Czy woda w naszych domach wymaga dodatkowej filtracji?


Woda z sieci, dostarczana przez lokalne wodociągi, spełnia na ogół warunki stawiane jej przez krajowe przepisy sanitarne. Teoretycznie można nawet pić tę wodę bez gotowania, prosto z kranu. Ujęcia wody są ustawicznie monitorowane, podlegają remontom i modernizacji.

Z drugiej strony funkcjonuje z powodzeniem rynek filtrów do wody, począwszy od prostych urządzeń typu dzbanek z wymiennym wkładem filtrującym, a skończywszy na automatycznych zmiękczaczach wody, zapewniających przefiltrowaną wodę we wszystkich punktach jej poboru w domu czy mieszkaniu. Czy instalacja zmiękczaczy wody jest kwestią mody, czy też istnieją racjonalne przesłanki zakupu i montażu takich urządzeń w naszych domach?

Nasze wieloletnie doświadczenie w zakresie wykonywania stacji uzdatniania wody wskazuje ewidentnie na konieczność instalowania zmiękczaczy wody w budynkach mieszkalnych (oczywiście poza nielicznymi w skali kraju przypadkami, gdy woda z sieci jest naturalnie miękka). Zamontowaliśmy ponad tysiąc domowych zmiękczaczy wody, głównie produkcji renomowanej amerykańskiej firmy ECOWATER. Funkcjonowanie takich urządzeń przynosi kilka konkretnych, pozytywnych efektów:

  • eliminację osadzania się tzw. kamienia w instalacji, w kotłach centralnego ogrzewania, w podgrzewaczach wody, w czajnikach, pralkach, zmywarkach, a co za tym idzie - zmniejszenie zużycia energii przez te urządzenia (należy pamiętać, że 1 mm kamienia na grzałce, to ok. 10% większe zużycie energii do podgrzania tej samej ilości wody),
  • eliminację osadów na bateriach, ceramice sanitarnej, na drzwiach kabin prysznicowych itd., a więc ograniczenie kosztów utrzymania ich w czystości i bardzo znaczne wydłużenie żywotności tych drogich elementów wyposażenia kuchni i łazienek, - zmniejszenie zużycia wszelkich używanych środków czystości (mydeł, szamponów, proszków i płynów do prania i zmywania) o co najmniej 50% - miękka woda jest doskonałym rozpuszczalnikiem i nie wymaga takich ilości chemii gospodarczej, jak woda twarda,
  • korzystne efekty dla skóry i włosów – używanie miękkiej wody w codziennej toalecie jest pożądane i przynosi również efekty ekonomiczne poprzez ograniczenie używanych kosmetyków,
  • wydatne poprawienie smaku napojów (kawy, herbaty) i zup przygotowywanych z wody miękkej. Oferowane przez nas zmiękczacze wspomnianego producenta, obecne na rynku pod marką TAPWORKS, wyróżniają się znakomitą jakością i ekonomiką pracy, są także atrakcyjne cenowo.

Zmiękczanie wody, aczkolwiek z pewnością godne polecenia, nie powinno być zlecane przypadkowym firmom. Nie każdą bowiem wodę można poddawać zmiękczaniu bez ograniczeń. Dlatego nigdy nie decydujemy się na montaż jakiegokolwiek filtra do wody bez rozeznania parametrów wody surowej, którą mamy uzdatniać. Znajomość parametrów fizykochemicznych wody surowej jest również podstawą doboru urządzeń do filtracji wody ze studni własnych naszych Klientów.

W tym przypadku często stosowaną technologią jest odżelazianie i odmanganianie wody, usuwanie amoniaku, zapachu, czy też dezynfekcja wody promieniami UV. Nowością na rynku są urządzenia marki TAPWORKS ze złożem multimix, które zapewniają równoczesne odżelazianie, odmanganianie, usuwanie amoniaku i zmiękczanie wody. Uzyskujemy bardzo dobre efekty wykorzystując te urządzenia do uzdatniania mocno zanieczyszczonej chemicznie wody ze studni zarówno przydomowych, jak i na większych ujęciach.


Zobacz więcej

31 lipca 2018
Bakterie w wodzie użytkowej – zwalczać, czy ignorować?

Spora część naszych Klientów prywatnych to użytkownicy własnych studni. "Domowe zdroje" nie podlegają nadzorowi inspekcji sanitarnej. Rośnie jednak świadomość znaczenia jakości wody dla zdrowia jej konsumentów i – co nie do pominięcia – ich kieszeni.

15 czerwca 2018
Basen przydomowy - luksus czy standard?

Całkiem niedawno „dom z basenem” był jednym z wyznaczników absolutnego luksusu, w naszym kraju dostępnego dla nielicznych. Rozwój technologii sprawił, że domowy (w ogrodzie, „na działce”) basen nie jest już rzadkim zjawiskiem.

22 kwietnia 2018
Wanna spa - całoroczne miejsce wodnego relaksu w naszym domu

Nasi klienci, którzy zastanawiają się nad budową przydomowego basenu często napotykają ograniczenia w postaci braku odpowiednio dużej przestrzeni lub konieczności zdewastowania istniejącego już ogrodu. Alternatywą, niosącą zarazem wiele dodatkowych zalet, jest w tym przypadku kompaktowa wanna Spa.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-469 Lublin, ul. Budowlana 30
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl