Najniebezpieczniejsze zanieczyszczenia wody

Najniebezpieczniejsze zanieczyszczenia wody

Jakość wody pitnej w Polsce reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku.

Woda pitna jest podstawowym dobrem człowieka. W świetle polskiego prawa państwowego oraz szczegółowych norm epidemiologicznych, wodę można uznać za bezpieczną dla zdrowia, kiedy jest wolna od mikroorganizmów i pasożytów i innych, groźnych substancji.

Woda zdatna do picia nie może również zawierać właściwości korozyjnych. Wszystkie te wymagania sformułowano prawnie w §3 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku precyzującym jakość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294).  

Woda z kranu bywa groźna dla ludzkiego zdrowia

Picie wody z kranu wiąże się z ogromnym ryzykiem. Woda kranowa może uledz zanieczyszczeniu w dowolnym momencie, nad czym niestety odbiorca końcowy nie ma kontroli.

Jedynym środkiem zaradczym w celu zapobiegania tym zanieczyszczeniom jest stosowanie domowych stacji uzdatniania wody.

Zobacz również: Czy można pić ciepłą wodę z kranu?

Tylko rzetelna wiedza i konsekwentne działania pozawalają zapobiedz chorobom i innym dolegliwościom powstającym w skutek spożycia zanieczyszczonej wody. W wodzie pochodzącej zarówno z wodociągów miejskich jak również własnych ujęć (studnie) pojawić mogę się mikroby, ciekłe chemikalia i pierwiastki metali. Kamień osadzający się na naczyniach to najmniej groźny skutek kontaktu z zanieczyszczoną wodą z kranu, innymi są poważne choroby, w tym niekiedy także nowotwory.

Bakterie legionella, coli i inne

Warto także mieć świadomość, że żerujące w wodzie kranowej bakterie legionella wywołują zapalenie płuc. Do innych zanieczyszczeń mikrobiologicznych, obecnych w wodzie z kranu, epidemiolodzy zaliczają również bakterie coli, paciorkowce oraz bakterie kałowe.

Bez domowej stacji uzdatniania wody, każde z powyższych zagrożeń, stanowi poważne ryzyko dla zdrowia osób spożywających wodę.

Uwaga na chlorowanie wody kranowej

Chlor i jego pochodne to związki chemiczne, które stosuje się w typowych procesach uzdatniania wody, aplikując go u jej źródła poboru, aby oczyścić ciecz z wirusów, bakterii i innych, groźnych substancji. I wprawdzie skutecznie zabija on większość tych mikroorganizmów, ale w tak silnym stężeniu sam może stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia.

woda-chlor

Chemicy zwracają również uwagę, że chlorowanie pozostawia w wodzie kranowej produkty uboczne, w niektórych przypadkach podrażniające błony śluzowe żołądka. Przechlorowana woda kranowa wywoływać może również różnorodne problemy skórne, podobnie jak chemiczne uszkodzenie rur, za przyczyną którego do tak zwanej kranówki trafiają niebezpieczne związki i substancje chemiczne.

Analogiczna, niepożądana dla ludzkiego zdrowia sytuacja ma miejsce, kiedy uszkodzone przyłącza rurowe wprowadzają do płynącej z kranu wody ołów i inne metale ciężkie. Związki te mogą powodować uszkodzenie mózgu, nerek i niewydolność serca, a w skrajnych przypadkach doprowadzający do zatrucia całego organizmu.

Zagrożenie zatrucia ołowiem podczas spożycia wody kranowej niestety nie jest marginalne. Ryzyko związane jest z przedostawaniem się tego związku do systemów zasilających poprzez sieć wodociągową. Zanieczyszczenia osadzają się i kumulują. Takie substancje toksyczne krążą następnie w zamkniętym obiegu wody, stanowiąc realne zagrożenie wystąpoenia powikłań zdrowotnych.

Śmiercionośny chrom VI

Jeszcze niebezpieczniejszym związkiem chemicznym, obecnym w wodzie z kranu, jest chrom VI. Najczęściej do skażenia nim wody pitnej dochodzi w wyniku awarii zakładu przemysłowego. Chrom VI przedostaje się wówczas do wód gruntowych lub do zamkniętego obiegu wodociągowego. Niestety, skażenie chromem VI ujęcia wody czystej i pitnej, a także rozprowadzających ją przewodów wodociągowych i ściekowych, skutkuje zagrożeniami epidemiologicznymi na długie lata, bowiem jest to wyjątkowo odporna substancja chemiczna.  

Warto postawić na domową stację uzdatniania wody 

Aby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych, wynikających ze skażenia wody kranowej, warto postawić na nowoczesne technologie i zaopatrzyć się w specjalistyczne urządzenia uzdatniające wodę. Coraz więcej, nie tylko przedsiębiorców pracujących w branży przemysłowej, ale i indywidualnych gospodarstw domowych w Polsce decyduje się na zakup stacji uzdatniania wody.

Ryzyko skutków zdrowotnych skażenia wody groźnymi mikroorganizmami lub substancjami i związkami chemicznymi jest naprawdę duże, zwłaszcza w stosunku do niemowląt, małych dzieci, osób starszych i już chorujących. W świetle polskiego prawa w sytuacji przekroczenia dopuszczalnych parametrów wody pitnej, to przedsiębiorstwa wodociągowe są zobowiązane do skutków ich natychmiastowego usunięcia.

Jednak posiadanie własnych urządzeń do uzdatniania wody daje bezpieczeństwo i komfort psychiczny podczas korzystania z wody z kranowej.


Zobacz więcej

15 listopada 2023
Twarda woda, czyli jaka?

Woda otacza nas wszędzie. Używamy jej do picia, w domu do przygotowywania posiłków, prania czy kąpieli. Woda wykorzystywana jest w dużych ilościach także w rolnictwie i przemyśle.

22 pażdziernika 2023
Lepiej pić wodę przegotowaną czy mineralną?

Filtrowana woda z kranu jest zdrowsza niż woda butelkowana, to fakt. Faktem jest również, iż spożywanie wody tego typu to rozwiązanie bardzo ekologiczne (pamiętajmy o wszystkich tych plastikowych butelkach, które wędrują na wysypisko).

8 września 2023
Bakterie e coli w wodzie

Bakterie obecne w wodzie to istotny problem, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Mikroorganizmy wpływają na smak oraz zapach wody. Mają one również negatywny wpływ na zdrowie i odporność. Są szczególnie groźne w przypadku osób starszych i dzieci.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin