Kilka sposobów na czystą wodę w basenie

Kilka sposobów na czystą wodę w basenie

Basen to wspaniały dodatek do domu. To nie tylko lepszy wygląd i większa wartość nieruchomości. Basen to przede wszystkim wspaniałe miejsce wypoczynku i zabawy z rodziną i przyjaciółmi, w gorące letnie miesiące.


W artykule:


Jednak utrzymanie basenu w czystości bywa trudne. Zwłaszcza jeżeli zależy nam aby woda była krystalicznie czysta przez cały sezon. Nieumiejętne i nieregularne czyszczenie wody w basenie sprawia, że staje się ona mętna lub nawet zielona.

Na szczęście regularne wykonywanie kilku łatwych czynności, pozwala utrzymać wodę basenową nieskazitelnie czystą.

Jak często należy czyścić basen?

Warto wiedzieć, iż utrzymanie czystej wody w basenie nie jest trudnym i uciążliwym obowiązkiem.

Aby utrzymać czystość w basenie, zalecamy wykonywanie regularnych czynności w odstępach tygodniowych i miesięcznych.

Brudna woda w basenie - przyczyny

Zawartość miedzi

Jeżeli woda w basenie szybko staje się mętna lub w basenie pojawiają się zielone plamy, przyczyną może być nadmierna ilość miedzi w wodzie.

Rozwiązaniem problemu może być zastosowanie wodororozcieńczalnego środka do czyszczenia.

Zawartość żelaza

Zbyt duża zawartość żelaza w wodzie sprawia, że woda staje się brązowa lub nabiera rdzawego koloru. Podobnie jak w przypadku miedzi, żelazo często występuje w wodzie kranowej.

Zawartość wapnia

Jeśli poziom wapnia jest zbyt niski (poniżej 200 PPM), może to spowodować szybsze zużycie elementów, takich jak np. wykładzina winylowa. Jeśli natomiast poziom wapnia jest zbyt wysoki (ponad 500 PPM), może to stanowić problem dla połączeń kanalizacji (tak jak w przypadku kanalizacji w twoim domu).

Nieodpowiednia zawartość poszczególnych związków w wodzie, może powodować duże problemy z utrzymaniem czystej wody w basenie. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji, warto przemyśleć możliwość zastosowania domowych stacji uzdatniania wody. 

Konserwacja cotygodniowa

W ramach cotygodniowego czyszczenia należy przede wszystkim zadbać o dno basenu. Czyszczenie najlepiej wykonać przy pomocy tzw. skimmera basenowego. Jego regularne wykorzystanie zapobiega zbieraniu się zbrudzeń oraz glonów na dnie basenu.

Raz w tygodniu warto również wyczyścić sitka basenowe oraz uruchomić odkurzacz basenowy. Istotą sprawą jest również kontrola poziomu pH wody. Przypomnijmy, iż pH wody basenowej powinno wynosić od 7,2 do 7,8.

Konserwacja comiesięczna

Chociaż regularne czyszczenie jest ważne, zbyt częste czyszczenie może również zaszkodzić. Warto pamiętać, iż niektóre filtry basenowe mogą wymagać comiesięcznego czyszczenia, podczas gdy inne mogą wymagać czyszczenia co dwa, trzy lub cztery miesiące.

Raz w miesiącu skontrolować należy również poziom wody w basenie.

Filtr basenowy

Aby utrzymać czystą wodę w basenie konieczne jest odpowiednie dbanie o filtr. Sprawnie działający filtr basenowy usuwa około 80% zabrudzeń. Niezwykle istotne jest aby filtr działał przez około 8 godzin na dobę. Jeżeli woda w basenie jest podgrzewana należy dodatkowo wydłużyć czas pracy filtra od 9 nawet do 11 godzin na dobę.

Powszechnie stosowanym sposobem ustalenia optymalnego czasu pracy filtra basenowego, jest podzielenie temperatury wody przez 2.

Kwasowość wody w basenie

Jeśli woda w basenie jest źle zbilansowana, obniży to poziom pH i skuteczność produktów do uzdatniania, zwłaszcza środków dezynfekujących.

Utrzymując basen w czystości, należy zatem jednocześnie kontrolować poziom pH wody. Oprócz utrzymania odpowiedniego poziomu pH wody (około 7,4), sprawdzać należy również jej alkaliczność, która powinna wynosić od 100 do 200 mg/litr.

Dezynfekcja - chemia basenowa

Dezynfekcja wody basenowej stosowana jest zarówno w basenach publicznych jak i domowych. Dzięki dezynfekcji, z wody usuwane są wszelkiego rodzaju niebezpieczne bakterie, wirusy i drobnoustroje.

Cotygodniowe sprawdzanie poziomu środka dezynfekującego w wodzie basenowej to również bardzo ważny aspekt dla utrzymania wody w czystości. Do czyszczenia wody basenowej najczęściej wykorzystywane są środki na bazie chloru. Na rynku dostępne są również środki dezynfekcji na bazie aktywnego tlenu, soli oraz przy wykorzystaniu lamp UV.

Usuwanie glonów z basenu

Glony potrafią bardzo szybko sprawić, iż woda w basenie ulegnie zabrudzeniu. Dlatego  przynajmniej raz w tygodniu, woda w basenie powinna być uzdatniana środkiem przeciw glonom.

Przed zastosowaniem środków czyszczących na glony należy się upewnić, że wszystkie filtry działają prawidłowo, a pH wody pozostaje na optymalnym poziomie.

Na koniec środek do klarowania

Warto pamiętać, iż nawet czysta woda może zmętnieć. Dzieje się tak, ponieważ nawet po filtracji w wodzie mogą pozostać drobne cząsteczki i zabrudzenia.

Dlatego aby uzyskać efekt krystalicznie czystej i przejrzystej wody, zalecamy stosowanie środków do klarowania wody. Użycie tego typu środków nie tylko zapewni czystszą wodę ale również poprawi skuteczność uzdatniania wody chlorowanej.


Zobacz więcej

15 listopada 2023
Twarda woda, czyli jaka?

Woda otacza nas wszędzie. Używamy jej do picia, w domu do przygotowywania posiłków, prania czy kąpieli. Woda wykorzystywana jest w dużych ilościach także w rolnictwie i przemyśle.

22 pażdziernika 2023
Lepiej pić wodę przegotowaną czy mineralną?

Filtrowana woda z kranu jest zdrowsza niż woda butelkowana, to fakt. Faktem jest również, iż spożywanie wody tego typu to rozwiązanie bardzo ekologiczne (pamiętajmy o wszystkich tych plastikowych butelkach, które wędrują na wysypisko).

8 września 2023
Bakterie e coli w wodzie

Bakterie obecne w wodzie to istotny problem, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Mikroorganizmy wpływają na smak oraz zapach wody. Mają one również negatywny wpływ na zdrowie i odporność. Są szczególnie groźne w przypadku osób starszych i dzieci.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin