Odwrócona osmoza - czego NIE usuwa z wody?

Odwrócona osmoza - czego NIE usuwa z wody?

Odwrócona osmoza jest jednym z najskuteczniejszych procesów filtrujących wodę. Stosowana w procesie, półprzepuszczalna membrana posiada pory o wielkości 0,0001 mikrona (czyli około 10 milionów razy mniejsze od 1 milimetra). Przez membranę filtrującą przedostają się drobne cząsteczki wody, natomiast zanieczyszczenia o większej budowie molekularnej zostają odfiltrowane. Warto jednak pamiętać, iż istnieje kilka rodzajów zanieczyszczeń, które nie zostają usunięte z wody podczas procesu odwróconej osmozy.

Potwierdzona skuteczność odwróconej osmozy

Cząsteczka wody jest jedną z najmniejszych molekuł w przyrodzie. Woda w procesie odwróconej osmozy przechodzi przez drobne pory membrany i zostawia za sobą większość niepożądanych substancji. Jest tak, ponieważ cząsteczki molekularne większości zanieczyszczeń obecnych w wodzie są większe (niż cząsteczki samej wody). Podczas procesu odwróconej osmozy możliwe jest pełne usunięcie z wody takich zanieczyszeń jak: azbest, rdza, glony czy wodorosty. Ale także pozbycie się bakterii i wirusów.

Ponadto, w pełni usuwane są metale ciężkie, molekuły organiczne, odpady z przemysłu chemicznego oraz radioaktywne pierwiastki i ich izotopy. Niestety membrana nie ze wszystkimi zanieczyszczeniami radzi sobie tak dobrze.

Czego odwrócona osmoza nie usuwa z wody?

Mimo że proces nie jest skuteczny w przypadku wszystkich zanieczyszczeń, można się przed nimi zabezpieczyć. Aby zatem podjąć odpowiednie kroki, warto w pierwszej kolejnośći dowiedzieć się jakie zanieczyszczenia nie zostają usunięte podczas odwróconej osmozy.

Pestycydy w wodzie

osmoza-2W przeciwieństwie do opisywanych wcześniej zanieczyszczeń, niektóre rodzaje pestycydów zbudowane są z mniejszych cząsteczek niż woda. Dlatego mogą swobodnie przechodzić przez membranę.

Jest to problem o tyle, że pestycydy są jednymi z najniebezpieczniejszych chemikaliów, jakie mogą obecnie znaleźć w wodzie pitnej. Z uwagi na to, oczyszczenie wody z pestycydów jest niezwykle przede wszystkim w przypadku gospodarstw domowych. Jest to również istotny element we wszelkich gałęziach przesmysłu gdzie wytwarza się produkty mające bezpośredni kontakt z człowiekiem (opakowania na żywność, narzędzia medyczne, itp.). Do usuwania pestycydów z wody stosuje się specjalne membrany, które potrafią je odseparować już na etapie odwróconej osmozy.

W przypadku firm strikte przemysłowych ten zabieg nie jest konieczny. 

Herbicydy w wodzie

Podobnie jak w przypadku pestycydów, herbicydy są molekularnie mniejsze od wody i równie łatwo przechodzą przez membranę. Jako że są szkodliwe dla roślin, a niektóre nawet uważa się za rakotwórcze, lepiej usuwać je z wody. Istnieją dwa sposoby, aby zrealizować ten cel:

  • zastosowanie dodatkowych filtrów węglowych, które są sprawdzonym sposobem eliminowania herbicydów z wody
  • naświetlanie wody promieniami UV - tuż przez procesem odwróconej osmozy, co pozwala wyeliminować niektóre z tych związków.

Chlor we wodzie

W większości wypadków odwrócona osmoza jest w stanie odfiltrować chlor z wody. Jednak zdarza się, że jakaś jego część pozostaje. Najczęściej powodem tego stanu rzeczy są drobne uszkodzenia membrany lub jej zużycie.

Mimo że w ten sposób do wody przedostać może się chlor o niewielkim stężeniu, warto zadbać o jego całkowite wyeliminowanie. Woda wykorzystywana w przemyśle spożywczym powinna być w 100% czysta, więc jej skuteczna filtracja jest elementem niezbędnym.

Rozwiązania dla domu i przemysłu

osmoza-3

Nasza firma zapewnia rozwiązania w zakresie systemów filtracji wody, indywidualnie dopasowane do potrzeb klienta - niezależnie od tego, czym może być zanieczyszczona woda. Zaprojektujemy system, który usunie wszystkie brudy i toksyny, zapewniając tym samym bezpieczeństwo ludziom korzystającym z danego źródła. Oferujemy rozwiązania zarówno dla przemysłu, jak i na potrzeby gospodarstw domowych.

Od lat zajmujemy się tworzeniem i instalacją technologii uzdatniania wody. Każdą realizację dopasowujemy na indywidualne potrzeby, co potwierdzają nasi klienci. Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Nasz konsultant pomoże Państwu w dobraniu odpowiedniego rozwiązania.

Na jak długo wystarcza membrana osmotyczna?

Membrana stosowana w procesie odwróconej osmozy, tak jak każdy filtr, ulega naturalnemu zużyciu. Jej żywotność oscyluje w okolicach 3-5 lat. Po tym czasie (lub gdy zostanie uszkodzona) należy ją wymienić, aby jakość odwróconej osmozy pozostała na najwyższym poziomie.

Do najczęstszych przypadków uszkodzeń membran zalicza się:

  • ścieranie powierzchni zewnętrznej,
  • powiększanie się por (inaczej dekalibracja),
  • zarastanie kamieniem,
  • pokrywanie się śluzem bakteryjnym (najczęściej przy stosowaniu węgla niskiej jakości).

Indywidualna trwałość membrany zależy jednak od wielu czynników, np. zanieczyszczenia wody, jej temperatury, ciśnienia oraz zużycia.

Odwrócona osmoza jest procesem, który pozwala oczyścić wodę z niemal wszystkich zanieczyszczeń, jeśli zastosuje się dodatkowe filtry. Zwiększa to bezpieczeństwo jej użytkowania, a w niektórych wypadkach jest konieczne. Aby mieć pewność dobrze przeprowadzonej filtracji, warto postawić na profesjonalną firmę, posiadającą doświadczenie w projektowaniu tej technologii.


Zobacz więcej

27 czerwca 2022
Twarda woda, a egzema

Choroba skórna jaką jest egzema, zwana również atopowym zapaleniem skóry, dotyka ogromnej liczby dzieci i należy do bardzo uciążliwych.

24 maja 2022
Najczęściej występujące zanieczyszczenia w wodzie

Jakosć wody kranowej w większości Polskich miast pozostaje na dość dobrym poziomie. Jednak nie zawsze można mieć pewność, iż normy w zakresie czystości wody są spełnione.

6 kwietnia 2022
Bakterie e coli w wodzie

Bakterie obecne w wodzie to istotny problem, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Mikroorganizmy wpływają na smak oraz zapach wody. Mają one również negatywny wpływ na zdrowie i odporność. Są szczególnie groźne w przypadku osób starszych i dzieci.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin