Kąpiel w wannie z hydromasażem jest świetną okazją do relaksu dla ciała i ducha. Masaże mogą przynieść ukojenie obolałych i napiętych mięśni, czyli dolegliwości, które często towarzyszą ciężarnym. Wiele kobiet zadaje sobie więc pytanie, czy korzystanie z takich urządzeń jest dla nich zalecane.
Ciąża jest czasem, w którym organizm kobiety przechodzi liczne zmiany, dlatego w tym należy unikać niektórych aktywności. Ze względu na ryzyko infekcji intymnej lub przegrzania, ciężarnym odradza się korzystanie z ogólnodostępnych jacuzzi. Na szczęście kąpiele z hydromasażem w warunkach domowych są uważane za bezpieczne i można je praktykować.
Istnieją jednak pewne zasady i ograniczenia. Porady te dotyczą ciąż przebiegających prawidłowo – w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Zwykle nie zaleca się kąpieli z hydromasażem w trakcie pierwszego trymestru ciąży i w ostatnim miesiącu przed spodziewanym porodem. Natomiast w drugim i początkach trzeciego trymestru kobiety mogą bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw takich kąpieli.
Generalnie zaleca się ciepłe kąpiele, podczas których temperatura nie przekracza 36-37°C, czyli nie powoduje wzrostu naturalnej temperatury ciała i przegrzania. Wyższe temperatury mogą spowodować omdlenia albo zaburzyć ukrwienie łożyska.
Do zanurzenia całego ciała nie zaleca się też zimnej wody, poniżej 27°C – wodą w niższych temperaturach można jedynie polewać np. nabrzmiałe stopy czy łydki.
Najlepsze wanny SPA dla domu
Szeroki wybór, montaż serwisu i doradztwo na terenie Lublina oraz województwa Lubelskiego. Atrakcyjne ceny.
Poznaj naszą ofertę już dziś!
+48 81 44 67 035
Nie powinno się stosować masażu bezpośrednio na brzuch. Należy także wybierać delikatne rodzaje o małej intensywności. Dobrym pomysłem będzie także stosowanie masażu jedynie na wybrane partie cała – np. na szczególnie obolałe w czasie ciąży stopy i łydki.
Podczas ciąży spory problem stanowią infekcje pochwy. Jest o nie łatwiej, gdyż ze względu na rozwijający się płód zmienia się fizjologia organizmu i spada odporność matki. Dodatkowo takie infekcje mogą mieć wtedy poważniejsze konsekwencje zdrowotne.
Dlatego podczas ciąży należy szczególnie dać o higienę. Tutaj przewagę mają domowe wanny SPA, ponieważ samodzielnie kontrolujemy ich stan sanitarny. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta – dotyczy to prawidłowego czyszczenia, dezynfekowania wody oraz kontroli jej składu.
Ciąża sprawia, że kobieta jest mniej sprawna i bardziej narażona na upadki. Dlatego zaleca się ostrożność podczas wchodzenia i wychodzenia z wanny. Należy też uważać na kosmetyki stosowane do kąpieli – te o bardziej tłustych formułach mogą zwiększać ryzyko poślizgnięcia się. Jeśli kobieta ciężarna planuje dłuższą kąpiel, to dobrze aby na wszelki wypadek nie była wtedy w domu sama.
Jeśli spełnione są wszystkie zasady bezpieczeństwa, to nie ma ograniczeń dotyczących długości kąpieli. Należy jednak pamiętać o kontroli temperatury wody. Częste, bardzo długie kąpiele, szczególnie z użyciem niektórych środków myjących mogą wysuszać skórę, dlatego za optymalny czas uważa się 15-30 minut.
Masaż w domowym jacuzzi może przynieść ciężarnej wiele korzyści zdrowotnych. Do najważniejszych należy rozluźnienie napiętych i obolałych mięśni. Szczególnie przyjemny może być także masaż zmęczonych dźwiganiem większego ciężaru stóp i łydek. Korzystne będzie też zmniejszenie sztywności kręgosłupa. Delikatny masaż pobudza też mikrokrążenie, a przez to sprzyja poprawie kondycji skóry, która często bywa mniej jędrna i narażona na powstawanie rozstępów.
Aby jeszcze lepiej wykorzystać pielęgnacyjne właściwości kąpieli w wannie z hydromasażem warto też zastosować odpowiednie kosmetyki.
Ciepła kąpiel jest znanym od wieków sposobem na odprężenie i złagodzenie stresu. Może być także pomocna w przypadku problemów ze snem, ponieważ pomaga się uspokoić i wyciszyć. Domowe wanny do hydromasażu produkowane są w różnych rozmiarach, więc z kąpieli korzystać może więcej osób. Świetnym pomysłem jest poddanie się jej razem z partnerem. Wiele par podczas ciąży doświadcza zwiększonego poziomu stresu, co skutkuje częstszymi konfliktami i kryzysami.
Dlatego warto spróbować takiej kąpieli, bo to doskonała okazja do wspólnego relaksu i umacniania więzi w trakcie tego wyjątkowego okresu w życiu.
Jak widać, kąpiele w domowej wannie z hydromasażem mogą przyczynić się do lepszego samopoczucia i łagodzić stres. Przy zachowaniu kilku prostych zasad jest to bezpieczna i skuteczna forma relaksu również dla kobiet w ciąży.