Kamień w wodzie - fakty i mity

Kamień w wodzie - fakty i mity

Kamień w wodzie to problem, który obecny jest w ponad 60% domów i mieszkań w Europie. Z uwagi na obecność dużych ilości wapnia w wodzie kranowej, około 30% mieszkańców Hiszpanii oraz Włoszech całkowicie rezygnuje ze spożywania wody kranowej. Mniejsze spożycie wody kranowej wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wodę butelkowaną. W konsekwencji wykorzystywanych jest coraz więcej, szkodliwych butelek plastikowych.

Ponieważ plastik jest materiałym bardzo niekorzystnym dla środowiska, jak również dla zdrowia, warto zastanowić się nad istotą problemu kamienia w wodzie pitnej oraz alternatywnymi metodami jego ewentualnego rozwiązania.

Co jest przyczyną kamienia w wodzie i tzw. twardej wody?

Ponad 60% gospodarstw domowych zarówno w Europie ale również w USA, zmaga się z problemem tzw. twardej wody. (więcej informacji na temat twardej wody, znaleźć można również w jednym z poprzednich wpisów). W największym skrócie, twarda woda oznacza zwiększoną podatność na występowania kamienia, ale także dużą zwartość różnego rodzaju minerałów.

Najczęstszym powodem występowania zjawiska twardej wody jest niska jakość wody w rzekach, która następnie trafia do stacji uzdatniania. Warto jednak podkreślić, iż twarda woda może pochodzić również z wód gruntowych. Powstawanie kamienia, który najczęściej osadza się w czajnikach, ale również na innych elementach tj. wnętrze pralki, ekspresy do kawy czy wokół kranów, związane jest z występowaniem w wodzie dużej ilości wapnia i magnezu.

Dlaczego woda nie jest zmiękczana w stacji uzdatniania?

woda-2_1

Do najczęstszych powodów należy zaliczyć:

  • Proces wiązałby się jednocześnie z usunięciem z wody również zdrowych minerałów.
  • Wysokie koszty podyktowane zapotrzebowaniem na energię, a także negatywny wpływ na środowisko naturalne.
  • Duże prawdopodobieństwo obniżenia smaku wody

Kamień w wodzie a nerki

Kamienie nerkowe, to najczęściej wymieniane schorzenie, związane ze spożyciem wody z zawartością wapnia. Jednak ewentualny wpływ twardej wody, na występowanie kamieni nerkowych, nie jest jednoznacznie potwierdzony. Warto również dodać, iż wapń jest także minerałem potrzebnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Aby uniknąć ryzyka wystąpienia kamieni nerkowych, warto spożywać więcej wody (zarówno miękkiej jak również twardej). Większa ilość wody w organizmie, powoduje rozcieńczenie substancji zawartych w moczu, które prowadzą do wystąpienia kamienia. Niekiedy pomocne jest również spożywanie soków z owoców cytrusowych, tj. sok pomarańczowy czy nawet lemoniada. Cytryniany w nich zawarte blokują proces powstawania kamienia w moczu.

Jak wspomniano wcześniej, zdecydowana większość badań poświęconych kamieniom nerkowym, wykazuje brak lub bardzo niewielki związek między twardą wodą, a ich występowaniem.

Jakie wnioski płyną zatem z przeprowadzonych badań?

Badania wskazują, iż twarda woda nie powoduje występowania kamicy nerkowej, jednak może zwiększać ryzyko ich rozwoju. Spożywanie twardej wody po lub w trakcie leczenia kamieni nerkowych, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia i rozwoju ewentualnych powikłań.

Mimo to, należy również mieć na uwadze, iż istnieją badania wskazujące, iż bardzo twarda woda może zwiększać ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej. Najczęstszą przyczyną jest zwiększona absorpcja wapnia (z wody oraz pożywienia) przez organizm ludzki. W rezultacie, w procesie wydalania, nadmiar wapnia odkłada się na ścianach nerek.

Kamień w wodzie - jak działa na włosy?

Twarda woda ma również bardzo niekorzystny wpływ na skórę oraz włosy. Długotrwałe mycie włosów w wodzie zawierającej sporą ilość wapnia sprawia, że włosy stają się mniej sprężyste oraz tracą blask. Częsty kontakt z twardą wodą powoduje również wysuszanie i łuszczenie skóry głowy.

Dzieje się tak ponieważ, mikro elementy zawarte w twardej wodzie, wnikają w głąb porowatej struktury włosa oraz w miejscach gdzie przylegają one do skóry. Związki te w rezultacie uszkadzają zarówno włosy jak i skórę.

Ubytki można regenerować poprzez regularne nawilżając włosy i skórę głowy przy pomocy kosmetyków nawilżających. Jednak czynność tę przeprowadzać jednak należy przynajmniej raz na 5 - 6 dni, co niestety może być nieco uciążliwe.

Źródła wapnia w organizmie

Największym źródłem wapnia są wszelkiego rodzaju produkty mleczne, a także inne produkty spożywcze, tj. fasola, migdały czy właśnie woda.  Dieta obfitująca w białko, sód oraz cukier może zwiększać ryzyko pojawienia się kamieni nerkowych.

Szczególnie szkodliwa jest duża zawartość soli w codziennej diecie.

Jak usunąć kamień z wody?

Zdecydowanie najlepszym sposobem zarówno na usunięcie kamienia z wody, jak również znaczącej poprawy jakości jest zastosowanie rozwiązań w zakresie domowych stacji uzdatniania oraz domowych filtrów wody EcoWater Systems.

Nowoczesna technologia oferowanych przez naszą firmę filtrów pozwala zapewnić miękką wodę nie tylko dla domu, ale również niedużego budynku wielorodzinnego czy pensjonatu. Zachęcamy również do zapoznania się z rozwiązaniami w zakresie filtracji wody, dedykowanymi dla przemysłu. Oferujemy urządzenia o pełni zautomatyzowanych procesach technologicznych, charakteryzujących się dużymi przepływami.


Zobacz więcej

2 marca 2023
Odwrócona osmoza - czego NIE usuwa z wody?

Odwrócona osmoza jest jednym z najskuteczniejszych procesów filtrujących wodę. Wykorzystywana w niej półprzepuszczalna membrana ma pory o wielkości 0,0001 mikrona, czyli około 10 milionów razy mniejsze od 1 milimetra.

14 lutego 2023
Jak usunąć chlor z wody?

Zawartość chloru w wodzie pitnej i jego wpływ na zdrowie to dość często podnoszony temat. W większości miast Polski, woda z kranu dopuszczona jest do bezpośredniego spożycia.

23 stycznia 2023
Czy można pić ciepłą wodę z kranu?

Według deklaracji zakładów wodociągowych wielu miast w Polsce jakość wody kranowej jest na wysokim poziomie. Wśród naszych Klientów nie brakuje jednak wątpliwości.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin