Jak wybrać filtr do wody?

Jak wybrać filtr do wody?

Twarda woda o niskiej jakości znacząco obniża żywotność instalacji wodnej w domu, stanowiąc realne niebezpieczeństwo nie tylko dla pralek, zmywarek czy baterii łazienkowych i kuchennych. Złej jakości woda wpływa także negatywnie na zdrowie i samopoczucie domowników. Spożywanie złej jakości wody może prowadzić do zatruć, bólów brzucha, biegunki oraz złego samopoczucia.

W artykule:

 • Systemy POE i POU
 • Oczyszczanie wody ze studni i wodociągu
 • Ilość wody zużywanej i liczba domowników
 • Dlaczego i gdzie należy badać wodę pitną
 • Jaki system filtracji wody jest najlepszy?

Ze względu na powstawanie coraz większej ilości domów z własnym ujęciem wody, problem uzdatniania wody staje się coraz częściej poruszanym tematem. 

Dlatego też, aby ograniczyć negatywne skutki oddziaływania nieoczyszczonej wody, konieczne staje się zastosowanie domowych filtrów wody.

Filtrowanie wody pitnej - czy dla całego domu?

Istnieją dwa główne typy systemów filtrów wody instalowanych w domach. Są nimi system odwróconej osmozy zainstalowany pod zlewem kuchennym tzw. system POU (Point of Use) oraz system POE (Point of Entry).

Filtry odwróconej osmozy instalowane pod zlewem kuchennym pozwalają uzyskać najwyższą czystość wody pitnej. Systemy filtracji oparte na odwróconej osmozie wyposażone są zwykle w pompę elektryczną, tłoczącą wodę przez membranę przepuszczalną, która uzdatnia wodę. Proces oczyszczania trwa dłużej niż w przypadku systemów filtracji POE i POU.

Systemy filtracji Point of Entry to składają się z grupy filtrów instalowanych w punkcie wejścia wody w domu. Odznaczają się wysoką wydajnością i możliwością ciągłego poboru wody. Zwykle wykonane są w konstrukcji wolnostojącej w postaci cylindrycznej lub narurowej.

Systemy filtracji Point of Use to filtry stosowane bezpośrednio w punktach poboru wody – zwykle w kuchni i łazience. Zapewniają one mniejszą wydajność od filtrów POE, niemniej gwarantują wysoką efektywność filtrowania. Montowane są bezpośrednio na wylewkach lub pod zlewami.

Woda ze studni i z wodociągu

Zarówno wodzie ze studni, jak i tej pozyskiwanej z sieci wodociągowej daleko do krystalicznej czystości. Pobierając wodę z własnego ujęcia, należy zwrócić uwagę na jej aktualne badania. Szacuje się, że nawet 80% indywidualnych ujęć wody ze studni głębinowych może charakteryzować się przekroczeniami stężeń szkodliwych substancji i bakterii.

Wśród najczęściej wykrywanych zanieczyszczeń w wodzie ze studni wymienia się: azotany, mangan, żelazo, amoniak, związki organiczne oraz bakterie – m.in. bakterie E coli, które znajdują się w blisko 40% ujęć. Dlatego też woda pobierana ze studni musi być badania minimum raz w roku.

Z kolei woda z wodociągów może być wtórnie zanieczyszczona substancjami, które nie są kontrolowane w sposób odgórny. Dlatego też mimo dobrej jakości wody na wyjściu z Zakładu Uzdatniania Wody, jej parametry mogą ulec znaczącemu pogorszeniu w trakcie transportu rurociągami.

Wśród najpowszechniejszych zanieczyszczeń wody pochodzącej z wodociągów miejskich wymienić należy: azotany, amoniak, arsen, benzen, fenol, mangan czy żelazo.

Systemy oczyszczania wody zapewniają kompleksową ochronę całego domu przed szkodliwymi substancjami i mikroorganizmami. Istnieje wiele różnorodnych rozwiązań filtracyjnych, które stosuje się w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody. Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z ekspertami firmy MOST.

Ile łazienek znajduje się w domu?

Ilość łazienek oraz pozostałych punktów poboru wody w domu ma kluczowe znaczenie dla doboru systemu uzdatniania wody. Niektóre systemy dobierane są na podstawie maksymalnego natężenia przepływu wody w domu, dlatego też dopasowując system filtracji, należy zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę.

Aby prawidłowo dobrać system filtracji wody pitnej w domu, konieczne jest oszacowanie ilości wody zużywanej w gospodarstwie domowym. Według danych GUS polskie gospodarstwa domowe w ciągu doby zużywają ok. 100 litrów na osobę. Aby określić miesięczne zużycie wody, warto poszukać informacji również na opłacanych rachunkach za wodę. Dzięki temu możliwe będzie oszacowanie uśrednionej wartości zużycia wody  w ostatnich kilku miesiącach.

Ile osób mieszka w domu?

Fundamentalny wpływ na ilość zużywanej wody oraz wielkość jej przepływu w gospodarstwie domowym ma liczba członków rodziny. Ważnym elementem pozostają również predyspozycje domowników do zużywania wody. Wśród podstawowych czynników warunkujących zużycie wody w domu wymienić należy:

 • częstotliwość prania – im jest ono robione częściej, tym więcej wody zużywa gospodarstwo domowe
 • obecność małych dzieci w domu – ze względu na swoją aktywność, dzieci wymagają częstszego mycia oraz prania ubranek
 • uprawianie sportu przez domowników – sportowa aktywność znacząco zwiększa liczbę prań i kąpieli w ciągu tygodnia
 • częstotliwość przyjmowania gości w domu – wpływa to na częstsze i bardziej obszerne zmywanie naczyń oraz gotowanie zużywające większą ilość wody;
 • użytkowanie w domu zmywarki – korzystanie ze zmywarki pozwala ograniczyć ilość zużywanej wody podczas zmywania naczyń.

Miej świadomość tego, co jest w wodzie

Tylko pełna świadomość stanu wykorzystywanej każdego dnia wody, pozwala określić potrzeby w zakresie jej uzdatniania. Należy pamiętać, że uzdatnianiu warto poddać nie tylko wodę pochodzącą z własnego ujęcia wody, ale również wodę wodociągową, która poddawana jest wtórnemu zanieczyszczaniu. 

Wykonując testy wody z własnych ujęć, warto zainwestować w dokładniejsze badania, które pozwolą precyzyjnie zweryfikować zawartość i stężenia szkodliwych substancji oraz obecność bakterii i innych mikroorganizmów.

W przypadku wody z wodociągów warto zapoznać się oraz śledzić aktualizacje publikowanych raportów dotyczących czystości wody na danym terenie. Raporty te zwykle dostępne są one na stronie internetowej dostawcy wody.

Jaki system filtracji wody jest najlepszy?

Dokładna analiza wody oparta na niniejszym artykule pozwoli specjalistom z firmy MOST precyzyjnie dopasować odpowiednie rozwiązanie dla Twoich potrzeb. Powierzając dobór systemów uzdatniania wody ekspertom firmy MOST, zyskujesz dostęp do specjalistycznej wiedzy i wieloletniego doświadczenia potwierdzonych setkami realizacji, certyfikatami oraz uprawnieniami.

Postaw na sprawdzonego partnera w dziedzinie uzdatniania wody i wybierz najlepszy system filtracji wody dla swojego domu.


Zobacz więcej

15 listopada 2023
Twarda woda, czyli jaka?

Woda otacza nas wszędzie. Używamy jej do picia, w domu do przygotowywania posiłków, prania czy kąpieli. Woda wykorzystywana jest w dużych ilościach także w rolnictwie i przemyśle.

22 pażdziernika 2023
Lepiej pić wodę przegotowaną czy mineralną?

Filtrowana woda z kranu jest zdrowsza niż woda butelkowana, to fakt. Faktem jest również, iż spożywanie wody tego typu to rozwiązanie bardzo ekologiczne (pamiętajmy o wszystkich tych plastikowych butelkach, które wędrują na wysypisko).

8 września 2023
Bakterie e coli w wodzie

Bakterie obecne w wodzie to istotny problem, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Mikroorganizmy wpływają na smak oraz zapach wody. Mają one również negatywny wpływ na zdrowie i odporność. Są szczególnie groźne w przypadku osób starszych i dzieci.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

 • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
 • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
 • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin