Fakty i mity na temat wody

Fakty i mity na temat wody

Wszyscy potrzebujemy wody do życia. Ciało dorosłego człowieka składa się w 70% z wody. Spożywamy ją każdego dnia, nie tylko w postaci płynnej ale również w spożywanym pokarmie. Jednak jak dużo wiemy na temat wody? Jako specjaliści od czystej wody, często spotykamy się z różnymi, błędnymi opiniami jakie panują na temat wody. Postanowiliśmy więc przedstawić kilka faktów i mitów na temat wody, z którymi spotykamy się dość często. Zapraszamy do dalszej części artykułu.

1. Mit: Woda z kranu jest niezdrowa

Woda z kranu, w większości krajów UE jest dobrej jakości i nadaje się do bezpośredniego spożycia. W niektórych regionach, w tym również w niektórych miejscach w Polsce, woda z kranu jest nie ustępuje jakością wodzie butelkowanej.

Odpowiedzialność za jakość wody spoczywa na lokalnych sieciach wodociągowych, których zadaniem jest nie tylko dostarczanie wody do odbiory końcowego, ale również przeprowadzanie regularnych testów jakości. Testy dostarczanej wody przeprowadzane są zgodnie z normami EPA, WHO oraz ramowej dyrektywy wodnej UE.

Jeśli przeprowadzone testy wskażą, iż dostarczana do odbiorców woda nie jest zgodna z przepisami, dostawca ma obowiązek poinformować obywateli o możliwej szkodliwości dla zdrowia.

Jest jednak pewne ale…

Trzeba przyznać, iż zarówno w UE jak i w Stanach Zjednoczonych, zdarzały się przypadki iż pomimo testów i regulacji, dostarczana przez wodociągi woda była szkodliwa dla zdrowia.

Warto wspomnieć również, iż ostatnie lata przyniosły dodatkowy problem zanieczyszczenia, związany z obecnością w wodzie cząsteczek plastiku. Szkodliwość tych cząsteczek nie została jeszcze dobrze zbadana, istnieją jednak sposoby aby oczyścić wodę z tych oraz innych zanieczyszczeń.

Rozwiązanie stanowią oczywiście stacje uzdatniania oraz filtry wody. Oferta naszej firmy to rozwiązania zarówno dla gospodarstw domowych jak i dla firm i instytucji.

Zastosowanie prostego, stosunkowo niedrogiego domowego filtra wody pozwoli w pełni oczyścić wodę, chroniąc zdrowie całej rodziny. Aby uzyskać więcej informacji na tamat oferowanych przez naszą firmę rozwiązań, serdecznie zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu +48 81 44 67 035.

2. Mit: Woda butelkowana jest zdrowa i bezpieczna

butelkaLiczne badania wody butelkowanej (różnych producentów) przeprowadzane w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Holandii i innych krajach EU (a także w USA) wykazały, iż woda butelkowana bardzo często zanieczyszczona jest plastikiem oraz środkami farmaceutycznymi.

Przeprowadzone badania w Hiszpanii wykazały obecność w badanej wodzie butelkowej, aż 58 różnych związków pochodzenia farmaceutycznego. Ponadto połowa badanych próbek wody różnych producentów zawierała również znaczne ilości nikotyny. Warto dodać, iż wszystkie badane próbki wody cechowała aktywność hormonalna, która najprawdopodobniej ma związek z plastikowymi butelkami.

W samym roku 2015, z rynków UE, wycofano 14 różnych marek wody butelkowanej z powodu zanieczyszczenia bakteriami E coli.

Na całym świecie przeprowadzono ponad 100 różnych badań wody butelkowanej, które wykazują występowanie związków szkodliwych dla zdrowia.

3. Mit: Występujący w wodzie chlor jest szkodliwy dla zdrowia

Używany do oczyszczania wody chlor jest tematem wątpliwości oraz często błędnego przekonania, iż z uwagi na jego obecność, woda z kranu nie powinna być spożywana. Faktem jednak jest, iż liczne badania poświęcone wpływowi chloru na organizm ludzki nie wykazały jego szkodliwości.

Wprawdzie według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, odnośnie jakości wody określono iż spożycie chloru w wodzie może powodować pewne ryzyko dla zdrowia. Jednak z uwagi na znaczące korzyści jego stosowania, dopuszcza się dezynfekcje wody publicznej przy użyciu chloru.

4. Prawda: Woda z kranu może zawierać niewielkie ilości związków farmaceutycznych

Jest to prawda, jednak należy podkreślić wyraźnie, iż środki te występują również w wodzie butelkowanej (mineralnej i źródlanej).

Wprawdzie badania potwierdzają występowanie związków farmaceutycznych w wodzie z kranu, jednak ilości tych związków są zbyt małe aby mogły mieć wpływ na zdrowie człowieka.

Pomimo, iż w przeprowadzone w UE badania wskazały również obecność w wodzie śladowych ilości związków antykoncepcyjnych, naukowcy podkreślają iż związki te występują w znacznie większej ilości w pożywieniu. Problem dotyczy mięsa, ryb oraz warzyw.

5. Mit: Spożywanie wody zjonizowanej jest lepsze dla zdrowia

Jest to stwierdzenie, z którym spotykamy się dość często. Nie istnieją jednak żadne badania, które potwierdzałyby tą tezę.

6. Mit: Woda z kranu zawiera szkodliwy dla zdrowia fluor

Gorąca dyskusja na temat występowania fluoru w wodzie rozpoczęła się jakieś 10 lat temu. Faktem jest, iż woda z kranu zawiera śladowe ilości fluoru, których ilość może się nieznacznie różnić, w zależności od miejsca zamieszkania.

Faktem jest również, iż praktycznie wszystkie artykuły spożywcze zawierają niewielkie ilości fluoru. Zawierają go również rośliny i warzywa, które absorbują fluor z gleby i wody.

7. Mit: Mleko dla niemowląt powinno być przygotowywane przy użyciu wody mineralnej (butelkowanej)

Zgodnie z przytoczonymi wcześniej badaniami, najbezpieczniejszym rodzajem wody jaki wykorzystać można podczas przygotowywania mleka dla niemowląt jest przegotowana woda z kranu. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronach NHS, największej, brytyjskiej witrynie poświęconej zdrowiu.


Zobacz więcej

15 listopada 2023
Twarda woda, czyli jaka?

Woda otacza nas wszędzie. Używamy jej do picia, w domu do przygotowywania posiłków, prania czy kąpieli. Woda wykorzystywana jest w dużych ilościach także w rolnictwie i przemyśle.

22 pażdziernika 2023
Lepiej pić wodę przegotowaną czy mineralną?

Filtrowana woda z kranu jest zdrowsza niż woda butelkowana, to fakt. Faktem jest również, iż spożywanie wody tego typu to rozwiązanie bardzo ekologiczne (pamiętajmy o wszystkich tych plastikowych butelkach, które wędrują na wysypisko).

8 września 2023
Bakterie e coli w wodzie

Bakterie obecne w wodzie to istotny problem, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Mikroorganizmy wpływają na smak oraz zapach wody. Mają one również negatywny wpływ na zdrowie i odporność. Są szczególnie groźne w przypadku osób starszych i dzieci.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin