Czy można pić ciepłą wodę z kranu?

Czy można pić ciepłą wodę z kranu?

W Polsce  bardzo wiele miejscowości chwali się dobrą jakością kranówki, zachęcając mieszkańców do jej bezpośredniego spożycia. Wśród naszych Klientów nie brakuje jednak wątpliwości. Bardzo często pada między innymi pytanie o to, czy można pić ciepłą wodę z kranu. Wyjaśniamy i podpowiadamy, co zrobić, by poprawić jej jakość.

Skąd się bierze ciepła woda w kranie?

Wykorzystanie ciepłej wody w kranie może wydawać się dobrym pomysłem, by uchronić gardło przed zimnem lub skrócić czas gotowania potraw, gdy nam się śpieszy. W rzeczywistości jednak nie warto pić ciepłej wody z kranu ani używać jej do przygotowywania posiłków.

Najlepiej wykorzystywać ją jedynie do mycia. Wiąże się to z faktem, że może zawierać o wiele większą ilość zanieczyszczeń niż ma to miejsce w przypadku zimnej. Znacznie gorsze parametry wynikają z dłuższej drogi, jaką przebywa ona do kranu.

W celu ogrzania woda przepływa dodatkowo przez kocioł grzewczy lub trafia do bojlera, gdzie ma kontakt z urządzeniami grzewczymi. To sprawia, że jej droga do kranu znacznie się wydłuża, a w kolejnych urządzeniach zbierają się zanieczyszczenia. Oczywiście, można argumentować, że w czajniku również do wody trafiają osady - jest to jednak nieporównywalne. Ciśnienie i ciepło, jakie występują w kotłach i bojlerach powodują przenoszenie dużych ilości metali z elementów grzejnych, mogą sprzyjać również namnażaniu bakterii. Zanieczyszczona woda traci walory smakowe, a pita regularnie może mieć również niekorzystny wpływ na zdrowie domowników. Z tego powodu, nawet jeśli jesteśmy przekonani co do czystości kranówki, pamiętajmy, że do bezpośredniego picia i do gotowania warto wybierać zimną wodę.

Od czego zależy stopień zanieczyszczenia wody?

Oczywiście, ciepła woda w kranie może przedstawiać bardzo różną jakość w zależności od tego, z jakiego źródła jest czerpana i jaki jest stan instalacji. Wśród czynników, które wpływają na stopień zanieczyszczenia wody w kranie możemy wymienić:

  • PH wody - większość płynów w ciele człowieka ma PH na poziomie 7,4. Z tego względu woda, którą spożywamy, powinna utrzymywać PH na podobnym poziomie lub lekko wyższym. Zanieczyszczenia w wodzie sprawiają, że może mieć ona odczyn kwasowy. Dodatkowo, im kwasowość wody jest większa, tym występuje większe ryzyko, że dojdzie do erozji elementów grzewczych, co powoduje, że kolejne zanieczyszczenia będą przedostawały się do wody.
  • Poziom chloru - chlor to substancja, która wykorzystywana jest do uzdatniania wody - zabijania bakterii. Ze względu na właściwości utleniające, doskonale nadaje się do usuwania mikroorganizmów. Niestety, ma to również swoje negatywne strony. To silnie agresywna substancja, która szczególnie w kontakcie z rurami nowego typu powoduje korozję. Obecnie w Polsce zakłady sanitarno-epidemiczne informują, że w wodociągach znajdują się jedynie niewielkie ilości chloru, które nie powinny stanowić zagrożenia dla zdrowia. Niekiedy jednak zalecane maksymalne dawki mogą być nieco przekroczone.
  • Poziom fluoru - kwas fluorowodorowy używany jest w przemyśle do ekstrakcji ołowiu z mosiądzu. Niestety, domowa instalacja hydrauliczna bardzo często posiada wiele elementów wykonanych z mosiądzu, który posiada około 4% ołowiu. Fluor zawarty w wodzie może wchodzić z nimi w reakcje, powodując uwalnianie ołowiu. To sprawia, że fluoryzowana woda często zawiera wyższy poziom ołowiu.

woda2_3

Co zrobić, by poprawić jakość wody w kranie?

Zanieczyszczenia, które przenikają do ciepłej wody, mogą mieć niekorzystny wpływ na jej walory smakowe i zapachowe. Oczywiście, dopóki nie przebadamy dokładnie wody pod kątem właściwości fizycznych i chemicznych w laboratorium, nigdy nie możemy tak do końca mieć pewności, co się w niej znajduje. Istnieje kilka sposobów na poprawę jakości wody kranowej - w domu lub firmie.

Przede wszystkim warto rozważyć założenie specjalistycznego filtra. W zależności od składu chemicznego wody i problemów z nią zaobserwowanych nasi specjaliści pomogą Państwu wybrać odpowiednie urządzenie. Oferujemy różnego rodzaju systemy filtrowania wody, w tym systemy bazujące na mechanizmie odwróconej osmozy i filtry działające na zasadzie wymiany jonowej. Szeroka oferta sprawia, że możliwe jest dopasowanie rozwiązania do indywidualnych potrzeb i możliwości.

Ciepłej wody z kranu nie warto nigdy wykorzystywać do bezpośredniego picia ani do gotowania. W kotłach grzewczych i bojlerach jest ona dodatkowo narażona na przenikanie zanieczyszczeń, co niekorzystnie wpływa na jej walory smakowe i zapachowe. Chcąc cieszyć się zdrową, krystalicznie czystą wodą, warto rozważyć założenie specjalnego filtra.


Zobacz więcej

28 listopada 2022
Mikroplastik w wodzie

Mikroplastik i jego wpływ na organizm ludzki staje się coraz częściej poruszanym tematem. Większość osób pijących wodę z butelek plastikowych, nie zdaje sobie jeszcze sprawy, jak szkodliwe może być to dla zdrowia.

26 pażdziernika 2022
Od czego zależy barwa wody?

Mimo iż zwykło się mówić, że woda nie ma koloru – nic bardziej mylnego. Woda może zmieniać swoje zabarwienie w wyniku wielu, różnych czynników, w tym również i zanieczyszczeń. Od czego zależy barwa wody oraz jakie są dopuszczalne wymagania odnośnie jej koloru?

26 września 2022
Chlor - co należy wiedzieć?

Słowo „chlor” kojarzy się większości osób przede wszystkim z charakterystycznym zapachem spotykanym na basenach. To jednak również pierwiastek, który odgrywa niebagatelną rolę w funkcjonowaniu organizmu.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin