Zmiękczanie wody - na czym polega?

Zmiękczanie wody - na czym polega?

Twarda woda to problem bardzo wielu gospodarstw domowych. Powoduje ona, że na wielu urządzeniach w domach tj. umywalce, wannie, czajniku pojawia się ciężki do usunięcia osad z kamienia. Powoduje ona niszczenie niektórych urządzeń, zmniejsza wydajność ogrzewania oraz podnosi zużycie energii. Z powodu zbyt twardej wody skóra staje się sucha. Aby uniknąć problemów związanych z twardą wodą można zastosować różnego rodzaju zmiękczacze do wody.

Czym charakteryzuje się woda twarda, a czym jest woda miękka?

Twardość wody wynika z zawartych w niej soli wapnia, magnezu oraz innych metali. Związki wapnia i magnezu osadzają się na domowych sprzętach AGD. Jeśli woda jest twarda trudniej jest wyczyścić różnego rodzaju powierzchnie. Trzeba używać większej ilości detergentów i środków myjących, mydło nie chce się pienić. Woda miękka charakteryzuje się mniejszą ilością wapnia i magnezu w jej składzie. Wodę miękką możemy poznać głównie po tym, że w połączeniu z szamponem czy mydłem tworzy dużo więcej piany niż twarda woda. Ubrania w wodzie twardej mogą nie być dokładnie wypłukane, natomiast woda miękka bez problemu pozbywa się wszystkich detergentów z ubrań.

Aby sprawdzić czy woda płynąca z naszego kranu jest twarda czy miękka można przeprowadzić badanie wody np. za pomocą różnego rodzaju testerów lub skorzystać z usług laboratoriów terenowych bądź stacji sanitarno-epidemiologicznych.

Zmiękczacz do wody - kiedy należy rozważyć zakup?

Z twardą wodą bardzo często borykają się osoby, które posiadają własną studnię. Aby wiedzieć czy należy kupić zmiękczacz do wody najlepiej wykonać jej badanie. Dotyczy to zarówno osób, które mają własną studnię, jak również tych, które zauważają znaczne osiadanie się kamienia na sprzętach gospodarstwa domowego. Stacja zmiękczająca powinna być zakupiona w przypadku, gdy woda nie spełnia polskich norm twardości czyli zawartość związków wapnia i magnezu wynosi powyżej 500 mg CaCO3/dm³, zakup warto rozważyć również, gdy woda mieści się w normach, ale nadal jest dość twarda czyli powyżej 350 mg CaCO3/dm³ .

Jak działa zmiękczacz wody?

Filtr do wody działa na zasadzie wymiany jonowej, wśród zmiękczaczy wyróżniamy zmiękczacze kompaktowe oraz dwuczęściowe. Każdy zmiękczacz wyposażony jest w specjalny zbiornik ciśnieniowy wypełniony złożem jonowymiennym. Zmiękczanie polega na wymianie jonów pomiędzy złożem filtracyjnym a jonami występującymi w surowej wodzie. Wymiana jonowa ma kilka etapów. Pierwszy z nich to przemieszczanie jonów z głębi wody do powierzchni złoża filtracyjnego.

Kolejny etap to wymiana jonów, po tym procesie woda zmiękczona trafia do kranu, a jony odpowiedzialne za twardość wody pozostają w złożu. Jony wapnia i magnezu w zmiękczaczach wymieniane są na neutralne jony sodu.

Zmiękczacz wody do domu, gdzie zamontować?

W przeważającej większości domów zmiękczacz montowany jest w pomieszczeniu gospodarczym lub kotłowni na głównym przyłączu wody zimnej. Jeśli zmiękczacz będzie używany do wody z własnej studni powinien być zamontowany w miarę możliwości jak najbliżej hydroforu. Należy również zwrócić uwagę, aby zamontować go w sąsiedztwie odpływu kanalizacyjnego, ponieważ w wyniku jego pracy muszą być odprowadzane popłuczyny. Zmiękczacz powinien być zamontowany przed podgrzewaczem wody, aby woda wpływająca do podgrzewacza była już zmiękczona i nie uszkodziła zbiornika. Woda w miejscu podłączenia nie może mieć zbyt wysokiej temperatury, aby nie uszkodzić złoża zmiękczacza. 

Ile kosztuje zmiękczacz wody i jakie są koszty utrzymania?

uz2Ceny zmiękczaczy wody na rynku są różne i zależą zarówno od jakości urządzenia, jak również funkcji dodatkowych zmiękczacza. Warto wybrać te trochę droższe, ponieważ jest to sprzęt, który ma służyć dłuższy czas, a cena na pewno będzie miała wpływ na częstość jego awarii i żywotność. Te tańsze mogą ulegać szybszej eksploatacji oraz powodować gorsze oczyszczanie wody. Zmiękczacze do domu jednorodzinnego w miarę dobrej jakości można kupić w cenie ok. 2500 zł. Te z większą ilością funkcji, bardziej zaawansowane technicznie będą kosztować w granicach 3000zł - 4000zł. Koszty utrzymania zmiękczaczy nie są zawsze takie same, wiele zależy od jakości i wydajności urządzenia, programu działania, ilości i częstotliwości regeneracji, jak również ilości złoża. Stałym kosztem jest sól, którą trzeba regularnie dosypywać do zbiornika. Koszt jednego kg soli to ok. 1 zł, a tygodniowo potrzeba go od 3 do 5 kg. Kosztem będzie również zużycie prądu przez zmiękczacz, jednak nie powinno ono przekraczać 17W.

Jak wybrać zmiękczacz wody?

Wybierając filtr do wody warto przemyśleć przede wszystkim ile osób będzie korzystało z wody na co dzień oraz jakie jest jej zużycie. Należy również zwrócić uwagę na jakość głowicy sterującej, ilość złoża oraz dodatkowe funkcje. Wybór zmiękczacza będzie zależał też od twardości wody, do wyboru są zmiękczacze jedno lub dwu zbiornikowe.

Zastanawiając się nad zakupem zmiękczacza do domu jednorodzinnego warto zauważyć, że na pewno poprawi on komfort codziennego funkcjonowania. Porównując koszt szkód jakie powoduje twarda woda, w tym szybsze niszczenie sprzętu AGD, a koszty eksploatacji zmiękczacza wody można zapewnić, że inwestycja ta na pewno się zwróci.

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą domowych zmiękczaczy wody, dostępną w naszej firmie. Oferujemy bardzo atrakcyjne ceny oraz profesjonalne doradztwo w zakresie wyboru odpowiedniego zmiękczacza wody.


Zobacz więcej

8 września 2023
Bakterie e coli w wodzie

Bakterie obecne w wodzie to istotny problem, z którego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Mikroorganizmy wpływają na smak oraz zapach wody. Mają one również negatywny wpływ na zdrowie i odporność. Są szczególnie groźne w przypadku osób starszych i dzieci.

23 lipca 2023
Jak usunąć chlor z wody?

Zawartość chloru w wodzie pitnej i jego wpływ na zdrowie to dość często podnoszony temat. W większości miast Polski, woda z kranu dopuszczona jest do bezpośredniego spożycia.

16 kwietnia 2023
Mangan w wodzie – co warto o nim wiedzieć?

Mangan to jeden z najczęściej występujących w wodach podziemnych pierwiastków. Jak się również okazuje, ma on ogromny wpływ na ludzkie zdrowie. Czy należy się go jednak obawiać?


Most Lublin

Systemy uzdatniania wody - rozwiązania dla firm i klientów indywidualnych.

  • Adres: 20-828 Lublin, ul. Nałęczowska 103 / Bużan 3
  • Tel: 081 44 67 035    Fax: 081 44 14 667
  • Mail: most@most.lublin.pl

gazelamotor-lublin