Według deklaracji zakładów wodociągowych wielu miast w Polsce jakość wody kranowej jest na wysokim poziomie. Wśród naszych Klientów nie brakuje jednak wątpliwości. Oprócz samej jakości wody pozostaje jeszcze pytanie - czy można pić ciepłą wodę z kranu?
W artykule:
Wykorzystanie ciepłej wody w kranie może wydawać się dobrym pomysłem, by uchronić gardło przed zimnem lub skrócić czas gotowania potraw, gdy nam się śpieszy.
W rzeczywistości jednak nie warto pić ciepłej wody z kranu ani używać jej do przygotowywania posiłków.
Ciepłą wodę z kranu najlepiej wykorzystywać jedynie do mycia. Ciepła woda z kranu może zawierać o wiele większą ilość zanieczyszczeń niż woda zimna. Znacznie gorsze parametry wynikają z dłuższej drogi, jaką przebywa ona do kranu.
W celu ogrzania woda przepływa dodatkowo przez kocioł grzewczy lub trafia do bojlera, gdzie ma kontakt z urządzeniami grzewczymi.
Droga do kranu znacznie się wydłuża, a w kolejnych urządzeniach zbierają się zanieczyszczenia. Oczywiście, można argumentować, że w czajniku również do wody trafiają osady - jest to jednak nieporównywalne. Ciśnienie i ciepło, jakie występują w kotłach i bojlerach powodują przenoszenie dużych ilości metali z elementów grzejnych, mogą sprzyjać również namnażaniu bakterii.
Zanieczyszczona woda traci walory smakowe, a pita regularnie może mieć również niekorzystny wpływ na zdrowie domowników.
Z tego powodu, nawet jeśli jesteśmy przekonani co do czystości kranówki, pamiętajmy, że do bezpośredniego picia i do gotowania warto wybierać zimną wodę.
Ciepła woda w kranie może posiadać różną jakość. Za ten fakt odpowiadaja zarówno źródło pochodzenia wody, jak również stan instalacji wodnej.
Wśród czynników, które wpływają na stopień zanieczyszczenia wody w kranie możemy wymienić:
Zanieczyszczenia, które przenikają do ciepłej wody, mogą mieć niekorzystny wpływ na jej walory smakowe i zapachowe. Oczywiście, dopóki nie przebadamy dokładnie wody pod kątem właściwości fizycznych i chemicznych w laboratorium, nigdy nie możemy tak do końca mieć pewności, co się w niej znajduje.
Istnieje kilka sposobów na poprawę jakości wody kranowej - w domu lub firmie.
Przede wszystkim warto rozważyć założenie specjalistycznego filtra. W zależności od składu chemicznego wody i problemów z nią zaobserwowanych nasi specjaliści pomogą Państwu wybrać odpowiednie urządzenie.
Oferujemy różnego rodzaju systemy filtrowania wody, w tym systemy bazujące na mechanizmie odwróconej osmozy i filtry działające na zasadzie wymiany jonowej. Szeroka oferta sprawia, że możliwe jest dopasowanie rozwiązania do indywidualnych potrzeb i możliwości.
Ciepłej wody z kranu nie warto nigdy wykorzystywać do bezpośredniego spożycia ani do gotowania. W kotłach grzewczych i bojlerach jest ona dodatkowo narażona na przenikanie zanieczyszczeń, co niekorzystnie wpływa na jej walory smakowe i zapachowe.
Aby cieszyć się zdrową, krystalicznie czystą wodą, warto rozważyć założenie domowego domowego filtra do wody.
Regularne picie gorącej wody, po wcześniejszym przegotowaniu, niesie za sobą szereg korzyści zdrowotnych.
Wypicie szklanki gorącej wody po posiłku, nie tylko stymuluje układ trawienny, ale również korzystnie wpływa i zwiększa stopień wchłaniania składników odżywczych z żywności.
Wypicie szklanki gorącej wody może pomóc udrożnić nos podczas silnego kataru.
Szklanka gorącej wody dobrze rozgrzewa organizm, wpomagając przepływ krwi. Regularne picie szklanki gorącej wody wskazane jest wśród osób, z problemami krążenia.
Codzienny rytuał w postaci szklanki gorącej wody może być świetnym bodźcem relaksującym i pomóc w obniżeniu napięcia i poziomu stresu.
Gorąca woda wspomaga proces wydalania toksyn z organizmu. Korzystnie wpływa również na pracę nerek i wątroby.
Cytryna oprócz tego, że jest źródłem witaminy C jest również przeciwutleniaczem wspomagającym układ odpornościowy. Dodatkowo wspomaga detoksykację wątroby i oczyszcza drogi moczowe.
Warto jednak pamiętać, iż picie gorącej wody z cytryną może wpływać niekorzystnie na zęby i uszkodzać szkliwo. Dlatego, po spożyciu wskazane jest przepłukanie ust zimną wodą lub umycie zębów.