do wody coraz bardziej popularne

Stosowanie tego rodzaju procesu niesie wiele korzyści i jest elementem, na który decyduje się coraz więcej gospodarstw domowych i większych przedsiębiorstw. Przede wszystkim chodzi tutaj o samo oczyszczenie wody ze szkodliwych substancji. Do innych zalet zaliczyć można przywrócenie idealnego smaku wszelkim napojom przygotowywanym na bazie wody kranowej. Są one dużo bardziej aromatyczne i nie posiadają charakterystycznego zapachu chloru.

Proces odwróconej osmozy eliminuje również dodatkowe koszty związane z kupnem krystalicznie czystej wody źródlanej, niepoddawanej chlorowaniu. Co więcej, przepuszczenie przez tego rodzaju filtr powoduje, że woda staje się dużo lepszym źródłem dla roślin i ryb akwariowych. Ucieszyć mogą się również posiadacze sprzętów z bardzo delikatną powierzchnią.

Dzięki swojej miękkości, woda z procesu odwróconej osmozy świetnie nadaje się również do mycia i czyszczenia (na przykład, okularów).


Zobacz więcej

27 czerwca 2022
Twarda woda, a egzema

Choroba skórna jaką jest egzema, zwana również atopowym zapaleniem skóry, dotyka ogromnej liczby dzieci i należy do bardzo uciążliwych.

24 maja 2022
Najczęściej występujące zanieczyszczenia w wodzie

Jakosć wody kranowej w większości Polskich miast pozostaje na dość dobrym poziomie. Jednak nie zawsze można mieć pewność, iż normy w zakresie czystości wody są spełnione.

6 kwietnia 2022
Bakterie e coli w wodzie

Bakterie obecne w wodzie to istotny problem, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Mikroorganizmy wpływają na smak oraz zapach wody. Mają one również negatywny wpływ na zdrowie i odporność. Są szczególnie groźne w przypadku osób starszych i dzieci.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin