Czy woda w naszych domach wymaga dodatkowej filtracji?

Czy woda w naszych domach wymaga dodatkowej filtracji?

Woda z sieci, dostarczana przez lokalne wodociągi, spełnia na ogół warunki stawiane jej przez krajowe przepisy sanitarne. Teoretycznie można nawet pić tę wodę bez gotowania, prosto z kranu. Ujęcia wody są ustawicznie monitorowane, podlegają remontom i modernizacji.

Z drugiej strony funkcjonuje z powodzeniem rynek filtrów do wody, począwszy od prostych urządzeń typu dzbanek z wymiennym wkładem filtrującym, a skończywszy na automatycznych zmiękczaczach wody, zapewniających przefiltrowaną wodę we wszystkich punktach jej poboru w domu czy mieszkaniu. Czy instalacja zmiękczaczy wody jest kwestią mody, czy też istnieją racjonalne przesłanki zakupu i montażu takich urządzeń w naszych domach?

Nasze wieloletnie doświadczenie w zakresie wykonywania stacji uzdatniania wody wskazuje ewidentnie na konieczność instalowania zmiękczaczy wody w budynkach mieszkalnych (oczywiście poza nielicznymi w skali kraju przypadkami, gdy woda z sieci jest naturalnie miękka). Zamontowaliśmy ponad tysiąc domowych zmiękczaczy wody, głównie produkcji renomowanej amerykańskiej firmy ECOWATER. Funkcjonowanie takich urządzeń przynosi kilka konkretnych, pozytywnych efektów:

  • eliminację osadzania się tzw. kamienia w instalacji, w kotłach centralnego ogrzewania, w podgrzewaczach wody, w czajnikach, pralkach, zmywarkach, a co za tym idzie - zmniejszenie zużycia energii przez te urządzenia (należy pamiętać, że 1 mm kamienia na grzałce, to ok. 10% większe zużycie energii do podgrzania tej samej ilości wody),
  • eliminację osadów na bateriach, ceramice sanitarnej, na drzwiach kabin prysznicowych itd., a więc ograniczenie kosztów utrzymania ich w czystości i bardzo znaczne wydłużenie żywotności tych drogich elementów wyposażenia kuchni i łazienek, - zmniejszenie zużycia wszelkich używanych środków czystości (mydeł, szamponów, proszków i płynów do prania i zmywania) o co najmniej 50% - miękka woda jest doskonałym rozpuszczalnikiem i nie wymaga takich ilości chemii gospodarczej, jak woda twarda,
  • korzystne efekty dla skóry i włosów – używanie miękkiej wody w codziennej toalecie jest pożądane i przynosi również efekty ekonomiczne poprzez ograniczenie używanych kosmetyków,
  • wydatne poprawienie smaku napojów (kawy, herbaty) i zup przygotowywanych z wody miękkej. Oferowane przez nas zmiękczacze wspomnianego producenta, obecne na rynku pod marką TAPWORKS, wyróżniają się znakomitą jakością i ekonomiką pracy, są także atrakcyjne cenowo.

Zmiękczanie wody, aczkolwiek z pewnością godne polecenia, nie powinno być zlecane przypadkowym firmom. Nie każdą bowiem wodę można poddawać zmiękczaniu bez ograniczeń. Dlatego nigdy nie decydujemy się na montaż jakiegokolwiek filtra do wody bez rozeznania parametrów wody surowej, którą mamy uzdatniać. Znajomość parametrów fizykochemicznych wody surowej jest również podstawą doboru urządzeń do filtracji wody ze studni własnych naszych Klientów.

W tym przypadku często stosowaną technologią jest odżelazianie i odmanganianie wody, usuwanie amoniaku, zapachu, czy też dezynfekcja wody promieniami UV. Nowością na rynku są urządzenia marki TAPWORKS ze złożem multimix, które zapewniają równoczesne odżelazianie, odmanganianie, usuwanie amoniaku i zmiękczanie wody. Uzyskujemy bardzo dobre efekty wykorzystując te urządzenia do uzdatniania mocno zanieczyszczonej chemicznie wody ze studni zarówno przydomowych, jak i na większych ujęciach.


Zobacz więcej

8 września 2023
Bakterie e coli w wodzie

Bakterie obecne w wodzie to istotny problem, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Mikroorganizmy wpływają na smak oraz zapach wody. Mają one również negatywny wpływ na zdrowie i odporność. Są szczególnie groźne w przypadku osób starszych i dzieci.

23 lipca 2023
Jak usunąć chlor z wody?

Zawartość chloru w wodzie pitnej i jego wpływ na zdrowie to dość często podnoszony temat. W większości miast Polski, woda z kranu dopuszczona jest do bezpośredniego spożycia.

16 kwietnia 2023
Mangan w wodzie – co warto o nim wiedzieć?

Mangan to jeden z najczęściej występujących w wodach podziemnych pierwiastków. Jak się również okazuje, ma on ogromny wpływ na ludzkie zdrowie. Czy należy się go jednak obawiać?


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin