Mikroplastik w wodzie

Mikroplastik w wodzie

Mikroplastik i jego wpływ na organizm ludzki staje się coraz częściej poruszanym tematem. Większość osób pijących wodę z butelek plastikowych, nie zdaje sobie jeszcze sprawy, jak szkodliwe może być to dla zdrowia.


W artykule:


Codzienne picie wody z plastikowej butelki, powoduje również spożywanie ogromnych ilości mikroplastiku. Według niektórych badań, ilość spożywanego w taki sposób mikroplastiku, w ciągu dwóch tygodni porównać można do karty kredytowej.

Czym jest mikroplastik?

Mikroplastik to cząsteczki plastiku o wielkości poniżej 5 mm, z których niektóre mają zaledwie 2 mikrony.

Mikrodrobiny plastiku to tworzywa sztuczne, uwalniane do środowiska w postaci małych cząstek. Są to np.

  • mikrokulki żelu pod prysznic
  • mikrodrobiny ścieranych opon
  • itp.

Mikrodrobiny wtórne to mikrodrobiny plastiku pochodzące z degradacji większych tworzyw sztucznych, np. butelek na wodę lub zdegradowanych toreb plastikowych.

Ilości i źródła konsumpcji mikroplastiku

Według wyników badań, przeprowadzonych przez University of Newcastle w Australii, tygodniowe spożycie mikrodrobin plastiku, u przeciętnej osoby może wynosić nawet 5 g.

Jak wskazują rozległe badania, największe źródła mikroplastiku to woda butelkowana, owoce morza, inne napoje (butelkowane) oraz sól.

Woda butelkowana czy kranowa - co jest bezpieczniejsze?

Woda butelkowana zawiera średnio 22 razy więcej mikroplastiku niż woda pochodząca z sieci wodociągowej.

Naukowcy stwierdzili, że osoba, spożywająca wyłącznie wodę butelkowaną, spożywałaby rocznie 130 000 cząstek mikroplastiku, tylko z tego źródła.

W przypadku wody kranowej ilość ta wynosiłaby około 4000 cząstek.

Mikroplastik w wodzie butelkowanej

Badania przeprowadzone w 2018 roku wskazują, iż w każdym litrze wody butelkowanej znajduje się średnio 325 cząstek plastiku. Warto dodać, iż badanie obejmowało wodę pochodzącą łącznie z 259 butelek, z 19 lokalizacji w 9 krajach. Badaniu poddano wodę różnych marek.

Co ważne: niektóre z badanych butelek wody zawierały aż 10 000 cząstek plastiku na litr!

Najczęściej w wodzie butelkowanej zawarte były cząsteczki polipropylenu, który wykorzystywany jest do produkcji nakrętek do butelek.

Czy mikroplastik jest niebezpieczny dla zdrowia?

Według obecnej wiedzy, nie ustalono jednoznacznie jaki wpływ na zdrowie ludzkie ma spożywanie mikroplwastiku we wskazanych ilościach.

Obawy związane ze zdrowiem w zakresie mikrodrobin plastiku są bardziej ukierunkowane na oddziaływanie toksycznych i rakotwórczych chemikaliów, używanych do produkcji tworzyw sztucznych.

Według badań Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, aż 90% połkniętego plastiku może przejść przez ludzkie ciało. Jednak pewne jego ilości mogą utknąć w jelitach lub przejść przez układ limfatyczny.

Badania przeprowadzone na owadach i roślinach jednoznacznie wskazują niekorzystny wpływ mikroplastiku na prawidłowy rozwój organizmów. Zatem w ramach ostrożności, powinny ich unikać przynajmniej kobiety w ciąży i dzieci.

Jak ograniczyć spożywanie mikroplastiku?

4 najważniejsze wskazówki, dzięki którym można ograniczyć o 95% konsumpcję mikroplastiku to:

  • unikanie wody butelkowanej i inych napojów (zarówno w butelkach plastikowych jak i szklanych)
  • używanie wysokiej jakości domowych filtrów wody, które usuwają wszystkie znane mikrodrobiny plastiku z wody kranowej
  • zmniejszenie spożycia wszelkiego rodzaju skorupiaków (jest to żywność o najwyższym stężeniu mikrodrobin plastiku)
  • unikanie kosmetyków oraz pasty do zębów z mikrokulkami

Zobacz więcej

16 kwietnia 2023
Mangan w wodzie – co warto o nim wiedzieć?

Mangan to jeden z najczęściej występujących w wodach podziemnych pierwiastków. Jak się również okazuje, ma on ogromny wpływ na ludzkie zdrowie. Czy należy się go jednak obawiać?

2 marca 2023
Odwrócona osmoza - czego NIE usuwa z wody?

Odwrócona osmoza jest jednym z najskuteczniejszych procesów filtrujących wodę. Wykorzystywana w niej półprzepuszczalna membrana ma pory o wielkości 0,0001 mikrona, czyli około 10 milionów razy mniejsze od 1 milimetra.

14 lutego 2023
Jak usunąć chlor z wody?

Zawartość chloru w wodzie pitnej i jego wpływ na zdrowie to dość często podnoszony temat. W większości miast Polski, woda z kranu dopuszczona jest do bezpośredniego spożycia.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin