Co trzeba wiedzieć o odwróconej osmozie?

Co trzeba wiedzieć o odwróconej osmozie?

Wiek i zły stan rur wodociągowych oraz jakość wody z własnych ujęć sprawiają, iż w znacznej części mieszkań i domów korzysta się z niezdrowej wody.

Problemem jest głównie nadmiar aktywnego chloru oraz metali ciężkich. Odwrócona osmoza pozwala na dokładne oczyszczenie wody pitnej ze zbędnych i szkodliwych związków chemicznych.

Należy pamiętać o tym, że woda jest jednym z najważniejszych czynników, których nie może zabraknąć w codziennej diecie. Dlatego też jakość spożywanej wody ma ogromny wpływ na zdrowie.

Czym jest odwrócona osmoza?

Choć odwrócona osmoza jest pojęciem powszechnie znanym. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, na czym proces ten polega. Oczyszczanie dzięki odwróconej osmozie pozwala na pozyskanie czystej i wartościowej wody, będącej idealnym uzupełnieniem codziennej diety. Filtry bazujące na tej technologi nie tylko są niezwykle skuteczne, ale także i stosunkowo tanie.

Wiele osób każdego dnia pije wodę, w której normy azotanów czy substancji ropopochodnych są znacząco przekroczone. W dłuższej perspektywie czasu może to skutkować negatywnym wpływem na zdrowie. Co istotne, proces odwróconej osmozy oczyszcza wodę, bez dodawania do niej jakichkolwiek związków chemicznych.

Odwrócona osmoza to proces filtracji polegający na przepływie wody przez membranę osmotyczną. Membrana przepuszcza cząsteczki wody, zatrzymując rozpuszczone w niej zanieczyszczenia. Zanieczyszczona woda trafia bezpośrednio do kanalizacji.

Proces odwróconej osmozy usuwa zbędne i szkodliwe związki, jednocześnie zmiękczając wodę.

Membrany osmotyczne, choć niezawodne, nie są niezniszczalne i podlegają naturalnym procesom zużycia. W większości przypadków membrana osmotyczna może być użytkowana przez około 3 lata.

W efekcie częstego wykorzystywana zewnętrzna powierzchnia ulega systematycznemu ścieraniu się. Niekiedy występuje także zjawisko de kalibracji membrany (powiększające się pory). Jeżeli przez membranę często przepływa znaczna ilość mocno zanieczyszczonej wody, istnieje ryzyko zarastania membran kamieniem.

Wykorzystanie zjawiska odwróconej osmozy niesie za sobą wiele korzyści. Wielu specjalistów rekomenduje to rozwiązanie przy uzdatnianiu wody kranowej. Najlepsze efekty oczyszczania można osiągnąć poprzez zastosowanie dwustopniowego filtra. Składa się on z membrany osmotycznej i dodatkowego filtra osadowego ze wstępnym filtrem węglowym.

Filtry wykorzystujące odwróconą osmozę przyjazne dzieciom i alergikom

Filtry odwróconej osmozy skutecznie zatrzymują alergeny oraz składniki silnie drażniące skórę. Filtrowana woda może być bezpiecznie wykorzystywana przez małe dzieci, alergików i osoby zmagające się z różnego typu chorobami skórnymi (np. AZS czy łuszczycą).

Z wody usuwane są również, szczególnie niebezpieczne dla dzieci, związki ołowiu. U małych dzieci, związki te, mogą doprowadzić do:

  • Osłabienia funkcji poznawczych
  • Podwyższenia ciśnienia krwi
  • Powstania dysfunkcji nerek
  • Problemów neurologicznych
  • Problemów behawioralnych

Proces odwróconej osmozy usuwa również pasożyty, mogące powodować bóle brzucha, wymioty, biegunki czy gorączki.

Wspomaganie zdrowia

Poprawa jakości spożywanej wody ma szczególne znaczenie dla osób z problemami zdrowotnymi. W przypadku chorób ciężkich, osłabiony organizm wymaga szczególnej uwagi. Wszelkie zanieczyszczenia czy mikroorganizmy znajdujące się w wodzie, są w tym przypadku szczególnie niewskazane.

Filtry odwróconej osmozy dają pewność, iż spożywana woda jest w pełni bezpieczna i zdrowa.

Dlaczego warto pić wodę po zastosowaniu odwróconej osmozy?

Stosowanie odwróconej osmozy w procesie uzdatniania wody niesie ze sobą korzyści dla zdrowia, ale również środowiska naturalnego.

osmoza-2-2

Spożywanie zdrowej wody z kranu pozwala w znacznym stopniu ograniczyć konieczność korzystania z butelkowanej wody mineralnej. Warto pamiętać, iż światowy problem odpadów plastikowych jest ogromny. Znaczna część odpadów tego typu to butelki plastikowe.

Spożywanie wody z kranu także, wbrew pozorom, dość duża oszczędność dla domowego budżetu.

Proces filtracji to również woda bardziej miękka. Ma to ogromne znaczenie nie tylko w kwestii jej spożycia. Miękka woda to również dłuższa żywotność pralek, zmywarek oraz innego sprzętu i wyposażenia domu.


Zobacz więcej

15 listopada 2023
Twarda woda, czyli jaka?

Woda otacza nas wszędzie. Używamy jej do picia, w domu do przygotowywania posiłków, prania czy kąpieli. Woda wykorzystywana jest w dużych ilościach także w rolnictwie i przemyśle.

22 pażdziernika 2023
Lepiej pić wodę przegotowaną czy mineralną?

Filtrowana woda z kranu jest zdrowsza niż woda butelkowana, to fakt. Faktem jest również, iż spożywanie wody tego typu to rozwiązanie bardzo ekologiczne (pamiętajmy o wszystkich tych plastikowych butelkach, które wędrują na wysypisko).

8 września 2023
Bakterie e coli w wodzie

Bakterie obecne w wodzie to istotny problem, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Mikroorganizmy wpływają na smak oraz zapach wody. Mają one również negatywny wpływ na zdrowie i odporność. Są szczególnie groźne w przypadku osób starszych i dzieci.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin