Odwrócona osmoza - czego NIE usuwa z wody?

Odwrócona osmoza - czego NIE usuwa z wody?

Odwrócona osmoza jest jednym z najskuteczniejszych procesów filtrujących wodę. Stosowana w procesie, półprzepuszczalna membrana posiada pory o wielkości 0,0001 mikrona (czyli około 10 milionów razy mniejsze od 1 milimetra). Przez membranę filtrującą przedostają się drobne cząsteczki wody, natomiast zanieczyszczenia o większej budowie molekularnej zostają odfiltrowane.


W artykule

Skuteczność odwróconej osmozy

Czego odwrócona osmoza nie usuwa z wody?

Chlor we wodzie

Rozwiązania dla domu i przemysłu

Na jak długo wystarcza membrana osmotyczna?

Wady procesu odwróconej osmozy

Opinia środowiska medycznego

Membrana kapilarna, a osmotyczna


Warto jednak pamiętać, iż istnieje kilka rodzajów zanieczyszczeń, które nie zostają usunięte z wody podczas procesu odwróconej osmozy.

Potwierdzona skuteczność odwróconej osmozy

Cząsteczka wody jest jedną z najmniejszych molekuł w przyrodzie. Woda w procesie odwróconej osmozy przechodzi przez drobne pory membrany i zostawia za sobą większość niepożądanych substancji. Jest tak, ponieważ cząsteczki molekularne większości zanieczyszczeń obecnych w wodzie są większe (niż cząsteczki samej wody).

Podczas procesu odwróconej osmozy możliwe jest pełne usunięcie z wody takich zanieczyszeń jak: azbest, rdza, glony czy wodorosty. Ale także pozbycie się bakterii i wirusów.

Ponadto, w pełni usuwane są metale ciężkie, molekuły organiczne, odpady z przemysłu chemicznego oraz radioaktywne pierwiastki i ich izotopy. Niestety membrana nie ze wszystkimi zanieczyszczeniami radzi sobie tak dobrze.

Czego odwrócona osmoza nie usuwa z wody?

Mimo że proces nie jest skuteczny w przypadku wszystkich zanieczyszczeń, można się przed nimi zabezpieczyć. Aby zatem podjąć odpowiednie kroki, warto w pierwszej kolejnośći dowiedzieć się jakie zanieczyszczenia nie zostają usunięte podczas odwróconej osmozy.

Pestycydy w wodzie

osmoza-2W przeciwieństwie do opisywanych wcześniej zanieczyszczeń, niektóre rodzaje pestycydów zbudowane są z mniejszych cząsteczek niż woda. Dlatego mogą swobodnie przechodzić przez membranę.

Jest to problem o tyle, że pestycydy są jednymi z najniebezpieczniejszych chemikaliów, jakie mogą obecnie znaleźć w wodzie pitnej. Z uwagi na to, oczyszczenie wody z pestycydów jest niezwykle przede wszystkim w przypadku gospodarstw domowych. Jest to również istotny element we wszelkich gałęziach przesmysłu gdzie wytwarza się produkty mające bezpośredni kontakt z człowiekiem (opakowania na żywność, narzędzia medyczne, itp.). Do usuwania pestycydów z wody stosuje się specjalne membrany, które potrafią je odseparować już na etapie odwróconej osmozy.

W przypadku firm strikte przemysłowych ten zabieg nie jest konieczny. 

Herbicydy w wodzie

Podobnie jak w przypadku pestycydów, herbicydy są molekularnie mniejsze od wody i równie łatwo przechodzą przez membranę. Jako że są szkodliwe dla roślin, a niektóre nawet uważa się za rakotwórcze, lepiej usuwać je z wody. Istnieją dwa sposoby, aby zrealizować ten cel:

 • zastosowanie dodatkowych filtrów węglowych, które są sprawdzonym sposobem eliminowania herbicydów z wody
 • naświetlanie wody promieniami UV - tuż przez procesem odwróconej osmozy, co pozwala wyeliminować niektóre z tych związków.

Chlor we wodzie

W większości wypadków odwrócona osmoza jest w stanie odfiltrować chlor z wody. Jednak zdarza się, że jakaś jego część pozostaje. Najczęściej powodem tego stanu rzeczy są drobne uszkodzenia membrany lub jej zużycie.

Mimo że w ten sposób do wody przedostać może się chlor o niewielkim stężeniu, warto zadbać o jego całkowite wyeliminowanie. Woda wykorzystywana w przemyśle spożywczym powinna być w 100% czysta, więc jej skuteczna filtracja jest elementem niezbędnym.

Rozwiązania dla domu i przemysłu

osmoza-3

Nasza firma zapewnia rozwiązania w zakresie systemów filtracji wody, indywidualnie dopasowane do potrzeb klienta - niezależnie od tego, czym może być zanieczyszczona woda. Zaprojektujemy system, który usunie wszystkie brudy i toksyny, zapewniając tym samym bezpieczeństwo ludziom korzystającym z danego źródła.

Oferujemy rozwiązania zarówno dla przemysłu, jak i na potrzeby gospodarstw domowych.

Od lat zajmujemy się tworzeniem i instalacją technologii uzdatniania wody. Każdą realizację dopasowujemy na indywidualne potrzeby, co potwierdzają nasi klienci. Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Nasz konsultant pomoże Państwu w dobraniu odpowiedniego rozwiązania.

Na jak długo wystarcza membrana osmotyczna?

Membrana stosowana w procesie odwróconej osmozy, tak jak każdy filtr, ulega naturalnemu zużyciu. Jej żywotność oscyluje w okolicach 3-5 lat. Po tym czasie (lub gdy zostanie uszkodzona) należy ją wymienić, aby jakość odwróconej osmozy pozostała na najwyższym poziomie.

Do najczęstszych przypadków uszkodzeń membran zalicza się:

 • ścieranie powierzchni zewnętrznej,
 • powiększanie się por (inaczej dekalibracja),
 • zarastanie kamieniem,
 • pokrywanie się śluzem bakteryjnym (najczęściej przy stosowaniu węgla niskiej jakości).

Indywidualna trwałość membrany zależy jednak od wielu czynników, np. zanieczyszczenia wody, jej temperatury, ciśnienia oraz zużycia.

Odwrócona osmoza jest procesem, który pozwala oczyścić wodę z niemal wszystkich zanieczyszczeń, jeśli zastosuje się dodatkowe filtry. Zwiększa to bezpieczeństwo jej użytkowania, a w niektórych wypadkach jest konieczne. Aby mieć pewność dobrze przeprowadzonej filtracji, warto postawić na profesjonalną firmę, posiadającą doświadczenie w projektowaniu tej technologii.

Najczęściej wskazywane wady procesu odwróconej osmozy

Odwrócona osmoza jest bardzo skutecznym procesem uzdatniania wody. Nie jest to jednak proces pozbawiony wad. Do najczęścej wskazywanych wad zaliczyć należy:

 • wysokie zużycie energii
 • duże zużycie wody - niektóre systemy odwróconej osmozy wytwarzają duże ilości ścieków
 • woda pozbawiana jest niektórych korzystnych minerałów tj. wapń lub magnez

Opinia środowiska medycznego

Analizując opinie środowiska medycznego można przyjąć, iż odwrócona osmoza uznawana jest za skuteczną metodę wytwarzania wody zdatnej do picia.

W praktyce wiele szpitali oraz placówek opieki zdrowotnej wykorzystuje systemy odwróconej osmozy, zapewniając pacjentom i personelowi bezpieczną wodę. Warto nadmienić, iż WHO zaleca wykorzystywanie odwróconej osmozy celem filtracji wody.

Ewentualne obawy jakie pojawiają się wśród części lekarzy związane są ze wspomnianą wcześniej możliwością usuwania z wody niektórych minerałów, a także ewentualnych zanieczyszczeń jakie mogą przedostać się do wody w sytuacji nieodpowiedniej konserwacji systemu oczyszczania lub uszkodzenia membrany.

Membrana kapilarna, a osmotyczna

Membrany kapilarne i osmotyczne wykorzystywane są w procesie filtracji wody. Ich funkcje są jednak nieco inne. Najkrócej mówiąc, różnica polega na tym, iż zadaniem membrany kapilarnej jest filtracja, natomiast membrany osmotycznej separacja.

Zasadnicza różnica związana jest w tym przypadku z rozmiarami kanalików, przez które przepuszczane są ziarna zanieczyszczeń. Wielkość kanalików membran kapilarnych wynosi zazwyczaj około 0,1 do 0,5 mikronów. W przypadku membran osmotycznych, rozmiary kanalików są znacznie mniejsze i wynoszą od 0,0001 do 0,1 mikrona.

Filtracja przy pomocy membran kapilarnych polega na fizycznym oddzielaniu cząsteczek. Membrany osmotyczne z kolei celem oddzielenia substancji rozpuszczonych od rozpuszczalnika, działają na dwóch płaszczyznach - wykluczania wielkości i różnic ciśnień osmotycznych.

W procesie odwróconej osmozy stosowane są membrany osmotyczne, natomiast membrany kapilarne wykorzystuje się podczas uzdatniania wody, w biotechnologi oraz przetwórstwie spożywczym wykorzystywane.


Zobacz więcej

15 listopada 2023
Twarda woda, czyli jaka?

Woda otacza nas wszędzie. Używamy jej do picia, w domu do przygotowywania posiłków, prania czy kąpieli. Woda wykorzystywana jest w dużych ilościach także w rolnictwie i przemyśle.

22 pażdziernika 2023
Lepiej pić wodę przegotowaną czy mineralną?

Filtrowana woda z kranu jest zdrowsza niż woda butelkowana, to fakt. Faktem jest również, iż spożywanie wody tego typu to rozwiązanie bardzo ekologiczne (pamiętajmy o wszystkich tych plastikowych butelkach, które wędrują na wysypisko).

8 września 2023
Bakterie e coli w wodzie

Bakterie obecne w wodzie to istotny problem, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Mikroorganizmy wpływają na smak oraz zapach wody. Mają one również negatywny wpływ na zdrowie i odporność. Są szczególnie groźne w przypadku osób starszych i dzieci.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

 • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
 • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
 • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin