Woda to życie. Bez niej funkcjonowanie żywych organizmów na Ziemi byłoby niemożliwe. Stanowi około 60 procent masy ludzkiego ciała. Jest niezbędna we wszystkich najważniejszych czynnościach życiowych, między innymi reguluje temperaturę ciała, usuwa szkodliwe toksyny, wpływa na efektywną pracę mózgu.
Organizm dorosłego człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje minimum półtora litra wody dziennie. Ta ilość może się zwiększać lub zmniejszać, w zależności od wysiłków, jakie podejmuje organizm, bądź pogody i klimatu, w jakim przebywa. Zapotrzebowanie na wodę wzrasta także podczas choroby.
Zdecydowaną większość wody, bo aż 80 procent ludzki organizm przyjmuje w postaci różnego rodzaju napojów. Około 20 procent jest w spożywanych przez nas innych produktach, zwłaszcza w owocach i warzywach. Jednak tak jak wodę regularnie pijemy, tak samo regularnie ją tracimy. Organizm zużywa ją w trakcie codziennego funkcjonowania, na przykład podczas oddychania, pocenia się, czy też trawienia.
Niedobory płynów w organizmie mają negatywny wpływ na pracę narządów wewnętrznych. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do odwodnienia, które jest bardzo groźne dla organizmu i może prowadzić nawet do jego śmierci. Dlatego tak ważne jest regularne uzupełnianie poziomu wody w organizmie.
Trawienie pokarmów, tak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, rozpoczyna się już w jamie ustnej. Niezwykle istotną rolę odgrywa w tym początkowym procesie ślina, która jest niezbędna do rozkładania stałych pokarmów oraz utrzymania zdrowia jamy ustnej. Do wytworzenia śliny potrzebna jest woda, która w dalszym procesie trawienia wspomaga również pracę jelit. Dlatego tak ważne jest picie wody bezpośrednio przed posiłkiem. Powoduje to bowiem prawidłowe trawienie, pomaga w przyswajaniu pokarmu oraz zawartych w nim składników odżywczych, rozpuszcza znajdujące się w pokarmie minerały i witaminy, wspomagając ich przyswajalność przez organizm.
Woda ujędrnia skórę. Skóra pozbawiona wody piecze, a jej naskórek zaczyna się łuszczyć. Woda nadaje tkankom elastyczności, nawilża stawy i rdzeń kręgowy, co zapobiega występowaniu stanów zapalnych. Nawilża również gałki oczne. A to ma znaczenie dla naszego wyglądu.
Na jędrność skóry wpływa nie tylko picie wody, ale stosowanie jej również w hydromasażu. Choćby pod prysznicem, pod którym można na przemian polewać się zimnym i ciepłym strumieniem wody. Lekarze podkreślają, że taki zabieg bardzo korzystnie wpływa na poprawę krążenia krwi w organizmie.
Na naszą sylwetkę mają także wpływ ćwiczenia fizyczne. Bez udziału wody tego rodzaju wysiłek nie byłby możliwy. Mógłby on bowiem doprowadzić do przegrzania organizmu i spowodować spadek ciśnienia krwi. Uzupełnianie płynów niezbędne jest więc do poprawienia wydolności fizycznej organizmu.
Szczupła sylwetka często wymaga stosowania diety. Woda jest jej niezbędnym składnikiem. Udowodniono, że samo jej regularne picie między posiłkami może spowodować spadek wagi ciała o około dwa kilogramy w ciągu roku
Uzyskana dzięki działaniu wody zdrowa skóra, lśniące oczy, szczupła, umięśniona i wyprostowana sylwetka mają korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Z tego wynika, że woda ma również znaczenie w utrzymaniu dobrego nastroju. Stwierdzono także, że niedostateczna jej ilość w organizmie może powodować obniżenie czujności, zwiększenie senności, zmęczenie i poczucie dezorientacji.
Woda jest też świetnym rozpuszczalnikiem. W wyniku jej działania szkodliwe substancje gromadzące się w organizmie ulegają rozpuszczeniu i wydaleniu. Na przykład razem z moczem. A w ludzkim moczu znajdują się substancje chemiczne, które mogą spowodować powstawanie kamieni nerkowych. Odpowiednia ilość wypitych płynów może nas przed nimi uchronić. Chodzi bowiem o to, aby wytwarzany i wydalany mocz miał zagwarantowany przepływ w układzie moczowym na właściwym poziomie. Wówczas kamienie trudniej się formują, zaś mniejsze z nich łatwiej ulegają wypłukaniu. Trzeba tylko pamiętać, żeby pić wodę przed snem. W trakcie snu bowiem rozrzedzamy mocz, który gęstnieje w nocy, ponieważ zazwyczaj wtedy go nie wydalamy.
Oprócz wymienionych, woda jeszcze wiele innych dobroczynnych właściwości. Reguluje na przykład temperaturę ciała i pomaga w zapobieganiu oraz leczeniu takich chorób i schorzeń jak zaparcia, astmy wysiłkowe, nadciśnienie,czy też infekcje dróg moczowych. Ile zatem wody trzeba wypić, żeby czuć się zdrowo.Podana wcześniej pojemność półtora litra dziennie jest wartością orientacyjną. Zmienia się ona w zależności od aktywności, trybu życia, warunków atmosferycznych czy też stanu zdrowia. Wiadomo, że sportowcy, lub osoby uprawiające intensywne ćwiczenia powinny wypijać nawet 4 do 5 litrów płynów. Zapotrzebowanie organizmu na wodę wzrasta w okresie upałów. Podczas choroby, zwłaszcza przy biegunkach, wymiotach czy też gorączkach również powinniśmy zaopatrzyć organizm w zwiększone dawki wody.
Jak zatem widać, woda jest w pełnym tego słowa znaczeniu naszym płynem życiodajnym. Warto zatem zadbać o jej jakość. Dobrej jakości woda musi być krystaliczna, nie powinna posiadać przykrego zapachu i smaku, musi mieć za to pożądane dla dobrego funkcjonowania ludzkiego organizmu składniki, takie na przykład jak magnez i wapń. Jeżeli nie spełnia ona tych kryteriów, można to poprawić przy pomocy odpowiednich domowych filtrów wody.