Domowa stacja uzdatniania wody – jak wybrać?

Domowa stacja uzdatniania wody – jak wybrać?

Jakość wody z miejskiej sieci, jak również z własnego ujęcia bywa bardzo niska. Pojawiające się zanieczyszczenia to nie tylko o kamień, ale również metale ciężkie czy bakterie.

Często się bowiem zdarza, że pomimo norm, jakie obowiązują w polskim prawie, dostawcy wody ich nie przestrzegają. Na szczęście jednak z pomocą przychodzi domowa stacja uzdatniania wody, o której opowiemy poniżej!

Jakie zanieczyszczenia znajdują się w wodzie z kranu?

Do najczęściej pojawiających się zanieczyszczeń w wodzie pitnej należą:

 • Czynniki naturalne – np. zbyt duże zasolenie
 • Czynniki sztuczne – związane z działalnością człowieka, która wpływa na degradację środowisko, np. zanieczyszczanie wód ściekami, odpadami komunalnymi, hodowlanymi itd.

To jednak niejedyny podział zanieczyszczeń, jakie mogą znajdować się w wodzie. W zależności od źródła skażenia wody, można je bowiem podzielić na pestycydy, detergenty, barwniki, fenole, sole, metale ciężkie i radioizotopy.

Bardzo częstym problemem, zwłaszcza w budynkach o starej instalacji, jest także zakamienienie oraz zanieczyszczenie wody żelazem i manganem.

Innym związkiem pojawiającym się w wodzie z kranu jest chlor. Obniża on jej jakość, pogarszając smak i zapach.

Zanieczyszczenia wód powierzchniowych

Istnieją również zanieczyszczenia, które dostają się do wód powierzchniowych wraz z opadami atmosferycznymi. Jednymi z najbardziej niebezpiecznych związków jest PCB, czyli polichlorowane bifenyle, których można wyróżniać aż 60 rodzajów.

Poza nimi w wodzie z kranu można znaleźć również:

 • Benzopiren
 • Bromiany
 • Bromodichlorometany
 • Chloraminy
 • Chloryny
 • Chlorofenole
 • Formaldehyd
 • Tetrachlorometan
 • Trichlorometan
 • THM

Węglowodory

Wwęglowodory aromatyczne (WWA), są następstwem zanieczyszczenia wody ściekami. 

Substancje te mają właściwości rakotwórcze oraz prowadzą do powstawania groźnych dla zdrowia mutacji. Nie wspominając o pestycydach, takich jak DDT, czyli dichlorodifenylotrichloroetan, który jest silnym środkiem owadobójczym, a w środowisku rozkłada się nawet przez 30 lat.

Bardzo istotnym zagrożeniem dla wody pitnej są również związki ropopochodne, w tym m.in. etylobeznen, benzen, ksyleny i toluen, które są niezwykle niebezpieczne. Istotne są także SPC, czyli  substancje powierzchniowo czynne, które można znaleźć w wodach powierzchniowych.

Organizmy żywe

Nie sposób pominąć także i organizmów żywych, czyli chorobotwórczych bakterii, które są śmiertelnie groźne dla zdrowia. Wśród nich znalazły się m.in. bakteria  E. Coli, enterokoki kałowe (paciorkowce) oraz legionella.

Do zakażenia tymi bakteriami może dojść nawet w trakcie kąpieli. Nie ulega więc wątpliwości, że uzdatnianie wody pitnej ma sens.

Normy jakości wody w Polsce

Wszystkie z powyższych zanieczyszczeń i drobnoustrojów, jakie czyhają na nas w wodzie pitnej, stanowią bardzo poważne zagrożenia dla zdrowia osób, które spożywają wodę je zawierającą. 

Polskie prawo precyzuje dopuszczalne stężenie różnych związków chemicznych w wodzie pitnej. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami są to:

Nazwa substancji   Dopuszczalne stężenie [mg/l]
Amoniak 0,5 
 Azotany 0,05 
 Azotyny  0,1
 Benzen 0,01 
 Chlor wolny 0,3 
 Chlorki  0,25
 Chloroform  0,03
 Czterochlorek węgla 0,005 
 Fluorki ,0015 
 Formaldehyd 0,05 
 Mangan 0,05 
 Kadm  0,005
Siarczany  0,25 
 Sód 0,2 
 Żelazo 0,2 

Ponadto normy te precyzują również dopuszczalny odczyn pH wody oraz jej twardość. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem woda w kranie powinna mieć odczyn na poziomie od 6,5 do 9,5 pH, a zawartość CaCO3, czyli jej dopuszczalna twardość to 60–500 mg/l. 

Dopuszczalne normy jakościowe wody odnoszą się do substancji takich jak:

Nazwa substancji 

Dopuszczalne stężenie [mg/l] 
Antymon  0,005 
 Azotyny 1,0 
 Beryl 0,004 
 Bar 0,7 
 Chloraminy  0,5
Chlorany  0,03 
Chloryny  0,1 
Fosforany  5,0 
 Magnez 60 
 Tal  0,002
 Wanad  0,06

Dodatkowo normy te określają również ilość włókien azbestu. Liczba ta nie może przekroczyć 70 włókien na każdy litr wody.

Jak sprawdzić czy woda z kranu nadaje się do picia?

Jednym ze sposobów na to, by sprawdzić zdatność wody jest jej analiza organoleptyczna. W tym celu należy ocenić kolor wody, jej zapach, mętność, poziom spienienia oraz obecność drobin i zanieczyszczeń, które mogą być widoczne gołym okiem.

Brązowy lub żółty kolor wody jest oznaką tego, by jej nie spożywać. Podobnie jak i niepokojący zapach, który może być spowodowany np. zbyt dużą ilością chloru. Natomiast bijący od wody zgniłych jajek jest oznaką obecności w niej siarkowodoru i bakterie siarkowych. 

Mętna woda zwykle jest wynikiem za dużej obecności minerałów, które w efekcie prowadzą do jej stwardnienia.

W przypadku wody czerpanej z własnego ujęcia pomocne okażą się domowe zestawy testowe, z których pomocą można w łatwy sposób sprawdzić jakość wody.

Wśród tego typu metod bardzo dużą popularnością cieszą się jednorazowe paski, które zmieniają kolor w zależności od składu chemicznego wody. Po chwili trzymania ich w szklance z wodą wystarczy porównać uzyskany kolor z kartą produktu, co pomoże np. w rozpoznaniu:

 • Twardości wody
 • Odczynu pH
 • Poziomu stężenia manganu
 • Poziomu stężenia żelaza
 • Poziomu stężenia chloru
 • Zanieczyszczenia bakteriami

Najbardziej skutecznym sposobem jest jednak zlecenie profesjonalnej analizy wody. Metoda ta jest niezwykle dokładna, a ponadto skuteczna również w przypadku wody z sieci wodociągowych.

Domowe stacje uzdatniania wody

Jakość wody można w znacznym stopniu poprawić, dzięki domowym stacją uzdatniania wody

Rodzaje stacji uzdatniania wody

Dostępne na rynku urządzenia można podzielić na:

Filtry mechaniczne – poleca się je montować jako filtry wstępne, choć mogą być one stosowane także przed konkretnymi urządzeniami. Warto zamontować po nich filtry końcowe, a najlepiej te samopłuczące.

Filtry węglowe – czyli filtry z węglem aktywnym, który usuwa zanieczyszczenia, a zarazem poprawia smak i zapach wody. Skutecznie adsorbuje duże ilości zanieczyszczeń i metali ciężkich.

Zmiękczacze – to urządzenie, które są zbudowane ze zbiornika filtracyjnego, w którym znajduje się żywica jonowymienna, głowicy oraz zbiornika solanki. Zmiękczanie wody odbywa się poprzez wymianie jonowej na kationitach sodowych. Im większa jej twardość, tym więcej żywicy powinno się zastosować do zmiękczenia wody.

Odżelaziacze – skutecznie usuwają żelazo i mangan nawet przez kilkanaście lat od momentu ich zamontowania.

Odmanganiacze – to urządzenia, które napowietrzają wodę przez co zmieniają jej pH oraz doprowadzają do utlenienia się pierwiastków. Kiedy te zmienią swoją postać na nierozpuszczalną, następnie zostają one zatrzymane przez filtry. Skuteczne nie tylko do pozbycia się z wody manganu, ale i  żelaza.

Systemy odwróconej osmozy – to zaawansowana technologia, która polega na tym, że cząsteczki wody zanieczyszczonej przenikają przez błonę półprzepuszczalną i tak oto woda się oczyszcza. Metoda ta jest wysoce skuteczna w przypadku rdzy, bakterii, kamienia i wielu innych zabrudzeń.

Jak wybrać?

Stacja uzdatniania powinna być dobrane pod kątem tego, skąd czerpie się wodę pitną.

Warto również wiedzieć, że filtry węglowe dobiera się w zależności od jakości wody oraz tego, czy montuje się je w parze z innym filtrem, czy nie. Bardzo ważnym czynnikiem jest także kwestia tego, z jakimi zanieczyszczeniami trzeba się zmierzyć.

Do usuwania żelaza i manganu z przydomowej studni poleca się najczęściej odżelaziacze ze złożem katalitycznym.

Niezwykle uniwersalnym rozwiązaniem są stacje uzdatniania wielofunkcyjne, stacje uzdatniania azotanów oraz lampy bakteriobójcze.

W przypadku wody z wodociągów, najczęściej stosowanym rozwiązaniem są zmiękczacze wody. Coraz bardziej popularne stają się także komponenty do uzdatniania wody, które można wykorzystywać zarówno do zmiękczania wody, odkamieniania, regulacji pH oraz usuwania żelaza, manganu i amoniaku.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z działem technicznym. Z przyjemnością pomożemy dopasować urządzenie uzdatniające wodę do potrzeb danego obiektu.


Zobacz więcej

15 listopada 2023
Twarda woda, czyli jaka?

Woda otacza nas wszędzie. Używamy jej do picia, w domu do przygotowywania posiłków, prania czy kąpieli. Woda wykorzystywana jest w dużych ilościach także w rolnictwie i przemyśle.

22 pażdziernika 2023
Lepiej pić wodę przegotowaną czy mineralną?

Filtrowana woda z kranu jest zdrowsza niż woda butelkowana, to fakt. Faktem jest również, iż spożywanie wody tego typu to rozwiązanie bardzo ekologiczne (pamiętajmy o wszystkich tych plastikowych butelkach, które wędrują na wysypisko).

8 września 2023
Bakterie e coli w wodzie

Bakterie obecne w wodzie to istotny problem, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Mikroorganizmy wpływają na smak oraz zapach wody. Mają one również negatywny wpływ na zdrowie i odporność. Są szczególnie groźne w przypadku osób starszych i dzieci.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

 • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
 • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
 • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin