Filtr wody do domu - dlaczego warto?

Filtr wody do domu - dlaczego warto?

Filtry do wody kranowej pomaga oczyścić bieżącą wodę z różnego rodzaju zanieczyszczeń, poprawiają też zdecydowanie jej smak i zapach. Lepsza woda w domu to ogromna zmiana jakości codziennego życia twojego i innych domowników: picie wody z kranu jest bardzo wygodne, a dzięki zastosowaniu odpowiedniego filtru staje się też całkowicie bezpieczne. Filtrowanie wody z kranu to też postępowanie proekologiczne i sprzyjające oszczędnościom: o tych i wielu innych zaletach używania filtrów do wody w domu dowiesz się z dalszego ciągu artykułu.

Woda z kranu: dlaczego warto ją pić? Czy to bezpieczne?

kran

Picie wody z kranu jest najszybszym i najwygodniejszym sposobem na zaspokojenie pragnienia: nie trzeba w tym celu wychodzić na zakupy ani dźwigać ciężkich butelek. Wiele osób ma jednak wątpliwości dotyczące czystości wody wypływającej z kranu i jej wpływu na nasze zdrowie.

Nie są to obawy nieuzasadnione. Właściciele miejskich wodociągów zapewniają nas co prawda o wysokiej jakości dostarczanej do mieszkań wody, jest ona też stale badana pod kątem występowania niebezpiecznych dla zdrowia wirusów, bakterii i innych zanieczyszczeń, nigdy nie mamy jednak pewności, jak wyglądają rury, przez które przepływa ona, aby dostać się do naszych kranów.

Zdarza się, że woda z kranu ma żółtawy lub rdzawy kolor albo nieprzyjemny zapach i smak, niejednokrotnie można też zauważyć w wodzie z kranu pozostałości piasku lub innych zanieczyszczeń stałych. A nawet całkowicie przejrzysta woda może zawierać niechciane elementy i drobnoustroje niewidoczne gołym okiem, które mogą źle wpływać na nasze zdrowie. Z wymienionych względów wiele osób decyduje się na picie wody z kranu tylko po przegotowaniu, kupuje butelkowaną wodę lub przynosi wodę ze studzienek oligoceńskich.

Wszystkie te rozwiązania wymagają jednak czasu, wysiłku i – w przypadku kupowania wody – dodatkowych pieniędzy. Sposobem na zapewnienie sobie dostępu do stale czystej i zdrowej wody jest zastosowanie filtru do wody przepływowego, który na bieżąco będzie oczyszczał wodę używaną w gospodarstwie domowym, zapewniając całej rodzinie szereg korzyści.

Zastosowania filtrowanej wody

Picie wody oczyszczanej za pomocą filtra do wody przepływowego jest przyjemne, łatwe i bezpieczne. Pozbawiona pozostałości metali ciężkich, chloru, rdzy, a także bakterii i wirusów oraz pestycydów i innych szkodliwych mikroorganizmów woda jest smaczna i pozbawiona przykrego zapachu. Pije się ją o wiele przyjemniej niż nieoczyszczoną wodę.

Posiadanie w domu stałego dostępu do wody, która dobrze smakuje, może spowodować, że jej spożycie wśród domowników zdecydowanie wzrośnie. I bardzo dobrze: jak wiadomo, dla zdrowia konieczne jest spożywanie co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Faktem jest, iż wiele osób ma niemały problem z osiągnięciem tego limitu!

Woda z kranu poddana filtracji może być używana nie tylko do picia, ale także do gotowania: zastosowanie filtrowanej wody wyraźnie poprawia zapach smak potraw przygotowywanych na gorąco, ponieważ filtr usuwa chlor znajdujący się w wodzie kranowej.

pralkaOczyszczona woda wykorzystywana jest też do obsługi domowych sprzętów AGD (pralki, zmywarki, czajnika elektrycznego lub zwykłego ekspresu do kawy), co przedłuża ich sprawne funkcjonowanie. Woda poddana filtracji jest jednocześnie zmiękczona, dzięki czemu generuje mniej osadzającego się w urządzeniach kamienia. A kamień, który w przypadku regularnego picia twardej wody osadza się w nerkach, jest także szkodliwy dla naszego zdrowia. Warto też wspomnieć, że pranie w miękkiej wodzie wymaga użycia mniejszej ilości proszku – regularnie filtrując wodę, mamy więc jednocześnie możliwość oszczędzenia części pieniędzy wydawanych na detergenty.

Filtr do wody przepływowy - działanie

Montaż filtru do wody przepływowego to najwygodniejszy i najbardziej skuteczny sposób na poprawienie jakości wody w gospodarstwie domowym. Taki filtr mocowany jest bezpośrednio w miejscu wypływu wody: na rurze, która doprowadza wodę do mieszkania lub domu. Filtr przepływowy usuwa z wody wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia stałe, takie jak np. piasek lub muł.

Systemy odwróconej osmozy wychwytują także rozpuszczone w wodzie kranowej szkodliwe substancje, takie jak np. chlor, nadający wodzie nieprzyjemny posmak i bakterie coli, których obecność w wodzie pitnej może powodować niebezpieczne zatrucia. Przepływowe filtry do wody oczyszczają wodę także z innych groźnych dla zdrowia wirusów i bakterii oraz metali ciężkich, a także pestycydów, które mogą dostawać się do wody z kranu, spływając z pól uprawnych do rzek (to z nich woda pobierana jest do wodociągów).

Filtrowanie wody z kranu: zalety

Instalacja domowego systemu filtracji wody całkowicie zmienia sposób postrzegania wody, którą spożywamy i wykorzystujemy każdego dnia: jest ona teraz już nie tylko materiałem do mycia, ale i podstawą, którą można bez obaw wykorzystywać do przygotowywania wszelkiego rodzaju napojów. Zarówno sama woda, jak i gorące napoje przygotowywane na jej bazie smakują dużo lepiej, gdy przyrządza się je z wody poddanej filtracji.

Filtrowanie wody ułatwia domownikom życie i poprawia ich zdrowie, sprzyja też oszczędności i jest przyjazne dla środowiska (pijąc wodę z kranu, nie kupuje się butelkowanej wody, której spożycie przyczynia się do generowania ogromnych ilości plastikowych odpadów). Domowy system filtracji wody to również inwestycja w wartość domu lub mieszkania, która może stanowić dodatkowy atut podczas sprzedaży.

Wszystkie wymienione kwestie powodują, że instalacja filtru do wody w domu jest bardzo dobrym pomysłem. Nie tylko wpływa na jakość życia i poprawia zdrowie, ale pozwala też przygotowywać smaczniejsze posiłki, więcej pić i dbać o środowisko.

Koszt założenia filtra szybko zwróci się dzięki oszczędnościom poczynionym dzięki korzystaniu z czystej i zdrowej wody z kranu, a obecność systemu do filtracji wody uatrakcyjnia mieszkanie na rynku nieruchomości, dlatego decydując się na takie rozwiązanie, nie trzeba martwić się o aspekty finansowe.


Zobacz więcej

15 listopada 2023
Twarda woda, czyli jaka?

Woda otacza nas wszędzie. Używamy jej do picia, w domu do przygotowywania posiłków, prania czy kąpieli. Woda wykorzystywana jest w dużych ilościach także w rolnictwie i przemyśle.

22 pażdziernika 2023
Lepiej pić wodę przegotowaną czy mineralną?

Filtrowana woda z kranu jest zdrowsza niż woda butelkowana, to fakt. Faktem jest również, iż spożywanie wody tego typu to rozwiązanie bardzo ekologiczne (pamiętajmy o wszystkich tych plastikowych butelkach, które wędrują na wysypisko).

8 września 2023
Bakterie e coli w wodzie

Bakterie obecne w wodzie to istotny problem, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Mikroorganizmy wpływają na smak oraz zapach wody. Mają one również negatywny wpływ na zdrowie i odporność. Są szczególnie groźne w przypadku osób starszych i dzieci.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin