Twarda woda, a egzema

Twarda woda, a egzema

Choroba skórna jaką jest egzema, zwana również atopowym zapaleniem skóry, dotyka ogromnej liczby dzieci i należy do bardzo uciążliwych. Sucha i nIeprzyjemnie swędząca skóra, to nie tylko problem dziecka, ale także uczucie frustracji i bezradności wśród rodziców.

Niestety, przyczyny występowania egzemy bardzo często są trudne do ustalenia.

Wprawdzie znaczny odsetek dzieci, wyrasta z tego schorzenia, jednak według danych publikowanych przez amerykański portal o tematyce zdrowotnej - WebMD, u około 50% osób objawy związane z atopowym zapaleniem skóry utrzymują się w wieku dorosłym.

Suche, swędzące, łuszczące się plamy na skórze nie tylko powodują ból i dyskomfort, ale również są krępujące.

Próbując zdiagnozować przyczyny, najczęściej pierwsze kroki jakie są podejmowane to zmiana diety, unikanie niektórych rodzajów tkanin czy zmiana proszku do prania. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że jakość wody w domu również może być częścią problemu.

Czy istnieje zatem związek między twardą wodą, a egzemą?

Twarda woda zawiera dużą ilość rozpuszczonych minerałów, głównie wapń i magnez. Chociaż te minerały są niezbędnym elementem zdrowej diety, ich występowanie w wodzie może nie jest korzystne dla zdrowia.

Twarda woda powoduje zatyka pory i wysusza skórę. Dodatkowo, w połączeniu z produktami do kąpieli, takimi jak płyn do mycia ciała czy szampon, twarda woda pozostawia na skórze trudną do zmycia warstwę.

Twarda woda nie zmywa dokładnie plany ze skóry podczas kąpieli. W ten sposób mydło pozostaje na skórze i może powodować dodatkowe jej wysuszanie i podrażnienia.

Logiczne zatem jest, iż twarda woda pogarsza objawy egzemy. Warto jednak zastanowić się czy twarda woda może przyczyniać się do powstawania tego typu problemów skórnych.

Statystyki

Szacuje się, że aż 20 procent dzieci na całym świecie cierpi na egzemę.

Jednak przeprowadzane do tej pobadania, nie wskazały aby twarda woda była bezpośrednią przyczyną występowania egzemy. Wyniki wskazują raczej, że twarda woda może być czynnikiem rozwoju tej choroby i prawie na pewno może zaostrzyć jej objawy.

Podczas przeprowadzonych w 2017 roku badań na Uniwersytecie w Sheffield oraz Kings College w Londynie, wykazano iż twarda woda może uszkodzić barierę ochronną skóry i zwiększa jej wrażliwość na czynniki drażniące.

Najprawdopodobniej wynika to z wysokiego poziomu pH twardej wody, który zaburza naturalne funkcje skóry.

Drugi etap badań naukowców z University of Sheffield polegał na ustaleniu czy miękka woda zmniejsza ryzyko wystąpienia egzemy u małych dzieci.

Czy miękka woda zmniejsza ryzyko wystąpienia egzemy?

W chwili obecnej miękka woda nie jest uważana za antidotum na egzemy.

Jednak warto zwrócić uwagę, iż wszystkie przeprowadzone do tej pory badania wskazują, iż w znacznie lepszym stopniu oddziaływuje na skórę niż woda twarda.

Stosowane powszechnie zmiękczacze wody bardzo dobrze usuwają wapń i magnez z domowej wody. Zmiękczona woda idealnie nadaje się do kąpieli i nie powoduje podrażnień skóry.

Domowe stacje uzdatniania oraz zmiękczacze wody to rozwiązanie nie tylko dla osób zmagających się z problemami skórnymi.


Zobacz więcej

15 listopada 2023
Twarda woda, czyli jaka?

Woda otacza nas wszędzie. Używamy jej do picia, w domu do przygotowywania posiłków, prania czy kąpieli. Woda wykorzystywana jest w dużych ilościach także w rolnictwie i przemyśle.

22 pażdziernika 2023
Lepiej pić wodę przegotowaną czy mineralną?

Filtrowana woda z kranu jest zdrowsza niż woda butelkowana, to fakt. Faktem jest również, iż spożywanie wody tego typu to rozwiązanie bardzo ekologiczne (pamiętajmy o wszystkich tych plastikowych butelkach, które wędrują na wysypisko).

8 września 2023
Bakterie e coli w wodzie

Bakterie obecne w wodzie to istotny problem, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Mikroorganizmy wpływają na smak oraz zapach wody. Mają one również negatywny wpływ na zdrowie i odporność. Są szczególnie groźne w przypadku osób starszych i dzieci.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin