Najczęściej występujące zanieczyszczenia w wodzie

Najczęściej występujące zanieczyszczenia w wodzie

Jakosć wody kranowej w większości Polskich miast pozostaje na dość dobrym poziomie. Jednak nie zawsze można mieć pewność, iż normy w zakresie czystości wody są spełnione. 

Zanieczyszczenia występujące w wodzie podzielić można na 3 główne kategorie: pierwotne, wtórne i nowo powstające.

Pierwotne zanieczyszczenia wody - mikroorganizmy

Bakterie coli

Najbardziej znanym typem bakterii coli jest E.coli. Występowanie tej bakterii w wodzie jest jednym z najczęściej przeprowadzanych badań wody pitnej. Więcej na temat bakterii W coli w wodzie dostępne jest na stronie - Bakterie e coli w wodzie.

Cryptosporidium i Giardia

Te pasożytnicze patogeny pochodzić mogą z odchodów ludzkich i zwierzęcych i mogą wywoływać choroby żołądkowo-jelitowe. 

Zanieczyszczenia te należą do najczęstszych form chorób przenoszonych przez wodę i mogą występować w rzekach i jeziorach, a także w wodach gruntowych.

Niektóre z nich okazały się odporne na eliminację za pomocą chloru lub gotowania.

Legionella

Bakteria, powoduje choroby układu oddechowego. Bakterie te występiją powszechnie w środowisku i przenoszone są drogą kropelkową. Mogą wywoływać objawy grypopodobne.

Wirusy

Niewłaściwie oczyszczona woda może zawierać wirusy jelitowe, w tym rotawirusy, norowirusy, wirusy zapalenia wątroby typu A i E oraz inne.

Większość tych wirusów powodować może nawet zapalenie żołądka i jelit.

Pierwotne zanieczyszczenia wody - Związki nieorganiczne

Arsen

Pierwiastek ten występuje naturalnie w skałach i glebie, ale może być także produktem ubocznym odpadów przemysłowych, zwłaszcza w górnictwie i podczas procesu spalania węgla.

Może on przedostawać się do wód gruntowych zarówno ze złóż naturalnych, jak i z zanieczyszczeń. Z tego powodu arsen może stanowić problem w przypadku wody pochodzącej ze studni.

Chrom

Istnieją dwa rodzaje chromu - trójwartościowy i sześciowartościowy.

Chrom trójwartościowy występuje naturalnie i jest niezbędnym składnikiem odżywczym.

Chrom sześciowartościowy również występuje w środowisku, ale być również toksycznym produktem ubocznym procesów przemysłowych. Spożycie chromu w wodzie jest bardzo niebezpieczne - jest to substancja rakotwórcza.

Miedź

Wiele domowych instalacji wodnych zbudowane jest w oparciu rury miedziane. Metal ten może przenikać do wody pitnej w wyniku korozji - zwłaszcza jeśli woda jest silnie kwaśna.

Krótkotrwałe narażenie na podwyższony poziom miedzi w wodzie może powodować problemy żołądkowo-jelitowe. Długotrwałe narażenie może prowadzić do problemów z wątrobą i nerkami.

Chlor

Substancja często stosowana do dezynfekcji publicznych źródeł wody. Oczyszczanie chlorem sprawia, że woda jest bezpieczna do spożycia.

Jednak przekroczenie dopuszczalnych norm chloru może powodować podrażnienie oczu i nosa oraz problemy żołądkowe.

Fluorki

Podobnie jak chlor, ta nieorganiczna substancja chemiczna również może być dodawana do publicznych źródeł wody pitnej.

Zbyt duża ilość fluoru może powodować wżery i przebarwienia szkliwa zębów. Długotrwałe narażenie na wysokie stężenia może prowadzić do problemów z kośćmi u osób dorosłych.

Wtórne zanieczyszczenia wody

Aluminium

Aluminium jest metalem występującym w dużych ilościach w skorupie ziemskiej i może przedostawać się do wód gruntowych.

Chociaż aluminium może stanowić pewne zagrożenie dla zdrowia pacjentów dializowanych, głównym problemem jest to, że skażenie aluminium powoduje niebieskawe przebarwienia wody.

Żelazo

Jest to jedno z najbardziej powszechnych zanieczyszczeń wody pochodzących ze studni.

Chociaż nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, żelazo może powodować różne problemy estetyczne, w tym pomarańczowe plamy, metaliczny smak i zatory spowodowane przez bakterie żywiące się żelazem.

Mangan

Mangan to minerał występujący w skałach i glebie, który często znajduje się w wodzie o wysokim poziomie żelaza.

Woda skażona manganem może mieć brązowawe przebarwienia, wytwarzać czarny osad, powodować plamy, mieć gorzki smak lub nieprzyjemny zapach.

Siarka

Związki zawierające siarkę mogą powodować różne problemy estetyczne związane z wodą. Na przykład, siarkowodór jest zwykle kojarzony z wodą o zapachu zgniłych jaj.

Wysokie stężenie siarki lub siarkowodoru może powodować problemy żołądkowe. Siarkowodór może również powodować korozję metalu, w tym rur, armatury i naczyń.

Nowo powstające zanieczyszczenia wody

Mangan

Chociaż mangan jest obecnie uważany za zanieczyszczenie drugorzędne, w dużych ilościach może powodować niekorzystne skutki zdrowotne.

Nadmierne narażenie może prowadzić do problemów z układem nerwowym, powodować problemy z pamięcią, skupieniem i obniżać zdolności motoryczne zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Farmaceutyki

Dostają się do wody, kiedy ludzie spłukują niewykorzystane lub przeterminowane leki. W ten sposób woda zawierać może śladowe ilości leków, takich jak antybiotyki, środki antykoncepcyjne i antydepresyjne.

Niestety, oczyszczalnie ścieków niekiedy nie są w stanie całkowicie usunąć tych związków.


Zobacz więcej

2 marca 2023
Odwrócona osmoza - czego NIE usuwa z wody?

Odwrócona osmoza jest jednym z najskuteczniejszych procesów filtrujących wodę. Wykorzystywana w niej półprzepuszczalna membrana ma pory o wielkości 0,0001 mikrona, czyli około 10 milionów razy mniejsze od 1 milimetra.

14 lutego 2023
Jak usunąć chlor z wody?

Zawartość chloru w wodzie pitnej i jego wpływ na zdrowie to dość często podnoszony temat. W większości miast Polski, woda z kranu dopuszczona jest do bezpośredniego spożycia.

23 stycznia 2023
Czy można pić ciepłą wodę z kranu?

Według deklaracji zakładów wodociągowych wielu miast w Polsce jakość wody kranowej jest na wysokim poziomie. Wśród naszych Klientów nie brakuje jednak wątpliwości.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin