Jak woda może pomóc schudnąć?

Jak woda może pomóc schudnąć?

Prawidłowe nawodnienie organizmu reguluje i przyspiesza metabolizm - szybsza przemiana materii sprawia, że tkanka tłuszczowa gromadzi się wolniej i łatwiej ją spalić w czasie ćwiczeń fizycznych.

Już samo picie wody w czasie posiłków zmniejsza ilość absorbowanych z pożywienia kalorii.

Wodą łatwo zastąpić wysokokaloryczne napoje słodzone, a nawet czasowo zaspokoić głód. Picie chłodnej wody pozwala zaś bezpośrednio spalać kalorie. Dobrej jakości woda to równowaga sodowo-potasowa i kwasowo-zasadowa organizmu, co pozwala organizmowi łatwiej spalać tłuszcze.

Picie wody pomaga przezwyciężyć apetyt

Wypełnienie żołądka wodą jest krótkotrwałe - można w ten sposób przezwyciężyć głód co najwyżej na kilkanaście minut. Ważniejsze jest oddziaływanie psychologiczne: sięgnięcie po szklankę wody to dobry sposób na zwalczenie nagłych napadów tzw. "wilczego głodu", które występują najczęściej wieczorami i w nocy.

Są one jedną z głównych przyczyn nadwagi. Dobrze sprawdza się również wypicie szklanki wody bezpośrednio przed jedzeniem - zazwyczaj sprawi to, że zjemy mniej. Szklanka wody do posiłku u większości ludzi oznacza jego zmniejszenie przeciętnie o 23%.

Ludzki mózg ma też tendencję, by zwyczajnie mylić głód z odwodnieniem.

Woda umożliwia również pęcznienie błonnika pokarmowego. To właśnie błonnik, nie zawartość kaloryczna posiłku, decyduje o subiektywnym odczuciu sytości. Picie wody do każdego, nawet najdrobniejszego posiłku sprawi więc, że będzie on bardziej sycący.

Ponadto woda ogranicza apetyt na tłuste potrawy, zwłaszcza mięsne: po wypiciu wody częściej sięga się po warzywa i owoce, niż po mięso, wędliny i sery.

W czasie diety należy więc zapewnić sobie zawsze stały i szybki dostęp do wody. Woda butelkowa nie zawsze jest pod ręką, stały dostęp do smacznej, czystej wody zapewnią więc raczej domowe systemy uzdatniania.

Woda a metabolizm

Woda stymuluje metabolizm i reguluje gospodarkę energetyczną organizmu. Jej funkcja regulacyjna wiąże się również z wpływem na ciśnienie krwi - składniki pokarmowe wchłaniane są szybciej, a niekorzystne dla zdrowia substancje są sprawniej usuwane przez wątrobę i nerki.

Dobrze nawodniony organizm jest zarazem lepiej dotleniony. Przyjmowane składniki pokarmowe nie są dzięki temu magazynowane jako tkanka tłuszczowa, ale wydajnie spalane.

Dobrze nawodniony organizm nie marnuje też białka, spalając go lub gromadząc jako tkankę tłuszczową. Przyjmowane w pożywieniu białko staje się częścią tkanki mięśniowej, jest więc optymalnie wykorzystywane.

Wpływ wody na metabolizm zależny jest w dużym stopniu od jej składu chemicznego. Równowaga osmotyczna organizmu wiąże się z zawartością składników mineralnych. Zbyt wysoka zawartość sodu w wodzie zaburza metabolizm.

Izotoniczność, hipertoniczność i hipotoniczność płynów ustrojowych to bardzo złożone zagadnienie. Jego zrozumienie wymaga skomplikowanych wyliczeń relacji między TBW (całkowita zawartość wody w organizmie w kilogramach), koncentracji jonów sodowych w plazmie, osmotyczności plazmy i objętości przestrzeni płynu zewnątrzkomórkowego (ECV).

To wiedza najczęściej zarezerwowana dla lekarzy i dietetyków. Jednak należy wiedzieć, że dobra jakościowo woda, o odpowiednim stopniu mineralizacji, przyspiesza spalanie tłuszczu i znacząco przyspiesza odchudzanie.

Dostępne na rynku wody mineralne są zbyt silnie zmineralizowane, często zawierają duże ilości jonów sodowych. Woda mineralna może nawet spowalniać metabolizm i spalanie tłuszczu, zamiast go przyspieszać. Lepszym rozwiązaniem jest więc niskozmineralizowana woda źródlana lub woda pochodząca z domowego systemu uzdatniana.

Domowe systemy uzdatniania wody to także rozwiązanie dużo bardziej korzystne cenowo oraz przyjazne dla środowiska (brak opakowań z tworzyw sztucznych i niższy koszt ekologiczny produkcji i transportu wody).

Woda dodaje energii

Zmęczenie, zawroty głowy, kołatanie serca, ospałość i poczucie rozbicia są bardzo często skutkiem odwodnienia - warto więc pamiętać, aby pić przynajmniej dwa litry wody mineralnej dziennie. Ciekawym efektem picia dużych ilości wody jest także to, że organizm nie magazynuje w tkankach płynów. Prowadzi to do szybkiego, zauważalnego spadku wagi.

Brak płynów zgromadzonych w tkankach to również lepsze samopoczucie, brak nieprzyjemnego odczucia ociężałości, energia do działania. Dzięki dobremu nawodnieniu organizmu, nabieramy więc ochoty na ruch i ćwiczenia fizyczne.

Chłodna woda przyspiesza spalanie tłuszczu

Woda wspomaga także chłodzenie organizmu - nadmiar ciepła usuwany jest z organizmu już przez samo pocenie się. Pozwala to na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego. Zaleca się również picie chłodnych, ale nie bardzo zimnych napojów. Do podgrzania schłodzonej wody organizm potrzebuje energii, spala więc zmagazynowaną tkankę tłuszczową. Duże ilości chłodnej wody oznaczają więc wiele spalonych kalorii.

Woda, a napoje słodzone

Wypijanie dużej ilości wody pozwala też na wyzbycie się jednego z najbardziej niekorzystnych nawyków żywieniowych: picia napojów słodzonych.

Jeden litr popularnych słodkich napojów gazowanych zawiera przeciętnie aż 430 kalorii, a więc prawie tyle, co tabliczka czekolady. Bardzo kaloryczne są także zawierające duże ilości naturalnych cukrów napoje uważane za zdrowe - soki owocowe i mleko.

Oczywiście woda wcale nie zawiera kalorii, zastępowanie nią wysokokalorycznych napojów przyczynia się więc znacznie do zmniejszenia ilości przyjmowanej energii.

Latem dobrze sprawdzi się prosty, domowy napój izotoniczny z wody, niewielkiej ilości soli i miodu oraz soku z cytryny - sprawi on, że nawet w największe upały organizm będzie doskonale nawodniony. 

Napój taki jest bardziej korzystny dla zdrowia, niż butelkowana woda źródlana lub mineralna, która nie cechuje się optymalną izotonicznością.

Woda oczyszcza organizm i przyspiesza spalanie tłuszczu

Duża ilość wody wspomaga pracę wątroby i nerek. Oczyszczenie organizmu z toksyn sprawia, że tłuszcz spalany jest szybciej - gospodarka energetyczna organizmu jest bardziej regularna.

Lepiej przebiega także praca układu pokarmowego: dobre nawodnienie (zwłaszcza w połączeniu z błonnikiem) zwalcza zaparcia i inne problemy żołądkowo-jelitowe. Regularna praca układu pokarmowego prowadzi do większej regularności posiłków.

Lepsze trawienie oznacza również przyspieszenie metabolizmu, a więc spalania tłuszczu.

Duża podaż wody wywiera więc całościowo korzystny wpływ na organizm. Woda zmniejsza apetyt, stymuluje metabolizm, zmniejsza samą objętość zjadanych posiłków, pomaga w ćwiczeniach fizycznych - dodając energii, oczyszcza organizm z toksyn.

Warto więc zapewnić sobie stały, szybki dostęp do dowolnych ilości smacznej wody o optymalnym dla diety odchudzającej stopniu mineralizacji.

Picie dużych ilości wody ma też wiele innych zalet: poprawia stan skóry nawilżając ją od środka, pozytywnie wpływa na funkcje poznawcze i reguluje ciśnienie krwi.


Zobacz więcej

15 listopada 2023
Twarda woda, czyli jaka?

Woda otacza nas wszędzie. Używamy jej do picia, w domu do przygotowywania posiłków, prania czy kąpieli. Woda wykorzystywana jest w dużych ilościach także w rolnictwie i przemyśle.

22 pażdziernika 2023
Lepiej pić wodę przegotowaną czy mineralną?

Filtrowana woda z kranu jest zdrowsza niż woda butelkowana, to fakt. Faktem jest również, iż spożywanie wody tego typu to rozwiązanie bardzo ekologiczne (pamiętajmy o wszystkich tych plastikowych butelkach, które wędrują na wysypisko).

8 września 2023
Bakterie e coli w wodzie

Bakterie obecne w wodzie to istotny problem, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Mikroorganizmy wpływają na smak oraz zapach wody. Mają one również negatywny wpływ na zdrowie i odporność. Są szczególnie groźne w przypadku osób starszych i dzieci.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin