Woda ze studni w domu - co trzeba wiedzieć?

Woda ze studni w domu - co trzeba wiedzieć?

W niektórych lokalizacjach studnie nadal stanowią jedyne źródło pozyskiwania wody. W poszczególnych obszarach wiejskich lub obrębie domów letniskowych doprowadzenie sieci wodociągowych jest często problematyczne lub nieopłacalne.


W artykule:


Wykopanie własnego ujęcia wody jest rozwiązaniem dużo tańszym – zwłaszcza, że woda z przydomowej studni jest darmowa. Co należy wiedzieć o budowie studni i jej prawidłowym użytkowaniu?

Jakie są rodzaje studni?

Wymienia się cztery najbardziej popularne rodzaje studni przydomowych. 

Studnia głębinowa

Studnia głębinowa inaczej nazywana jest studnią wierconą. Wykopuje się ją poprzez wiercenie i wydobywanie materiału skalnego przy użyciu świdra. Studnia głębinowa może osiągać głębokość powyżej 15 m, dzięki czemu można czerpać z niej wodę z głębszych warstw wodonośnych.

Tego typu studnie są mniej narażone na zanieczyszczenia i po odpowiedniej filtracji mogą być wykorzystywane w gospodarstwie domowym i spożywane.

Studnia kręgowa

Studnię kręgową, nazywana inaczej kopaną, stawia się w ogrodach głównie do podlewania roślin. Buduje się ją z betonowych kręgów, których zadaniem jest zabezpieczenie studni przed osypywaniem się ziemi. Studni kręgowych nie kopie się głęboko, a woda z nich jest pobierana z najpłytszych warstw wodonośnych. 

Studnia wkręcana 

Studnia wkręcana (abisyńska) to studnia rurowa, z której można czerpać nieduże ilości wody z głębokości około 5-7 m. W tego typu studniach istnieje ryzyko uszkodzenia filtra, co skutkuje zanieczyszczeniem rur studni. Dlatego też studnia wkręcana nie należy do najlepszych ujęć wody dla domu jednorodzinnego, jednak może być dobrym źródłem wody do podlewania ogrodu. 

Studnia artezyjska

Studnia artezyjska jest wykonywana w celu pozyskiwania wód podziemnych z głębokich warstw wodonośnych. Wodę z tego typu studni charakteryzuje duża czystość. Nie wszędzie jednak jest możliwość wybudowania studni artezyjskiej – konieczny jest dostęp do wód artezyjskich, które znajdują się głównie na działkach nieckowatych. 

Badanie wody ze studni. Jak sprawdzić, czy woda nadaje się do picia?

Właściciele przydomowych ujęć wody muszą dbać o to, by woda ze studni spełniała wszystkie normy, które obowiązują w polskich przepisach prawnych dotyczących wody pitnej i użytkowej. Zaleca się, aby jakość wody studziennej była badana co najmniej raz w roku. Na rynku dostępne są testy domowe, jednak w celu bardziej szczegółowego sprawdzenia stanu wody studziennej powinno się przeprowadzać testy laboratoryjne. 

Specjaliści w laboratoriach weryfikują zdatność wody studziennej i sprawdzają, czy można ją bezpiecznie spożywać.

Systematyczna analiza wody – minimum raz w roku – jest niezbędna w ocenie stanu wody. Badanie wody ze studni powinno być przeprowadzane od razu, jeśli zauważony zostanie mętny kolor wody lub zmieni się jej smak, co może świadczyć o zanieczyszczeniu. 

Jakość wody ze studni głębinowej

Chociaż woda ze studni głębinowych jest naturalna, zdarzają się przypadki, że nie jest ona zdatna do picia. Powodem tego są liczne zanieczyszczenia, na które narażone są wody w obszarach wiejskich lub przemysłowych. Jakość wody ze studni głębinowej może mieć nieprawidłowe parametry fizyczne, chemiczne, a w jej składzie pojawiają się bakterie, które mogą doprowadzić do zatrucia pokarmowego. 

Na stan wody ze studni głębinowej duży wpływa ma skażenie środowiska spowodowane przemysłem technologicznym, rolniczym, motoryzacyjnym czy transportowym. Dlatego też ujęcia wody, z których pobierana jest woda powinny być odpowiednio zabezpieczone i wyposażone w odpowiednie filtry.

Żółta i brudna woda ze studni głębinowej powinna być niezwłocznie przebadana. Szczególnie należy uważać na wodę, która ma niekorzystną barwę, zapach i smak. Może to wynikać między innymi z obecności w wodzie:

  • metali ciężkich, np. żelaza. Zażelaziona woda ze studni głębinowej może być niebezpieczna dla osób, które mają zmiany genetyczne lub nabyte, które skutkują zatrzymaniem się żelaza w organizmie. Duże stężenie żelaza w wodzie sprawia, że woda jest żółta, mętna i rdzawa
  • azotanów, których nadmiar może być niebezpieczny dla zdrowia
  • bakterii – jednym z najczęstszych problemów w studniach głębinowych są bakterie z grupy e-coli lub pałeczki okrężnicy. Bakterie występujące w wodzie mogą prowadzić do licznych dolegliwości
  • siarkowodoru, który sprawia, że woda ma nieprzyjemny zapach i nie nadaje się do spożycia
  • pestycydów, które trafiają do wody podziemnej ze ściekami

Dodatkowo warto wiedzieć, że pH wody pitnej powinno mieścić się w granicach od 6,5 do 9,5. Wody ze studni głębinowych najczęściej spełniają ten warunek, jednak mogą występować niższe wartości spowodowane obecnością rozpuszczonego w wodzie dwutlenku węgla.

Niskie pH wody studziennej może mieć wpływ na efektywność usuwania z niej żelaza i manganu.

Jak oczyścić wodę ze studni?

W celu oczyszczenia wody ze studni warto zainwestować w systemy uzdatniające. Służą one do filtracji wody studziennej i zminimalizowania zanieczyszczeń, co korzystnie wpływa na jej jakość, smak zapach oraz wygląd. Domowe stacje uzdatniana i inne produkty firmy eVolution pomagają skutecznie oczyścić i odżelazić wodę ze studni.

Domowe filtry multifunkcyjne usuwają najczęściej spotykane w wodzie studziennej zanieczyszczenia oraz zmiękczania twardej wody.

Właściwie oczyszczoną wodę ze studni można bezpiecznie spożywać, wykorzystywać do podlewania ogrodu i napełniania przydomowego basenu. Ważne, aby woda była pozbawiona metali ciężkich, które są niebezpieczne dla zdrowia i mogą przyczynić się do powstawania kamienia.


Zobacz więcej

2 marca 2023
Odwrócona osmoza - czego NIE usuwa z wody?

Odwrócona osmoza jest jednym z najskuteczniejszych procesów filtrujących wodę. Wykorzystywana w niej półprzepuszczalna membrana ma pory o wielkości 0,0001 mikrona, czyli około 10 milionów razy mniejsze od 1 milimetra.

14 lutego 2023
Jak usunąć chlor z wody?

Zawartość chloru w wodzie pitnej i jego wpływ na zdrowie to dość często podnoszony temat. W większości miast Polski, woda z kranu dopuszczona jest do bezpośredniego spożycia.

23 stycznia 2023
Czy można pić ciepłą wodę z kranu?

Według deklaracji zakładów wodociągowych wielu miast w Polsce jakość wody kranowej jest na wysokim poziomie. Wśród naszych Klientów nie brakuje jednak wątpliwości.


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin