Woda ultraczysta - czym jest i do czego służy?

Woda ultraczysta - czym jest i do czego służy?

Woda ultraczysta to zdemineralizowana woda znana również pod nazwą destylowanej. Woda ultraczysta niemal całkowicie pozbawiona została rozpuszczonych w niej zanieczyszczeń koloidalnych zarówno jonowych, jak i organicznych.

Ten rodzaj wody charakteryzuje się zdecydowanie wyższą czystością w porównaniu do innych wód destylowanych, które są łatwo dostępne na rynku.

Chociaż może się wydawać to dziwne, bo mało kto zastanawia się jakiej wody używa każdego dnia, coraz częściej zaleca się używanie wody ultraczystej nie tylko w różnych gałęziach przemysłu, ale i w gospodarstwach domowych.

Czym jest woda ultraczysta?

Woda ultraczysta uzyskiwana jest w specjalistycznym procesie technologicznym, który gwarantuje maksymalne usunięcie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.

Oczyszczenie wody dotyczy tego typu dotyczy rozpuszczonych w niej ciał stałych, materii organicznej i nieorganicznej oraz gazów. Otrzymanie wody ultraczystej możliwe jest jedynie z wody o klasie czystości 2, która poddawana jest dalszym zabiegom w postaci odwróconej osmozy lub dejonizacji.

Woda, następnie przesączana jest przez filtr membranowy o wielkości porów 0,2 µm w celu usunięcia cząstek jakichkolwiek substancji lub też dwukrotnej destylacji w aparaturze kwarcowej.

Ultraczysta woda przy regularnym i długotrwałym jej użytkowaniu, wraz z upływem czasu doprowadza do samooczyszczania się wielu urządzeń z kamienia wodnego.

Warto również wspomnieć, że w momencie nalewania woda ultraczysta posiada przewodnictwo mniejsze niż 0,5 µs/cm. Dlatego też najczęściej wykorzystuje się ją w przemyśle farmaceutycznym oraz w procesie tworzenia półprzewodników.

Do czego można wykorzystać ultraczystą wodę?

Chcąc zadbać o jakość prowadzonej działalności gospodarczej, warto skorzystać z profesjonalnych systemów uzdatniania dla przemysłu. Czysta woda, pozbawiona szkodliwych zanieczyszczeń i zbędnych substancji w niej rozpuszczonej, gwarantuje wysokiej jakości produkcję w zależności od profilu przedsiębiorstwa.

Uzdatnianie wody, to jeden z najbardziej podstawowych kroków w każdej firmie, która w wykorzystuje wodę w procesie produkcji.

Systemy uzdatniania dla biznesu to profesjonalne rozwiązanie, który pozwala na wyniesienie działalności na wyższy poziom. Fakt, że woda ultraczysta pozbawiona jest niemal w stu procentach wszelkich zanieczyszczeń, sprawia, że stanowi ona doskonały rozcieńczalnik do wszelkiej chemii przemysłowej.

Dzięki zastosowaniu systemów uzdatniania najbardziej wymagający użytkownicy zyskują narzędzie, które pozwoli uzyskać najbardziej czystą wodę.

Dodatkowo, w automatyczny system umożliwi pełny monitoring pracy elementów eksploatacyjnych, usystematyzowaną archiwizację danych oraz indywidualne ustawienie progów alarmowych dla parametrów wody zasilającej.

Profesjonalny system do uzdatniania wody dla przemysłu jest kluczową kwestią zwłaszcza w przemyśle mikroelektronicznym. Zaawansowane rozwiązania technologiczne pozwalają na pełny i ciągły proces istotnych pomiarów on-line oraz kontrolę procesów wymaganych w instalacjach ultraczystej wody.

Ze względu na swoje właściwości ultraczysta woda wykorzystywana jest w szeroko rozumianym przemyśle:

  • elektrownie
  • produkcja półprzewodników
  • produkcja farmaceutyczna
  • przemysł spożywczy i napojów
  • rolnictwo
  • przemysł wydobywczy (górnictwo)

Nie tylko w przemyśle istotne jest używanie sprawdzonej, ultraczystej.

Również w gospodarstwach domowych, niezwykle ważne jest, aby stosować odpowiednią wodę. Chociaż może się wydawać, że nie ma potrzeby używania tego rodzaju wody w domu czy mieszkaniu, można się naprawdę zdziwić.

Najczęściej wodę ultraczystą w gospodarstwie domowym wykorzystuje się do żelazek, pralek, czyli wszędzie tam gdzie istnieje większe ryzyko odkładania się kamienia. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy w domu czy mieszkaniu jest dostęp do twardej i zanieczyszczonej wody.

Doskonałym przykładem zastosowania ultraczystej wody jest wykorzystanie jej do popularnych w ostatnim czasie oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza.

Doskonała jakość wody

Doskonała jakość i zachowanie odpowiednich parametrów wody powinny być normą nie tylko dla wody ultraczystej, ale także tej wykorzystywanej każdego dnia w gospodarstwach domowych. Woda ultraczysta spełnia wszelkie rygorystyczne wymogi europejskich norm: PN-EN ISO 3696:1999, ASTM, CLSI, FP IX.

Aby zapewnić maksymalną czystość wody warto w czasie rzeczywistym monitorować przede wszystkim dwa parametry: całkowitą zawartość węgla organicznego (TOC) oraz rezystywność. To właśnie one odpowiadają za poprawę jakości finalnego produktu i maksymalizację wydajności procesu produkcji.

Nasza firma oferuje kompleksowe usługi w zakresie technologii oraz montażu systemów oraz stacji uzdatniania wody dla obiektów przemysłowych, handlowych, gastronomicznych oraz gospodarstw domowych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą. W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do wybrane formy kontaktu.


Zobacz więcej

15 listopada 2023
Twarda woda, czyli jaka?

Woda otacza nas wszędzie. Używamy jej do picia, w domu do przygotowywania posiłków, prania czy kąpieli. Woda wykorzystywana jest w dużych ilościach także w rolnictwie i przemyśle.

22 pażdziernika 2023
Lepiej pić wodę przegotowaną czy mineralną?

Filtrowana woda z kranu jest zdrowsza niż woda butelkowana, to fakt. Faktem jest również, iż spożywanie wody tego typu to rozwiązanie bardzo ekologiczne (pamiętajmy o wszystkich tych plastikowych butelkach, które wędrują na wysypisko).

8 września 2023
Bakterie e coli w wodzie

Bakterie obecne w wodzie to istotny problem, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Mikroorganizmy wpływają na smak oraz zapach wody. Mają one również negatywny wpływ na zdrowie i odporność. Są szczególnie groźne w przypadku osób starszych i dzieci.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin