Kamień w czajniku - jak się pozbyć?

Kamień w czajniku - jak się pozbyć?

Kamień osadzający się w czajniku nie świadczy o niedostatecznym dbaniu o jego czystość. Ma on związek z tzw. twardą wodą, której gotowanie powoduje wydzielanie się związków odpowiedzialnych za jego powstawanie. Płynie ona w kranach w większości polskich domów. Kamień nie jest ani estetyczny ani tym bardziej obojętny dla naszego zdrowia. Niestety, w dalszym ciągu zbyt mało osób zdaje sobie sprawę z zagrożeń jakie on ze sobą niesie.

Jak powstaje kamień w czajniku?

Obecność kamienia w czajniku świadczy o tym, że woda w domu jest twarda, czyli bogata w jony wapnia i magnezu. Dlaczego akurat w czajniku gromadzi się kamień? Kluczem jest tutaj proces gotowania się wody. Podczas niego wodorowęglany wapnia i magnezu przekształcają się w węglany i osiadają na ściankach naczynia.

Tworzy się w ten sposób biały lub szary osad, który nie tylko nieestetycznie wygląda, ale może również przenikać do napojów, w których wykorzystuje się wodę gotowaną w takim czajniku. Wskutek tego w herbacie mogą znajdować się cząstki osadu, które powodują zmianę jej smaku.

Jak już zostało wspomniane najwięcej kamienia osadza się na ściankach czajnika podczas gotowania twardej wody. Wytrącone związki wapnia i magnezu tworzą osad, który nieusuwany może prowadzić do uszkodzenia sprzętu AGD. Warto jednak zwrócić uwagę, że skoro związki tworzące twardą wodę zostały usunięte, to ta po ugotowaniu jest... miękka - czyli taka, jaką każdy chciałby pić.

Czy kamień w czajniku szkodzi zdrowiu?

Gdyby kamień w czajniku wiązał się wyłącznie z mało estetycznymi cząstkami w wodzie, to nie przywiązywano by tak dużej uwagi do kwestii jego eliminacji. Tymczasem badania z 1994 roku wykazały, że kamień wapniowy może gromadzić się w nerkach, co z czasem może prowadzić do kamicy nerkowej. Szczególnie narażone są na nią niemowlęta, oraz osoby posiadające predyspozycje do występowania tego schorzenia.

Ludzie nie zdają sobie sprawy z kamicy dopóki nie odczuwają pierwszych symptomów. Odpowiednia dbałość o wodę i działania zmierzające do jej zmiękczenia mogą zapobiec wystąpieniu zaburzeń funkcjonowania nerek.

Pojawia się wiele głosów mówiących o braku związku pomiędzy spożywaniem twardej wody a występowaniem kamieni w nerkach. Warto zwrócić jednak uwagę na fakt, że te mogą być spowodowane za dużo zbyt małą ilością wapnia w diecie jak i zbyt dużą. Twarda woda jest bogata w wapń, w związku z czym spożywanie jej może powodować przekraczanie dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Śmiało można zatem wywnioskować, że spożywanie miękkiej wody jest dla ludzkiego organizmu zdrowsze.

Kamień wytrącony z twardej wody nie tylko niekorzystanie wpływa na zdrowie, ale również może powodować awarie urządzeń AGD, na ściankach których się gromadzi. O ile gromadzenie się kamienia na ściankach prysznica nie spowoduje jego awarii, o tyle w bojlerach bądź też kotłach centralnego ogrzewania powoduje to zmniejszoną wydajność urządzeń, co w konsekwencji może prowadzić do przedwczesnej awarii, która będzie skutkowała koniecznością wymiany na nowy.

W jaki sposób zwalczyć kamień?

Istnieje wiele sposobów na pozbycie się kamienia z czajnika. Niektóre z metod wykorzystują specjalnie przeznaczone do tego celu środki chemiczne, inne - artykuły dostępne praktycznie w każdym domu. Jakie są zatem najczęściej stosowane metody zwalczania osadu i kamienia w czajniku?

Specjalistyczne środki do zwalczania kamienia

W sklepach znajduje się wiele produktów, które reklamują się jako specjalnie przeznaczone do walki z kamieniem. Czy jednak aby na pewno są one bezpieczne?

Niestety nie wszystkie. Niektóre mogą powodować silne reakcje alergiczne ze względu na zawarte w nich substancje drażniące. Z tego powodu decydując się na zakup tego typu środków należy przeczytać, czy aby na pewno są przeznaczone do urządzeń mających kontakt z żywnością.

Wykorzystaj ocet

Ocet to najpopularniejszy domowy sposób na walkę z kamieniem. Do czajnika należy wlać równo po pół szklanki octu i wody, a następnie zagotować. Następnie trzeba odczekać godzinę, a ocet usunie każdy nawet największy osad.

Soda oczyszczona

Przez wielu nazywana prawdziwym pogromcą kamienia. Wystarczy wsypać kilka łyżeczek do czajnika, odczekać 15 minut, a następnie dokładnie umyć urządzenie.

Obierki z ziemniaków

Z pewnością jedna z najbardziej zaskakujących metod zwalczania kamienia. Czajnik należy wypełnić obierkami z ziemniaków, a następnie zalać wodą i zagotować. Następnie trzeba wszystko wylać i ponownie zagotować wodę.

Oprócz wymienionych sposobów do domowych metod walki z kamieniem można zaliczyć sok z cytryny i kwasek cytrynowy. Każda z nich w mniejszym bądź większym stopniu pozwala pozbyć się kamienia. Jednak najskuteczniejszym sposobem zapobiegania powstawaniu osadu jest poprawa jakości wody.

W jaki sposób poprawić jakość wody?

Podstawowym zadaniem w zwalczaniu kamienia jest poprawa jakości wody, czyli skupienie się na przyczynie nie zaś na skutku.

Przygotowując wodę do picia można wykorzystać dzbanek filtrujący, jednak jest to mało efektywna metoda, która pozwala na uzyskanie wyłącznie małej ilości miękkiej wody.

Zdecydowanie lepiej spisuje się odwrócona osmoza, czyli przeciśnięcie rozpuszczalnika z bardziej stężonego roztworu do tego o mniejszym stężeniu pod wpływem przyłożonej siły.

Dzięki temu procesowi otrzymuje się wodę praktycznie w 99% pozbawioną rozpuszczonych substancji, czyli następuje filtracja do poziomu mikrona. Filtr osmotyczny może być zamontowany m.in. w kuchni pod zlewozmywakiem. Centralny zmiękczacz wody to z kolei sposób na poprawę jakości wody w całym domu. To urządzenie jest montowane przed piecem grzewczym.

Kamień w czajniku negatywnie oddziałuje zarówno na żywotność urządzenia jak i na zdrowie ludzkie. Z tego powodu należy dołożyć wszelkich starań, aby go zwalczyć. Zamiast eliminować osad w czajniku, najlepiej skupić się na tym, co go powoduje, czyli na poprawie jakości wody. Dzięki temu będziemy mogli mieć pewność, że pijemy wodę zdrową i pozbawioną rozpuszczonych w niej substancji.


Zobacz więcej

15 listopada 2023
Twarda woda, czyli jaka?

Woda otacza nas wszędzie. Używamy jej do picia, w domu do przygotowywania posiłków, prania czy kąpieli. Woda wykorzystywana jest w dużych ilościach także w rolnictwie i przemyśle.

22 pażdziernika 2023
Lepiej pić wodę przegotowaną czy mineralną?

Filtrowana woda z kranu jest zdrowsza niż woda butelkowana, to fakt. Faktem jest również, iż spożywanie wody tego typu to rozwiązanie bardzo ekologiczne (pamiętajmy o wszystkich tych plastikowych butelkach, które wędrują na wysypisko).

8 września 2023
Bakterie e coli w wodzie

Bakterie obecne w wodzie to istotny problem, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Mikroorganizmy wpływają na smak oraz zapach wody. Mają one również negatywny wpływ na zdrowie i odporność. Są szczególnie groźne w przypadku osób starszych i dzieci.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin