Korzyści picia 8 szklanek wody dziennie


Wypicie jednej lub dwóch szklanek wody dziennie często sprawia wrażenie, że nawadniamy organizm wystarczająco. W rzeczywistości jednak pijemy zdecydowanie za mało wody. Ponieważ codzienne spożywanie odpowiedniej ilości wody pozytywnie wpływa na zdrowie, w poniższym artykule chcielibyśmy przedstawić kilka najważniejszych korzyści wynikających z picia przynajmniej 8 szklanek wody każdego dnia.

Ile wody dziennie pić?

szklanki

Generalna zasada, znana już od wielu lat mówi, iż aby organizm ludzki był odpowiednio nawodniony, należy wypijać 8 szklanek (250ml) wody dziennie. Warto zaznaczyć, iż mówi się w tym przypadku o wodzie obecnej we wszelkiego rodzaju napojach oraz posiłkach, tj. kawa, herbata czy zupa.

Jednak według zaleceń Amerykańskiej Akademii Lekarzy Rodzinnych, sugerowana, dzienna ilość wody jaką należy spożywać jest nieco wyższa. Zaleca się aby kobiety wypijały około 11,5 szklanki (250ml) wody dziennie. Sugerowana ilość w przypadku mężczyzn to ponad 15 szklanek (link do opracowania: https://familydoctor.org/athletes-the-importance-of-good-hydration/).

Warto pamiętać również, iż dzienna ilość spożycia wody powinna być ściśle związana z trybem życia oraz panującymi warunkami pogodowymi. Rzecz jasna, w dniach jesteśmy bardziej aktywni lub kiedy panują wysokie temperatury, powinno spożywać się więcej wody.

Aspekty zdrowotne

Spożywanie przynajmniej 8 szklanek (a najlepiej wskazanych wyżej ilości) niesie za sobą korzyści zdrowotne, na kilu różnych płaszczyznach.

Więcej energii

Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu poprawiamy funkcjonowanie mózgu oraz dostarczamy więcej energii do organizmu. Faktem również jest, iż regularne spożycie wody poprawia pamięć i zmniejsza częstotliwość występowania bólów głowy.

Mniej bólów głowy

Niedostateczne nawodnienie organizmu często objawia się poprzez występowanie bólu głowy oraz migreny. Warto więc podczas ich występowania, jeszcze przed zażyciem tabletki, wypić jedną lub dwie szklanki wody i chwilę odpocząć. Być może tylko tego potrzebuje organizm.

Polecamy również artykuł: Fakty i mity na temat wody

Lepsze trawienie

Problem zaparć dotyka wiele osób. Warto wiedzieć, iż spożywanie większej ilości wody wspomaga funkcjonowaniu układu trawiennego.

Na kaca…

Alkohol działa moczopędnie, co w rezultacie powoduje że tracimy więcej wody. W ten sposób wbrew pozorom, dość szybko dojść może do odwodnienia organizmu, które odczuwalne jest właśnie pod nazwą tzw. kaca. Pijąc wodę przed, w trakcie oraz po spożyciu alkoholu możemy skutecznie zniwelować występowanie tego niepożądanego efektu.

Woda na odchudzanie

Dlaczego tak jest? Woda nie zawiera cukru, nie zawiera też kalorii. Jednak wypicie wypicie szklaki lub dwóch wody, sprawia że odczuwamy sytość. Co więcej, niekiedy uczucie pragnienia jest błędnie interpretowane przez organizm, pod postacią głodu.

Jeżeli mamy tendencje do częstego podjadania, warto zastąpić przekąskę (a zwłaszcza tą słodką) szklanką zimnej wody. Wypicie dużej szklanki wody przed posiłkiem jest również dobrym sposobem zapobiegania przejadaniu się.

Bardziej elastyczna skóra

Skóra to największy organ. Oznacza to, że potrzebuje ona dużej ilości wody. Faktem jest, iż im więcej wody spożywamy tym lepiej funkcjonuje i wygląda nasza skóra.

Jak pić więcej wody?

woda2Osoby nie lubiące smaku wody, często mają problem ze spożyciem jej w odpowiednich ilościach dla odpowiedniego nawodnienia. Aby zwiększyć ilość spożywanej wody w ciągu dnia, warto stosować kilka, dobrych zwyczajów:

  • wypij szklankę wody przed każdym posiłkiem, a jeżeli to możliwe również po posiłku
  • popraw walory smakowe wody dodając do niej cytrynę, limonkę, miętę lub owoce
  • zawsze miej przy sobie małą butelkę wody (wielokrotnego użytku)

Miej dostęp do zdrowej wody

 

Dostęp do dobrej jakości wody znacznie ułatwia jej spożycie w odpowiednich ilościach. Stosując domowe filtry do wody, możemy cieszyć się wodą o najlepszych walorach smakowych i jakościowych, która dostępna będzie prosto z kranu. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

 


Zobacz więcej

2 marca 2023
Odwrócona osmoza - czego NIE usuwa z wody?

Odwrócona osmoza jest jednym z najskuteczniejszych procesów filtrujących wodę. Wykorzystywana w niej półprzepuszczalna membrana ma pory o wielkości 0,0001 mikrona, czyli około 10 milionów razy mniejsze od 1 milimetra.

14 lutego 2023
Jak usunąć chlor z wody?

Zawartość chloru w wodzie pitnej i jego wpływ na zdrowie to dość często podnoszony temat. W większości miast Polski, woda z kranu dopuszczona jest do bezpośredniego spożycia.

23 stycznia 2023
Czy można pić ciepłą wodę z kranu?

Według deklaracji zakładów wodociągowych wielu miast w Polsce jakość wody kranowej jest na wysokim poziomie. Wśród naszych Klientów nie brakuje jednak wątpliwości.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin