Woda z butelki plastikowej - ostrożnie!

Woda z butelki plastikowej - ostrożnie!

Każdego dnia miliony pustych, plastikowych butelek po wodzie trafiają do śmieci. Część z nich podlega recyklingowi, reszta rozkłada się przez setki lat, degradując środowisko. Produkcja i gospodarowanie odpadami to poważny problem globalny, ale zgubny wpływ plastikowych opakowań można odczuć osobiście. Warto zastanowić się nad szkodliwością oddziaływania plastiku na zawartą w nim ciecz.

Zdrowa woda - czy aby na pewno?

Woda to życie. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jaki wpływ na jej jakość ma opakowanie, w którym się znajduje. Mało kto wybierając się do sklepu, zwraca uwagę na symbole zawarte na opakowaniu, a to właśnie z nich można się dowiedzieć, jakich materiałów użyto do produkcji i jak mogą one wpłynąć na nasze zdrowie.

butelka-plastik

Symbol PET/PETE (jedynka w trójkącie), czyli politereftalan etylenu jest jednym z najpopularniejszych tworzyw, nie powinien podlegać ponownemu wykorzystywaniu. Mogą w nim być zawarte ksenoestrogeny, które niekorzystnie wpływają na układ hormonalny - mogą prowadzić do bezpłodności. Jeżeli taka butelka zostanie pozostawiona na słońcu, zaczną się wydzielać szkodliwe związki, które przenikają do jej zawartości. Uwolniony w ten sposób bisfenol A  jest toksyczny. Konsekwencją spożywania wody skażonej chemikaliami są przewlekłe choroby (m.in. problemy z układem krążenia, udary, zakrzepy, zawały)

HDP/HDPE (dwójka w trójkącie) - Opakowania wolne od chemikaliów i toksyn, bezpieczne dla konsumentów. Mogą być używane wielokrotnie, ale niezbędna jest odpowiednia dezynfekcja. 

Brak jakiegokolwiek oznaczenia, powinien budzić czujność. Nie zaleca się używania butelek, które nie są oznaczone. Jeśli nie ma na nich napisu "BPA free", co oznacza brak szkodliwego bisfenolu A, nie można ich podgrzewać i wlewać w nie gorącej cieczy. Najbezpieczniej ich unikać. 

Zagrożenie płynące z butelkowanej wody

Nie tylko chemikalia odstraszają od zakupu wody, kolejnym, równie niebezpiecznym zagrożeniem są bakterie. Szczególnie przy wykorzystywaniu butelek ponownie, napełnianiu, zostawianiu na dłuższy czas, narażamy się na kontakt z bakteriami, które się namnażają. Plastik ulega mikropęknięciom.

Najzdrowsza jest woda świeżo nalana. Dużo zależy od sposobu przechowania, a ten nie zawsze musi być właściwy. Zarówno światło, jak i temperatura, w której produkty są przechowywane, mają wpływ na namnażanie drobnoustrojów. Woda po otwarciu opakowania powinna być spożyta do 48h i najlepiej trzymać ją w lodówce. Picie bezpośrednio z butelki jest niehigieniczne. Na gwincie i kapslu zbiera się ogromna ilość bakterii. Korek otwierany brudnymi rękoma dodatkowo jest zanieczyszczony. W takiej cieczy może rozwijać się gronkowiec złocisty i pałeczki okrężnicy, które w małej ilości są zwalczane przez układ odpornościowy, ale przy osłabieniu mogą powodować przykre dolegliwości. 

Nabici w butelkę - siła przekazu

Reklamy i szata graficzna wody butelkowej przywodzą na myśl górskie źródła, najczystsze akweny, z których czerpana jest bogata w minerały woda. Kierując się tym przekazem, konsumenci często nie zwracają uwagi na etykietę, nie czytają jej, by poznać rzeczywisty skład. A ten bardzo często odbiega od wyobrażeń. Często przepłacamy, chcąc kupić wodę o wysokiej zawartośći minerałów. Niestety jakość wody butelkowanej bardzo często ne odbiega jakością od wody kranowej.

Produktem jeszcze mniej zdrowym są wszelkiego rodzaju wody smakowe. Niestety, dodatkowy smak wody wiąże się z czasami sporą dawką niezdrowego cukru. Niekiedy jego ilość w jednej szklance to aż dwie i pół łyżeczki. Cukier nie tylko nie gasi pragnienia, ale po dłuższym czasie wzmaga uczucie pragnienia.

W poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań

Tymczasem cena jakość wody z kranu (jak i jej cena) może być znacznie lepsza. Po co generować śmieci, tracić czas na zakupy, energię na przyniesienie zgrzewek do domu, gdy można skorzystać ze znacznie korzystniejszej opcji? Profesjonalne urządzenia uzdatniające wodę, to doskonały wybór dla wszystkich, którzy cenią ekologię i swoje zdrowie, a także myślą ekonomicznie. Domowe stacje uzdatniania wody oferowane przez naszą firmę to doskonały sposób na poprawienie jakości wody. 


Zobacz więcej

2 marca 2023
Odwrócona osmoza - czego NIE usuwa z wody?

Odwrócona osmoza jest jednym z najskuteczniejszych procesów filtrujących wodę. Wykorzystywana w niej półprzepuszczalna membrana ma pory o wielkości 0,0001 mikrona, czyli około 10 milionów razy mniejsze od 1 milimetra.

14 lutego 2023
Jak usunąć chlor z wody?

Zawartość chloru w wodzie pitnej i jego wpływ na zdrowie to dość często podnoszony temat. W większości miast Polski, woda z kranu dopuszczona jest do bezpośredniego spożycia.

23 stycznia 2023
Czy można pić ciepłą wodę z kranu?

Według deklaracji zakładów wodociągowych wielu miast w Polsce jakość wody kranowej jest na wysokim poziomie. Wśród naszych Klientów nie brakuje jednak wątpliwości.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin