Temperatura wody w wannie SPA

Temperatura wody w wannie SPA

Największym problemem współczesnego świata jest stres. Odpowiada on za zdecydowaną większość chorób cywilizacyjnych, z jakimi ludzkość ma do czynienia. Jednym ze sposobów na redukcję napięcia jest kąpiel w gorącej wodzie, w zaciszu własnego mieszkania lub domowego spa.

Korzyści płynące z hydroterapii

Hydroterapia to leczenie schorzeń i dolegliwości bólowych, używając wody. Wpływa korzystnie na cały organizm, odprężając go i pomagając w leczeniu. Najczęściej dobroczynny wpływ wody na ciało jest wykorzystywany w leczeniu schorzeń układów krążenia, ruchu, nerwowego i oddechowego.

Wysoka temperatura pozwala ukoić nerwy, niweluje więc wszelkiego rodzaju nerwobóle oraz nadciśnienie wywołane stresem. Dodatkowo zmniejsza napięcie mięśni, pojawiające się podczas intensywnych treningów u sportowców oraz łagodzi ból wywołany zwichnięciem lub skręceniem stawów oraz złamaniem kości.

Jaka jest optymalna temperatura w wannie z hydromasażem?

Z hydromasażu można korzystać zarówno w salonie spa oraz we własnym mieszkaniu. Wystarczy do tego wanna z odpowiednim wyposażeniem oraz podstawowa wiedza dotycząca temperatury wody.

Większość użytkowników preferuje temperatury w zakresie 37,5 do 39 stopni Celsjusza. Te granice znajdują się nieco powyżej naturalnej temperatury ciała. Pomagają w rozluźnieniu mięśni oraz rozgrzewają organizm, nie powodując przy tym dyskomfortu spowodowanego zbyt ciepłą wodą. Taka kąpiel dodaje również energii i siły na kolejne wyzwania.

Dzieci

Ważną kwestią jest przebywanie dzieci w wannie z hydromasażem. Dzieci do piątego roku życia nie powinny przebywać w wodzie przekraczającej 36 stopni Celsjusza. Mechanizm regulacji temperatury przez dziecko nie jest jeszcze całkowicie wykształcony, dlatego temperatura wody przekraczająca temperaturę ciała dziecka może doprowadzić do przegrzania organizmu.

Kobiety w ciąży

wanna-spa02Natomiast kobiety w ciąży powinny skorzystać z konsultacji z lekarzem prowadzącym. W niektórych przypadkach gorąca kąpiel może okazać się niebezpieczna dla kobiety oraz jej nienarodzonego dziecka.

Jednak, jeśli nie ma przeciwskazań oraz lekarz wyrazi zgodę, odpoczynek w wodzie wpływa rozluźniająco na całe ciało.

Regulacja temperatury

Użytkownik wanny z hydromasażem ma możliwość dowolnego, indywidualnego i precyzyjnego ustawienia temperatury wody w zależności od własnych preferencji.

Maksymalna temperatura wody w większości wanien wynosi 41 stopni Celsjusza.

Dłuższe przebywanie w wodzie o temperaturze wyższej może skutkować poważnymi powikłaniami dla organizmu, również utratą zdrowia, a nawet życia. Dlatego producenci chcąc zniwelować ryzyko, jakie niesie za sobą przegrzanie organizmu, wprowadzili ograniczenie temperatury wody w wannie.

Ustawienie optymalnej dla użytkownika temperatury pozwala na wydobyć możliwie największe korzyści płynące z kąpieli, m.in. zniwelowanie bólu mięśni, stawów, a nawet pozbycie się bezsenności. Warto eksperymentować i sprawdzić, w jakich warunkach ciało poczuje się najlepiej.

Należy jednak pamiętać, aby unikać częstych zmian temperatury w czasie użytkowania. Po pierwszym etapie próbowania i eksperymentowania, należy dobrać najbardziej optymalną temperaturę wody dla wszystkich użytkowników. Jedynie sporadyczne zmiany pozwolą uniknąć wzrostu kosztów operacyjnych oraz wydłużą okres użytkowania wanny.

Przez koszty operacyjne należy rozumieć koszty związane z dostarczeniem ciepłej wody oraz koszty ewentualnych napraw spowodowanych nieprawidłowym korzystaniem z urządzenia.

Czas kąpieli

Wysoka temperatura wody, która początkowo wpływa bardzo korzystnie na układ krążenia, po zbyt długim czasie może go obciążać. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę wysuszający efekt zbyt długotrwałego działania wody na skórę.

Dlatego najdłuższy zalecany czas kąpieli to 20 do 30 minut. Natomiast najkrótszy czas, po jakim ciepła woda zaczyna koić organizm i wpływać pozytywnie na układy w ciele to 5 minut.

W przypadku dzieci poniżej piątego roku życia czas kąpieli powinien nie być dłuższy niż 10 minut. Wynika to z delikatnej struktury dziecięcej skóry oraz niedopracowanych mechanizmów regulacji temperatury, które wykształcają się dopiero w późniejszych latach życia.

Zaleca się korzystanie z wanny z hydromasażem przynajmniej jeden do dwóch razy tygodniowo. Przy takiej częstotliwości dobroczynny wpływ wanny spa na organizm będzie objawiał się mniejszym długotrwałym zmęczeniem, poprawą koncentracji, krążenia oraz zniwelowaniem dolegliwości bólowych.

Korzyści płynące z kąpieli w wannie spa są widoczne już po pierwszym użyciu. Każde kolejne podnosi coraz mocniej jakość życia i zdrowia użytkowników.


Zobacz więcej

2 marca 2023
Odwrócona osmoza - czego NIE usuwa z wody?

Odwrócona osmoza jest jednym z najskuteczniejszych procesów filtrujących wodę. Wykorzystywana w niej półprzepuszczalna membrana ma pory o wielkości 0,0001 mikrona, czyli około 10 milionów razy mniejsze od 1 milimetra.

14 lutego 2023
Jak usunąć chlor z wody?

Zawartość chloru w wodzie pitnej i jego wpływ na zdrowie to dość często podnoszony temat. W większości miast Polski, woda z kranu dopuszczona jest do bezpośredniego spożycia.

23 stycznia 2023
Czy można pić ciepłą wodę z kranu?

Według deklaracji zakładów wodociągowych wielu miast w Polsce jakość wody kranowej jest na wysokim poziomie. Wśród naszych Klientów nie brakuje jednak wątpliwości.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin