Miękka woda w domu - największe korzyści

Miękka woda w domu - największe korzyści

W ostatnich miesiącach temat miękkiej wody jest nieco częściej podnoszony. W tej kwestii krąży wiele mitów i niedomówień, dlatego warto powiedzieć nieco więcej na temat jakości oraz twardości wody w domu (i nie tylko).

Kiedy warto zastosować zmiękczacz wody w domu?

Choć nie w każdym domu obecność zmiękczacza wody będzie niezbędna, to niestety większość gospodarstw domowych powinna dokładnie rozważyć możliwość jego instalacji.

W Polsce, przyjęta wartość CaCO3 na litr wody przeznaczonej do spożycia wynosi od 60 do 500 mg. Miękka woda natomiast zaczyna się poniżej 140 mg. Każdy wynik powyżej tej wartości, w dłuższej perspektywie działa niekorzystnie na elementy domowych sieci wod-kan i nie tylko. To jednak niejedyny powód, dla którego warto zamontować domy zmiękczacz wody.

Miękka woda w domu

Miękka woda nie zawiera związków mineralnych, które osadzają się w rurach. Obecna w niej niewielka ilość jonów nie zagraża powierzchniom, z którymi substancja ma styczność na co dzień.

Mniejsze koszty

Wykorzystanie miękkiej wody może w znacznym stopniu przedłużyć żywotność pralek, zmywarek, ekspresów do kawy i innego sprzętu AGD.

Miękka woda to również znacznie mniej osadu i mniejsza eksploatacja baterii i armatury łazienkowej. 

W dłużej perspektywie jest to więc oszczędność zarówno sporej ilości pieniędzy, jak i czasu należy poświęcić na dokonanie wymian i napraw.

Lepszy wygląd odzieży

woda2_4Obecność twardej wody nie pozostaje także bez znaczenia dla garderoby. Jeśli po wyciągnięciu ubrań z pralki widoczne są na nich smugi, najczęstszym powodem jest twarda woda. W konsekwencji koszule czy sukienki wykonane z delikatnych materiałów, takich jak jedwab czy satyna, mogą szybko ulec zniszczeniu.

Zbyt duża ilość jonów magnezu i wapnia pozostaje na ściankach rur w postaci osadu. Powoduje to powolne, ale stałe zmniejszanie objętości takiego przewodu, ograniczając swobodny przepływ wody. W dłuższej perspektywie czasu rośnie zapotrzebowanie na większe ciśnienie pompy (zużycie większej ilości energii).

Miękka woda, a zdrowie

Oprócz pozytywnego wpływu na nieruchomość miękka woda wpływa również na ciało człowieka. Jej obecność podczas codziennej kąpieli poprawia działanie detergentów, mydeł oraz szamponów dzięki ich lepszemu rozpuszczaniu.

W konsekwencji taki prysznic jest nie tylko przyjemniejszy, ale także znacznie bardziej ożeźwiający. Co ciekawe, miękka woda zapobiega tworzeniu się osadu mydlanego.

Miękka woda, która zawiera mniej minerałów, pozwala także na lepsze nawilżenie skóry, w znacznym stopniu ogranicza problem wysuszania.

Czy miękka woda może być szkodliwa?

Na forach internetowych niekiedy pojawiają się informacje, jakoby miękka woda w niektórych sytuacjach była szkodliwa. Niekiedy kwestionowane jest usuwanie z wody związków wapnia i magnezu, ponieważ są one korzystne dla organizmu. Jednak ilość tych związków, jaka przyswajana jest przez organizm podczas spożycia twardej wody, w istocie jest bardzo niska.

Uzupełnienie niedoborów wapnia i magnezu, wyłącznie poprzez spożycie wody kranowej jest niemożliwe.

Zapraszamy do zapoznana się z oferowanymi przez naszą firmę rozwiązaniami. Posiadamy bogatą ofertę zmiękczaczy wody, do zastosowania w domach i mieszkaniach. Ponadto nasza firma oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie uzdatniania wody dla przemysłu.


Zobacz więcej

15 listopada 2023
Twarda woda, czyli jaka?

Woda otacza nas wszędzie. Używamy jej do picia, w domu do przygotowywania posiłków, prania czy kąpieli. Woda wykorzystywana jest w dużych ilościach także w rolnictwie i przemyśle.

22 pażdziernika 2023
Lepiej pić wodę przegotowaną czy mineralną?

Filtrowana woda z kranu jest zdrowsza niż woda butelkowana, to fakt. Faktem jest również, iż spożywanie wody tego typu to rozwiązanie bardzo ekologiczne (pamiętajmy o wszystkich tych plastikowych butelkach, które wędrują na wysypisko).

8 września 2023
Bakterie e coli w wodzie

Bakterie obecne w wodzie to istotny problem, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Mikroorganizmy wpływają na smak oraz zapach wody. Mają one również negatywny wpływ na zdrowie i odporność. Są szczególnie groźne w przypadku osób starszych i dzieci.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin